Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Koho volí „našeptávači“

  6:42

Tomáš Halík, Stanislav Bernard, Karel Janeček, Martin Hausenblas, Radim Jančura a další v anketě ČESKÉ POZICE.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Když jsme v redakci ČESKÉ POZICE uvažovali, zda vůbec, případně jakým způsobem doporučit čtenářům některého z kandidátů na úřad prezidenta České republiky, dospěli jsme k logickému závěru. Oslovili jsme osobnosti, o jejichž počínání a názorech na společenskou krizi dlouhodobě informujeme - úspěšné společensky aktivní podnikatele, představitele protikorupčních iniciativ či morální autority, jež nejsou spjaty s politickým establishmentem. 

Asi největší reklamu jim v poslední době poskytl prezident Václav Klaus, když je v novoročním projevu označil za takzvané našeptávače špatných nálad, jakési společenské démony a samozvané spasitele, kteří hodlají bourat demokratický systém naší země. Jejich odpovědi na naše otázky jsou vlastně i nepřímou odpovědí panu prezidentovi.

Účastníkům této malé ankety jsme položili čtyři otázky:

  1. Kdo z prezidentských kandidátů je pro Vás ideální volbou?
  2. Proč právě tento kandidát?
  3. Co by mělo být jeho hlavním úkolem?
  4. Kterých kandidátů ve druhém kole se naopak obáváte?

Stanislav Bernard, spolumajitel pivovaru Bernard a člen správní rady Nadačního fondu proti korupci

  1. Karel Schwarzenberg.
  2. Mám ho osobně rád. Je to empatický člověk, který má názor. Je pro mě z kandidátů nejpřijatelnější.
  3. Nový prezident bude mít práce jako na kostele. Především bude muset začít čistit morální marasmus, ke kterému přispěl Václav Klaus a současná politická garnitura. Nový prezident by měl vyvolat debatu o morálních hodnotách. Svou autoritou by měl přispět k tomu, že konečně bude přijat zákon o státní službě a bude změněn zákon o financování politických stran. Také by měl začít využívat zpráv BIS.
  4. Nemohu říct, že bych měl obavu, ale nerad bych ve druhém kole viděl kariéristy, kteří byli v KSČ.

Matěj Hollan, iniciativa Brnění a redaktor satirického webu Žít Brno

  1. Jiří Dienstbier.
  2. Je to moderní levicový politik, z jediné možné nabídky Dienstbier/Schwarzenberg ten lepší.
  3. Kultivovat politiku, vystupovat proti nemorálnímu politickému jednání typu schvalování restitucí díky trestanému poslanci. A pečlivě číst zprávy BIS, které jako prezident dostává.
  4. Zemana s Fischerem. Jsou to koně jedné mafiánské stáje. Proto apeluji na všechny, ať si vybírají jenom mezi Dienstbierem a Schwarzenbergem. Jiní kandidáti nemají šanci a jejich volbou pouze snižujete šanci, aby ve druhém kole stál někdo normální.

Karel Janeček, zakladatel Nadačního fondu proti korupci a lídr projektu Pozitivní evoluce

  1. Podíval jsem se na kurzy sázkových kanceláří, které dobře odrážejí pravděpodobnost kandidátů. Třetím v pořadí je pan Schwarzenberg. Ačkoliv to není ideální kandidát, jsem přesvědčen, že v rámci možností je to člověk, který dokáže pro tuto zemi něco udělat. Proto za sebe budu volit Karla Schwarzenberga.

  2. Aby nevyhráli kandidáti, kterých se obávám.
  3. Dodat prezidentskému povolání respekt a pomoci alespoň některým kvalitním projektům.
  4. Miloš Zeman a Jan Fischer.

Tomáš Halík, kněz

  1. Dobří jsou Karel Schwarzenberg a Zuzana Roithová. Pokud by se nikdo z nich nedostal do 2. kola, pak budu (bez nadšení) volit Jana Fischera.
  2. Všichni ostatní mi připadají pro tuto funkci - z různých důvodů - zcela nezpůsobilí, někteří dokonce velmi nebezpeční.
  3. Hlavním úkolem bude v zahraniční politice napravit pověst České republiky a jejího prezidenta v Evropě a ve světě, být spolehlivým partnerem Západu a být ostražitý vůči ruským vlivům a doma energicky podporovat rozvoj právní kultury - tedy v obou oblastech odstraňovat škody, napáchané Václavem Klausem.

Radim Jančura, majitel společnosti Student Agency a člen správní rady protikorupčního fondu

Podnikatel Jančura nejdříve napsal, že si dokáže vybrat ze dvou adeptů, ale že z devíti „fakt neví“. O chvíli později doplnil: „Kdybych si ale měl vybrat mezi Zemanem a Fischerem, vybral bych Zemana. Umí víc pojmenovávat věci pravými jmény, nebude se bát kritizovat ČSSD a ODS, je svobodomyslný. A to, i když se říká, že má blízko k Rusku. Německý exkancléř Schröder měl také blízko k Rusku a díky tomu pomohl německým firmám k velkým zakázkám.“

Martin Hausenblas, Podnikatel roku 2011 Ústeckého kraje v soutěži společnosti Ernst & Young a předseda občanského sdružení Podnikáme bez korupce

  1. Táňa Fischerová.
  2. Je to moudrá čestná a zralá žena, která má pevný charakter a je schopna upozadit své osobní ambice, sloužit této zemi a chránit veřejný zájem občanů této země.
  3. Jednoznačně vrátit důvěru v prezidentský úřad, svými intervencemi ozdravit politickou kulturu v naší zemi a zejména pak upevnit a stabilizovat zničený hodnotový systém. Ve finále dát občanům opět důvod být vlastenci a patrioty. Instinktivně cítím, že do čela země nyní potřebujeme ženský leadership. Ten mužský selhal.
  4. Nejhorší kandidát je Zeman. Byl by to prezident putinovského typu, který by se nezdráhal zasahovat do kompetencí vlády a parlamentu. Je to duchovní otec opoziční smlouvy, která naši zemi výrazně poškodila. Druhý nejhorší je Fischer, loutka bez charismatu a charakteru, která by chránila jiné zájmy než zájmy lidí této země. Mimo jiné je odpovědný za selhání státu v oblasti regulace výkupu solární energie.

Antonín Parma, iniciativa Vyměňte politiky

  1. Ideální kandidát neexistuje. Preferuji člověka, který není přímo napojený na stávající penězovody mezi businessem a politikou. Měl by to za stávající situace být někdo, kdo si nahlas říká o šanci a je při síle, současně tolik nerozděluje svým působením a názory společnost a není opojen jen pravolevým viděním světa. Rozhodnu se mezi Zuzanou Roithovou a Jiřím Dienstbierem a dám hlas tomu, u koho budu mít pocit, že má objektivně větší šanci ve druhém kole Zemana porazit.
  2. I při velmi slabém portfoliu kandidátů mohou být alespoň z určitého pohledu vnímáni jako symbol změny. Uvědomme si, že většina ostatních již měla možnost nám o svém „chlapáctví“ a charakteru přesvědčit v minulosti a je jejich problém, že selhali a šanci promarnili. Je iluze myslet si, že se najednou změní.
  3. Především spojovat, ne rozdělovat lidi. A vrátit jim jistotu, že prezident bude ochráncem jejich a ne dlouhodobě zkorumpovaného systému politických stran.
  4. Že by zdravý a selský rozum občanů ČR zmasírovala média natolik, aby byl do druhého kola zvolen zcela evidentně establishmentem a dlouhodobě skvělým marketingem protlačený Jan Fischer. Nebo že by se prezidentem stal spoluautor oposmlouvy Miloš Zeman. V obou případech by plesala radostí především základna kmotrů, ale ke skutečné změně by nedošlo.

Jan Kvapil, zakladatel ústecké iniciativy Stop tunelům

  1. Miloš Zeman.
  2. Vycházím ze své vlastní dlouholeté zkušenosti, disponuji totiž takzvaným hlasem smrti. Od roku 1992 jsem se zúčastnil všech voleb a na kohokoliv jsem svým hlasem ukázal, ten skončil hluboko v poli poražených. Na můj „hlas smrti“ již zašla například Strana zelených, Čtyřkoalice, US-DEU a naposledy ProKraj. Můj letošní „hlas smrti“ proto v prvním kole dostane Miloš Zeman.
  3. Hlavním úkolem mého „hlasu smrti“ je zabránit zvolení poznamenaného kandidáta prezidentem ČR.
  4. Ve druhém kole se žádného kandidáta ani kandidátky neobávám, neboť jsem si na všech dosavadních volbách do senátu ověřil, že můj „hlas smrti“ funguje i v druhém kole. Pokud by se proti Dienstbierovi dostal do druhého kola někdo ze čtveřice Fischer, Bobošíková, Sobotka nebo Schwarzenberg, tak ho (ji) s jistotou pistolníka svým druhým „nábojem“ skolím.

Libor Witassek, majitel firmy DC Vision a donor protikorupčního fondu

  1. Volbou, která se blíží ideální volbě, je pouze Karel Schwarzenberg.
  2. Krize v naší společnosti je především krize hodnot a tu může zvládnout jen osobnost s nejvyšší morální autoritou. Měl jsem navíc možnost poznat, že je rodina Schwarzenbergů výborným hospodářem a vždy při rozhodování mysleli především na budoucí generace, nikoliv na krátkodobý zisk.
  3. Hlavním cílem je vrátit naší zemi respekt, jsme celému světu po Klausově vystupování pro smích. Zároveň je jeho úkolem směrem dovnitř dohlédnout na to, aby začal fungovat justiční systém, policie a státní zastupitelství, které jsou nadále infikovány mafií, zlojedy a zluhy, nevěřte, že se něco změnilo, nikdo ze zlojedů a zluhů v pražském dopravním podniku, ale i z dalších afér nebyl zatím ani obviněn, vyšetřování neprobíhá, čeká se jen na vhodný okamžik, kdy se to zamete pod stůl.
  4. Nejhorším kandidátem je zlá žena, která nám už nadělala dost ostudy v Evropském parlamentu, žena, ze které vyzařuje jen zloba a nenávist.

Jaroslav Kuchař, iniciativa Vyměňte politiky

  1. Bohužel žádný ideální kandidát není. Na Hradě si umím představit paní Fischerovou, pana Dienstbiera a snad i paní Roithovou.
  2. Jediní prošli mým „filtrem“ slušnosti, Každý z nich má ovšem své slabé stránky.
  3. Především sjednocovat, ne rozdělovat; nastolovat důležitá témata; být vzorem v dodržování ústavy; zlepšit obraz ČR v zahraničí, obklopit se nejlepšími profesionály pro dané oblasti.
  4. Zemana, Fischera, Schwarzenberga, Sobotky. Jsou to potenciální udržovatelé současné patokracie.

Jan Čižinský, iniciátor referenda za nepředraženou radnici pro Prahu 7

  1. Ideální volbou je pro mne Zuzana Roithová.
  2. Není ani vzdáleně spojena s jakoukoli korupcí a má pevné morální zásady, které jí to ani nedovolí.
  3. Pomáhat vytvářet atmosféru poctivosti a poctivé spolupráce mezi politiky, občany a zájmovými skupinami.
  4. Obávám se těch, kteří hlásají nějakou formu nesnášenlivosti, těch, kteří se proti nepoctivosti nepostavili anebo před ní zavírají oči. Bojím se Jany Bobošíkové, Miloše Zemana, Jana Fischera, Přemysla Sobotky a bohužel i Karla Schwarzenberga a jeho tolerance vůči Drábkům a jim podobným.

Kamil Gregor, iniciativa Kohovolit.eu, jež spustila projekt Volební kalkulačka

  1. Jako organizace „oficiálního“ kandidáta nemáme.
  2. Názorově jsme pestří (od aktivní členky ProAltu přes aktivního člena Strany svobodných občanů) a není důvod, proč bychom se na někom měli shodovat.
  3. Kladení věnců přece.
  4. Že server VolebníKalkulačka.cz neutáhne 50 000 lidí denně.

Tereza Kalinová, autorka projektu Vědomý business

  1. Táňa Fischerová.
  2. Naše země na Hradě potřebuje moudrou a laskavou ženu.
  3. Prezident by měl jít lidem příkladem a žít základní lidské hodnoty, které by měl po lidech vyžadovat.
  4. Obávám se Zemana a Fischera.

Jiří Fiala, předseda sdružení NašiPolitici.cz

  1. Mezi stávajícími kandidáty na prezidenta si osobně vybírám jen velmi těžce, neboť kýžený ideální kandidát z mého pohledu v první přímé volbě prezidenta chybí. Chtěl bych volit někoho, koho bych si mohl vážit za jeho předchozí životní činy, nepokřivenou páteř, kompetenci vykonávat úřad prezidenta a dynamickou vizi pro naši zemi. Mam-li být konkrétní, ze všech dříve zvažovaných kandidátů mi byl nejsympatičtější Jan Švejnar, který se ovšem rozhodl, že se přímé volby prezidenta účastnit nebude. Při pohledu za oponu předvolebních kampaní a poslední parlamentní „chabrusové volby“ prezidenta, se jeho rozhodnutí ani nedivím. Nyní tak budu vybírat z trojice kandidátů Jiří Dienstbier, Karel Schwarzenberg a Zuzana Roithová.
  2. Většina z nás se občas poněkud zoufale snaží hledat toho nejpřijatelnějšího kandidáta, který není zkompromitovaný z minulosti, má odpovídající schopnosti a není pupeční šňůrou spojený s kontroverzními zákulisními hráči. V naší politické realitě se bohužel většina silných kandidátů ve větší či menší míře opírá o podporu finančních a mediálních vlivových skupin, které do svého kandidáta nemálo investují s vidinou, že se jim sázka do volební loterie v případě úspěchu bohatě vyplatí. Možnosti českého prezidenta ovlivňovat politické a ekonomické dění v zemi jsou přitom mnohem větší, než by se na první pohled mohlo zdát. Silný prezident opírající se o nebývale vysokou míru legitimity přímé volby bude moci výrazně promlouvat do politického dění, otvírat dveře na klíčová jednání pro své známé i spoluformovat personální složení Rady ČNB a Ústavního soudu ČR. Čas od času může dokonce zatáhnout za záchrannou brzdu a do soukolí spravedlnosti zasáhnout nečekanou milostí, případně všem vyrazit dech velkorysou amnestií. Mít na hradě svou loutku (třebas vrtošivou) se proto zkušeným loutkářům bohatě vyplatí.
  3. Hlavním úkolem českého prezidenta by mělo být prosazování veřejného zájmu v domácích záležitostech spojené s důstojnou a konsensuální reprezentací našeho státu v zahraničí. Mělo by se jednat o vyzrálou a silnou osobnost, která dokáže odolat enormním tlakům, bude držet vysoký morální kredit a nebude se bát aktivně vstupovat (spíše skrze svoji autoritu) do veřejného dění v záležitostech, kdy by hrozilo vychýlení rovnováhy v neprospěch kvality demokracie - jako se tomu stalo například v době, kdy se v čase opoziční smlouvy prezident Václav Havel postavil proti snaze o účelovou změnu ústavy ve prospěch dvou tehdy vládnoucích stran.
  4. Obávám se především situace, kdy si ve skutečnosti nebude mezi kým vybírat. Do druhého kola by mohli proklouznout dva kandidáti, kteří si ve skutečnosti jsou mnohem podobnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Jejich loutkáři se navzájem přátelí, potkávají se na tenise, dělají spolu byznys, zkrátka se umí dohodnout a v zásadě jim může být jedno, zda nakonec ve volbách lidé zvolí „Kanga“, či „Kodose“ (parafráze na mimozemské kandidáty na prezidenta USA ze seriálu Simpsonovi).

Již v předstihu svou volební preferenci vyjádřil i lídr hnutí ANO 2011 Andrej Babiš. Jeho názor jsme publikovali v textu: Andrej Babiš: Knížete budu volit jako člověka.