Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kolektivní imunita vyžaduje naočkovat zhruba 83 procent české populace

  10:17
Počty případů, kdy se plně vakcinovaní znovu nakazili covidem, ukazují, že očkování má smysl. Hlavním efektem vakcíny nicméně nemá být, aby člověk covid vůbec nechytil, ale se s ním hladce popral – bez ohrožujících příznaků, nutnosti hospitalizace a rizika úmrtí. Na zdolání koronaviru ale nestačí, že pod jehlu zašli jen starší osoby.

Vlastní vakcinační centra už mají například automobilka Hyundai v Nošovicích (na snímku) nebo hutní podnik Třinecké železárny foto: FOTO HYUNDAI

O očkování proti covidu se šušká ledacos. Že se jím do těla vpravují nanoroboti, které ovládnou člověku mysl, že pak na těle drží kovové předměty nebo že spotřebiče, kolem nichž vakcinovaný projde, se záhadně samovolně vypínají a zapínají. Fakta, jimiž by se daly zlovolné konspirace doložit, chybí, ale účinnost vakcíny už má, čím by se hodnověrně prokázala. Počty případů, kdy se plně vakcinovaní znovu nakazili covidem, ukazují, že očkování má smysl.

„Vakcína je účinná proti následné nákaze a především proti těžkému průběhu. Po aplikaci druhé dávky, již dostalo 3,8 milionu lidí, bylo dosud zachyceno 4030 nákaz. To je 0,06 procenta. Číslo je naprosto vypovídající,“ řekl ve čtvrtek 15. července ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Aby vyburcované protilátky plně rozvinuly svůj potenciál, musí po druhé dávce uplynout 14 dní. Pak přípravky dosahují výrobcem deklarované účinnosti.

Utěšený stav zdravotníků

Nejlepších výsledků dosahuje Pfizer a Moderna, obě chrání z 94 procent. U AstraZeneky je číslo o něco nižší – 81 procent. Hlavním efektem vakcíny nicméně nemá být, aby člověk covid vůbec nechytil, ale aby se s ním hladce popral. Bez ohrožujících příznaků, bez nutnosti hospitalizace a rizika úmrtí.

„Lehký průběh onemocnění je doložen u zhruba 0,01 procenta plně očkovaných, těžkých průběhů je ještě méně, bavíme se skutečně o promile. Už nikdo nechceme znovu zažít zahlcení nemocnic a i v tomto ohledu jsou čísla pozitivní – v nemocnicích je aktuálně 25 osob s covidem, z toho osm na jednotkách intenzivní péče,“ dodal ministr Vojtěch. Pozitivní bilance vyplývá i z toho, že mezi nejohroženějšími seniory je míra proočkovanosti nejvyšší.

V řadách zdravotníků panuje v Česku utěšený stav. Plně očkovaných je 83 procent lékařů, 75 procent sester a každý sedmý člen ostatního zdravotního personálu. Zatímco v celkovém vakcinačním tempu republika zaostává za unijním průměrem, v tomto ukazateli boduje.

Na zdolání koronaviru však nestačí, že pod jehlu zašli jen starší osoby, kolektivní imunita si žádá zhruba 83 procent očkované populace. Pak budou chránění i ti rizikoví jedinci, kteří se kvůli různým kontraindikacím vakcinovat nemohou. Zájem o protivirovou ochranu v uplynulých týdnech zadrhával, vláda proto otočila taktiku. Už nežene lidi do center, ale staví jim očkovací místa do cesty. První dvě vznikla na pražském hlavním nádraží a v obchodním centru Chodov.

Očkuje se bez registrace, kolemjdoucí přitahuje také přidružený marketing, ochotní jedinci z každého dne soutěží o tenisky nebo chytré telefony. Taková zařízení mají cenu především tam, kde je vysoká průtočnost lidí. V přesvědčování liknavých hodlají pomáhat také doktoři, prezident České lékařské komory Milan Kubek navíc prosazuje zavedení očkovacích karavanů. Fungovaly by jako pojízdná prodejna: obrážely by venkov podle pravidelného rozpisu.

V řadách zdravotníků panuje v Česku utěšený stav. Plně očkovaných je 83 procent lékařů, 75 procent sester a každý sedmý člen ostatního zdravotního personálu. Zatímco v celkovém vakcinačním tempu republika zaostává za unijním průměrem, v tomto ukazateli dle Kubka boduje.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat