Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec kauzy Key Investments: Praha 6 prodává cenné papíry

  10:02
Kauza Key Investments dospěla po dlouhých letech k vyústění. Radnice Prahy 6, jíž na účtech zbývaly stamiliony toxických dluhopisů, zděděných po zkrachovalé stejnojmenné společnosti, se rozhodla tyto cenné papíry prodat.

Key Investments. foto: Reprofoto

Jedna z nejtemnějších kapitol českého kapitalismu v novém tisíciletí se zřejmě definitivně uzavře. Kauza Key Investments, jíž se LN několik let soustavně věnovaly, dospěla po dlouhých letech k vyústění. Radnice Prahy 6, které na účtech zbývaly stamiliony toxických dluhopisů, zděděných po zkrachovalé stejnojmenné společnosti, se ve čtvrtek 23. června rozhodla tyto cenné papíry prodat.

„Tímto jsme uzavřeli jednu nepříjemnou kapitolu našich společných dějin,“ uvedl k tomu na jednání zastupitelstva ve čtvrtek 23. června starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Samotný prodej není pro radnici ani omylem výhodný. Z celé potyčky s tajemnou společností Key Investments, která v minulosti spravovala peníze nejvýše postavených politiků, vyjde s nemalou ztrátou.

Pochybnosti

Zároveň prodej provázejí pochyby. Proč k němu dochází právě teď, kdy je policie na stopě organizované skupiny, která se na pozadí Key Investments pohybovala? Nabízí se i otázka, kdo si údajně „neprodejné“ dluhopisy kupuje a za jakým účelem. Navzdory tomu si radní Prahy 6 mohou zaslouženě oddechnout. Po několika letech vyřešili problém, který nezpůsobili a který v účetnictví radnice vytvořil stamilionovou díru.

Proč k prodeji dochází právě teď, kdy je policie na stopě organizované skupiny, která se na pozadí Key Investments pohybovala?

Připomeňme, že Praha 6 uzavřela za velmi podezřelých okolností smlouvu s brokerskou firmou Key Investments už v roce 2002. Ta jí proti její vůli do portfolia nakoupila dluhopisy společnosti E Side Property za 48 milionů korun a dluhopisy koncernu Via Chem Group za bezmála 200 milionů korun.

Key Investments zkrachovala, v insolvenci se později ocitl i jmenovaný Via Chem Group. Okolo něj se začátkem letošního roku odehrál rozsáhlý zátah protikorupční policie, jehož terčem byla údajná organizovaná zločinecká skupina kolem podnikatele Petra Sisáka. Právě on mohl podle některých indicií být jednou z hlavních osob za celou Key Investments v době jejího pádu. Policejní šetření ale zatím nic takového neprokázalo.

Úklid

Ale zpět k současnému prodeji, jejž si zastupitelstvo Prahy 6 na návrh rady takřka jednohlasně schválilo napříč celým politickým spektrem (jen několik politiků se zdrželo, nikdo nehlasoval proti). Radnice obdržela jednu nabídku na odkup od společnosti NSG Investments, druhou od již známé firmy CEE Collect Retail.

CEE Collect Retail už delší dobu držitele toxických dluhopisů s podobnými nabídkami oslovuje a jejím prostřednictvím probíhá jakýsi „úklid“ po třaskavých kauzách

Jak nedávno upozornil deník MF DNES, CEE už delší dobu držitele toxických dluhopisů s podobnými nabídkami oslovuje a jejím prostřednictvím probíhá jakýsi „úklid“ po třaskavých kauzách. CEE Collect Retail založili právníci z kanceláře BBH, kteří se chtějí zabývat obchodem s pohledávkami, a jak MF DNES uvedla, mají blízko k nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi.

S jakou nabídkou přišli na Prahu 6? Jásat z ní nikdo nebude. V případě dluhopisů E Side Property zaplatí 50 procent hodnoty, v případě Via Chemu přibližně 30 procent. Celková ztráta z celého investičního dobrodružství tak jen v případě Prahy 6 rozhodně překročí 100 milionů korun.

Prakticky jediná aktivita

Radním však nezbývalo než na nabídku kývnout. Disponují znaleckými posudky od Národohospodářské fakulty VŠE, které přímo tvrdí, že hodnota obou typů dluhopisů je mizivá a jakoukoliv nabídku nad určitou hodnotou by měli politici okamžitě přijmout. Správnost posudku potvrdila i poradenská společnost Ernst & Young.

Praha 6 byla prakticky jediná, která svým nátlakem na soudy a insolvenční správce v kauze Key Investments vyvíjela nějakou aktivitu

Radní navíc disponují i trestněprávním posudkem od advokáta Petra Kubíčka. „Nepřijetím usnesení může vzniknout škoda,“ píše se v posudku, který se zabývá nabídkou na odkup. „Tím se může založit trestněprávní odpovědnost zastupitelů, kteří by tuto situaci svou nerozhodností a liknavostí způsobili,“ uvádí advokát Kubíček.

Prodej je tedy hotovou věcí. Co to znamená? Kauza Key Investments de facto končí. Praha 6 byla prakticky jediná, která svým nátlakem na soudy a insolvenční správce v celé kauze vyvíjela nějakou aktivitu. Obzvlášť v insolvenci společnosti Via Chem Group, kterou nyní vyšetřuje policie. Je zvláštní, že k prodeji dochází zrovna v době, kdy se do majetkové podstaty Via Chemu vrátilo jeho nejcennější aktivum – třetina akcií ústeckého Spolku pro chemickou a hutní výrobu.

Dle zdrojů LN má podnik hodnotu minimálně tři miliardy korun a z jeho prodeje by se tak mohly plně vyplatit nejen pohledávky Prahy 6, ale i ostatních věřitelů. Společnost E Side Property je v současnosti prázdnou schránkou, byť jí ještě nedávno patřil stadion ve vršovickém Edenu. Ten nyní budou moci s klidným svědomím koupit čínští byznysmeni ze společnosti CEFC, kteří už nyní vlastní fotbalový klub Slavia a o stadion projevili zájem.

Aféra tajemné společnosti Key Investments

  • Brokerská firma Key Investments, původně pod názvem SI Management, vznikla v roce 1999 a brzy získala vysoce postavené klienty jako Prahu 6, polostátní gigant ČEZ nebo think-tank CEP založený Václavem Klausem.
  • V roce 2007 vyšlo najevo, že společnost půjčila expremiérovi Stanislavu Grossovi 13 milionů korun na nákup akcií Moravia Energo, které několikanásobně zhodnotil.
  • V roce 2011 se jako jeden z klientů firmy ukázal i ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS), který přes ni „odklonil“ peníze před svou ženou.
  • V ten samý rok propuká opravdový skandál, když jedna radnice za druhou (Praha 6, 10, 13, Sokolov) přiznává, že Key Investments spravuje její peníze a nechce je vyplatit zpět. Na účtech většině z nich zbyly toxické dluhopisy spřízněných společností. Všechny jsou ve velmi špatném finančním stavu.
  • V roce 2013 policie obviňuje tři členy představenstva společnosti – Daniela Brzkovského, Kláru Fenstererovou a Alenu Štorkanovou. V současnosti probíhá soud s nejistým výsledkem.
  • Praha 6 prodala zbytek svých cenných papírů od Key Investments. V portfoliu zbývají ještě Praze 10, ta je však v porovnání s Prahou 6 mnohem méně aktivní.

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...