130 let
Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | foto: Michal Růžička, MAFRA

Konec snů Miloše Zemana

  •   19:08
Bitev, v nichž byl český prezident poražen, je už dnes tolik, že si zřejmě uvědomil, že prohrál celou válku. Důkazů, že se dostává do defenzivy, je řada. Aktuálně dva: odvolání jeho oblíbence, ministra školství Marcela Chládka, a souhlas se jmenováním šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje na dalších šest let.

Miloš Zeman si zhruba v polovině svého mandátu snad konečně uvědomil, že jeho sny o nevídané síle přímo voleného prezidenta se definitivně rozplynuly. Stejně se mu za tuto poměrně dlouhou dobu nepodařilo pomstít několika desítkám politiků sociální demokracie v čele se současným premiérem Bohuslavem Sobotkou za to, že ho před mnoha lety nepodpořili v jeho boji o Hrad, kam se pak dostal Václav Klaus.

Neustálé připomínání toho, proč se na někoho zlobí a jak někdejší bolestivý úder vrátí, Miloše Zemana stálo spoustu energie. Prezident potřeboval více než dva roky, aby mu došlo, že samotná zloba nestačí, je k ní třeba i reálná moc. A tu nemá.

Problém nejbližších spolupracovníků

Miloš Zeman se mnohokrát snažil ukázat sílu, například při odvolání ministryně Heleny Válkové, ale vždy podlehl. Bitev, v nichž byl poražen, je už dnes tolik, že si zřejmě uvědomil, že prohrál celou válku. A to hovoříme pouze o střetech, o nichž je veřejnost více či méně informována; o tom, kolik porážek musel prezident utrpět v zákulisí, se můžeme jen dohadovat, ale muselo jich být také dost.

Podíváme li se na tým Zemanových nejbližších spolupracovníků (až na výjimky, například Hynek Kmoníček), které si sám vybral, není divu, že nesbírá body

Nepočítáme-li komunisty, politické spojence nemá. Podíváme li se na jeho tým nejbližších spolupracovníků (až na výjimky, například Hynek Kmoníček), které si sám vybral, není divu, že nesbírá body. Je známo, že úspěch má mnoho otců, jen neúspěch je sirotek, proto jediným poraženým zůstává Miloš Zeman. Nikdo by se nedivil, kdyby upadl do hluboké deprese.

Důkazů, že se dostává do defenzivy, je řada. Aktuálně dva: odvolání jeho oblíbence ministra školství Marcela Chládka a souhlas se jmenováním šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje na dalších šest let. Když Miloš Zeman prohlásil, že Chládek byl nejlepším ministrem školství za uplynulých deset let, všem připomínal chvalozpěv prezidenta Václava Klause na někdejšího šéfa stejného resortu Josefa Dobeše, oblíbence padlého šéfa Věcí veřejných Víta Bárty. Zasmáli jsme se a zároveň začali silně pochybovat o soudnosti prezidenta.

Případ Petra Rafaje

Jmenování Rafaje, bývalého poslance ČSSD, až do roku 2021 už k smíchu vážně není. Hlavní náplní práce tohoto extrémně mocného úřadu je uplatňování pravidel hospodářské soutěže, zejména v oblasti kartelových dohod a zneužívání dominantního postavení na trhu, a také dohled nad dodržováním pravidel zadávání veřejných zakázek. V obou těchto oblastech byly výsledky ÚOHS v době šéfování Petra Rafaje tristní, Lidové noviny o tom v minulých měsících informovaly mnohokrát.

Miloš Zeman nezabránil ale, aby se opakovalo nepodařených šest let Petra Rafaje – novým předsedou ÚOHS nejmenoval odborníka, ale opět politického trafikanta

Miloš Zeman o kvalitě práce tohoto úředníka dobře věděl, sice vysílal hrozivé signály, že ho nejmenuje, nakonec neměl odvahu postavit se premiérovi, který svého Petra Rafaje protlačil ve vládě o jeden hlas. Prezident při jmenování pouze trapně citoval z Postřižin: Pane správče, máte ještě rezervy! Nezabránil ale, aby se opakovalo nepodařených šest let Petra Rafaje – novým předsedou ÚOHS nejmenoval odborníka, ale opět politického trafikanta.

Už se objevují spekulace, že Miloš Zeman před kývnutím na Rafaje uzavřel skvělý obchod. Domluvil si prý rychlé udělení bezpečnostní prověrky pro svého kancléře Vratislava Mynáře, schválení několika svých věrných na velvyslanecké posty, ale hlavně podporu sociální demokracie v následující přímé volbě prezidenta. Těžko tomu uvěřit. I kdyby to byla pravda, proč by premiér, jehož moc neustále roste, takové obchody s poraženým a poníženým prezidentem uzavíral?

Autor: István Léko
  • Vybrali jsme pro Vás