Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec Václava Klause mladšího v politice a nové konzervativní hnutí

Předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší foto: ČTK

Problémem Václava Klause mladšího, který ukončil svou veřejnou činnost včetně předsednictví a členství v hnutí Trikolóra, byla absence charisma.
  12:11

Václav Klaus mladší v úterý 23. března šokoval oznámením, že ukončuje veškerou svou veřejnou činnost včetně předsednictví a členství v hnutí Trikolóra, které před necelými dvěma lety založil. Již za něj nebude kandidovat, ani nepovede do voleb. Ke zhodnocení jeho náhlého rozhodnutí je třeba se podívat na výsledky a důvod založení Trikolóry. Vznikla jako konzervativní hnutí zaměřené na obhajobu hodnot, jako je svoboda, rodina či suverenita.

Hnutí mělo po založení v létě 2019 výborný „tah na branku“, dokonce na podzim téhož roku atakovalo šest procent volebních preferencí, ale pak přišel postupný pokles na 2,5 procenta, který se projevil loni v krajských volbách, v nichž kromě Zlínského kraje neuspělo. Jedním z hlavních důvodů bylo nejasné vymezení k tématům, jako je Czexit nebo pravicové směřování.

Nikoli tragédie, jen zklamání

Václav Klaus mladší Trikolóru zviditelnil, jeho upřímnost a dravost byly klady, ale současně brzdil její vyšší volební preference. Jeho problémem byla absence charisma. To se nedá naučit, buď je, nebo není, jde o palivo lídra úspěšného politického hnutí. Můžete mít fantastický marketing s výstižným logem, ale volič miluje osobnosti. A to nebyl jeho případ, těžil z politické značky svého otce. Jeho největší chybou bylo zacílení Trikolóry na témata rezonující s SPD namísto na voliče jiných politických stran.

Voliči Trikolóry touží po konzervativním hnutí, které hájí jejich zájmy. Odchod Václava Klause mladšího není tragédií, jen zklamáním – mohl nabídnout svůj post a Trikolóře pomoci na volební kandidátce. Je na každém jejím voliči, jak vyhodnotí jeho náhlé rozhodnutí.

Voliči Trikolóry touží po konzervativním hnutí, které hájí jejich zájmy. Odchod Václava Klause mladšího není tragédií, jen zklamáním – mohl nabídnout svůj post a Trikolóře pomoci na volební kandidátce. Je na každém jejím voliči, jak vyhodnotí jeho náhlé rozhodnutí. Některé politické osobnosti, například jeho otec, bývalý prezident Václav Klaus, vyzývají ke spojení Trikolóry a SPD Tomia Okamury, aby se netříštily „vlastenecké síly“.

Bylo by však pro SPD při současném nárůstu volebních preferencí – okolo jedenácti procent oproti dvěma Trikolóry – toto spojení výhodné? Řada voličů SPD má totiž negativní vztah k privatizaci v devadesátých letech. Navíc je zde otázka možnosti průniku programů obou politických subjektů a spory ohledně například Czexitu, daní, minimální mzdy či role státu. Spojení Trikolóra a SPD je proto spíše zbožným přáním než politickou realitou.

Na začátku března vznikla koalice složená z Trikolóry, Svobodných a Soukromníků kvůli vstupu do sněmovny. Za současné situace však pro ni existují jen dvě možnosti, jak se do ní dostat. První je jedna kandidátka pod značkou Trikolóry, na níž byly zastoupeny další politické strany a hnutí. Druhou vznik nového konzervativního hnutí, jehož součástí by byla nejen Trikolóra, Svobodní a Soukromníci, ale i další hnutí. Na jeho kandidátkách by se mohly objevit osobností, které přitáhnou voliče.

Výběr příštího lídra

Vznik tohoto politického bloku by neznamenal konec Trikolóry i Svobodných. Je však u nás prostor pro nové konzervativní hnutí? Je, protože ODS se posunula výrazně do středu a KDU-ČSL je také centristickou stranou. Poptávka po konzervativním hnutí existuje, ale nemůže očekávat desítky procent volebních preferencí.Nyní je nejdůležitější výběr příštího lídra ať Trikolóry nebo nového konzervativní hnutí.

Nyní je nejdůležitější výběr příštího lídra ať Trikolóry nebo nového konzervativní hnutí. Zmiňuje se bývalý prezident Václav Klaus nebo poslankyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková. Ať však bude zvolen kdokoliv, do voleb je daleko a mnoho se může změnit.

Zmiňuje se bývalý prezident Václav Klaus nebo poslankyně Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková. Oba jsou kvalitní kandidáti, u bývalého prezidenta je výhodou mediální „zručnost“ a šarm, nevýhodou věk, protože volební kampaň je náročná fyzicky i psychicky. Kladem Zuzany Majerové Zahradníkové je autenticita, nevýhodou nižší mediální povědomí o ní. Jisté je, že lídrem by měla být charismatická osobnost, která dokáže strhnout a nadchnout.  Snad jí Zuzana Majerová Zahradníková stane poté, co byla 26. března jmenovaná do čela Trikolóry.

Lídrem ať Trikolóry nebo nového konzervativního uskupení by se mohl stát i Miroslav Ševčík, proděkan vysoké školy ekonomické, který prokázal v televizních debatách schopnost argumentovat, je mediálně známý, má vizi, jak náš stát hospodářsky posunout, je ekonomickým expertem Trikolóry a oblibuje ho ženská část populace, což na politickém kolbišti není zanedbatelné. Ať však bude zvolen kdokoliv, do voleb je daleko a mnoho se může změnit.

Pronájem byt 2+kk Čáslav 46 m2
Pronájem byt 2+kk Čáslav 46 m2

Poštovní, Čáslav - Čáslav-Staré Město, okres Kutná Hora
11 000 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat