Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konkurz ECM neplatí. O osudu firmy se bude rozhodovat znovu.

  16:35

Vrchní soud dal za pravdu věřitelům ECM, kteří upozornili na procesní chyby, jichž se měl dopustit Městský soud v Praze.

Věřitelé developerské společnosti ECM, kteří se odvolali proti vyhlášení konkurzu na firmu, byli úspěšní. Vrchní soud zrušil část usnesení Městského soudu v Praze, která se týkala prohlášení konkurzu a jeho účinku, a věc vrátil městskému soudu k dalšímu řízení. Rozhodnutí vrchního soudu ze 14. října bylo v insolvenčním rejstříku zveřejněno v pondělí.

Část věřitelů poukazovala na procesní chyby, kterých se měl městský soud dopustit. Šlo například o to, že bylo vydáno usnesení o prohlášení konkurzu, aniž by se soud zabýval návrhem na povolení reorganizace ECM, který podala sama na sebe developerská firma a jeden z jejích věřitelů – Česká spořitelna.

Další bod, který věřitelé rozporují, se týká popření pohledávek majitelů eurobondů v hodnotě přesahující tři miliardy korun. Tyto pohledávky popřel insolvenční správce Ivo Hala a městský soud jeho verdikt potvrdil. Držitelé eurových dluhopisů tak nemohli hlasovat o osudu ECM na schůzi věřitelů. Verdikt vrchního soudu konstatuje, že bude svolána nová schůze věřitelů, kde se bude znovu rozhodovat o hlasovacích právech.