Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kouřim jde v protikuřácké kampani příkladem. Změnila název na Nekouřim

  12:15
Vedení města Kouřim vzalo na vědomí výsledek březnového referenda o změně jeho názvu na Nekouřim. Referendum se mohlo konat za vládních koronavirových opatření pouze na základě udělení výjimky ministra zdravotnictví Jana Blatného pod podmínkou, že zvítězí-li zastánci změny názvu, všichni obyvatelé města přestanou od 1. dubna kouřit.

Město Kouřim foto: Nacestu.cz

Touha po zdravém životním stylu

Jedno z nejstarších měst v České republice se po více než 14 stoletích rozhodlo změnit název. Kouřim, která byla založena v 7. století, se ode dneška bude jmenovat Nekouřim. Vedení města vzalo na vědomí výsledek březnového referenda o změně názvu.Hlasování inicioval a po důkladné osvětové akci nakonec prosadil místní rodák Alois Dohořel, děd slavného Čechošvýcara, profesora Alberta Dohořela. Ten v uplynulých letech na mezinárodní scéně proslul jako popularizátor vědy a inovátor v odstraňování kouře.

Pro změnu názvu se překvapivě vyslovilo 78 procent hlasujících, více než polovina všech obyvatel města, kde žije zhruba dva tisíce lidí. „Zpočátku jsme se toho trochu báli, ale nakonec jsme rádi. Době klasických cigaret už díky technologiím stejně zvoní hrana a takhle navíc můžeme jít ostatním příkladem,“ řekla LN starostka města Zuzana Čiháková (Kouřim – Náš domov).

V referendu zvítězila touha většiny obyvatelst města Kouřim po zdravém životním stylu, přestože původní jméno města je odvozeno od skutečného kouře, kterým dal kníže Lech praotci Čechovi znamení, aby věděl, na jakém místě se usídlil

Referendum se mohlo konat v době vládních koronavirových opatření pouze na základě udělení výjimky ministra zdravotnictví Jana Blatného (Chvilkař za ANO) pod podmínkou, že zvítězí-li zastánci změny názvu, všichni obyvatelé města přestanou od 1. dubna kouřit.

„Vítám tuto občanskou iniciativu, protože v konečném důsledku pomůže ochránit veřejné zdraví. A kníže Lech a praotec Čech se snad nebudou zlobit. I oni by jistě pochopili, že progresivní doba žádá pokroková řešení,“ řekl LN Blatný. Chtěl tím naznačit, že v referendu zvítězila touha většiny obyvatelstva po zdravém životním stylu, přestože původní jméno města je odvozeno od skutečného kouře, kterým dal kníže Lech praotci Čechovi znamení, aby věděl, na jakém místě se usídlil.

Pro ochránce přírody uvádíme, že změna názvu nedaleké říčky Kouřimky nebyla součástí referenda.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat