Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Král českého hazardu prodává své impérium

  9:41
Největší tuzemské hazardní impérium – společnost SLOT Group karlovarského podnikatele s jugoslávskými kořeny Milutina Periče – je na prodej. Důvody jsou v zásadě dva – nástupnictví ve firmě a nová legislativa, jež zpřísňuje hazard.

Hazard (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Přísnější regulace hazardu, kterou před několika týdny schválili poslanci a jež bude platit od příštího roku, nastartovala až několikamiliardový obchod v českém herním průmyslu. Na prodej je totiž, jak zjistily LN, největší tuzemské hazardní impérium – společnost SLOT Group karlovarského podnikatele s jugoslávskými kořeny Milutina Periče.

Cena za lídra tuzemského trhu s hazardem se může podle odhadů pohybovat i nad pěti miliardami korun. „Je záměrem prodávajícího odprodat společnost v jediné transakci zahrnující stoprocentní podíl,“ píše se v investorské prezentaci, kterou mají LN k dispozici. Oficiálně ovšem LN na své dotazy okolo prodeje dostaly jen vyhýbavou odpověď. „Současné ani minulé neuzavřené obchodní případy nekomentujeme,“ uvedl pro LN Jakub Fajfr z Raiffeisenbank, který má nabídku prodeje SLOT Group investorům na starosti.

Pozitivní efekt

Důvody k prodeji má král českého hazardního průmyslu podle informací LN v zásadě dva – nástupnictví ve firmě a novou legislativu. Dvaapadesátiletý podnikatel po více než 20 letech v byznysu řeší tradiční problém nástupnictví v podnikání, který se týká byznysmenů, již začínali v devadesátých letech.

Nová legislativa má také pozitivní efekt na připravovaný prodej. Po letech nejistoty je konečně jasno, jakými pravidly se má „byznys se štěstím“ řídit.

Druhým impulsem k miliardovému obchodu je již zmíněná nová legislativa. Ta zavádí přísnější podmínky pro provozování heren a především zvyšuje daně zejména pro takzvané technické hry – tedy primárně videoloterijní terminály neboli hrací automaty. U nich se odvod letos zvedl z 20 na 28 procent z rozdílu mezi vsazenými penězi a vyplacenými výhrami a od příštího roku bude sazba podle poslanci schváleného zákona dokonce 35 procent. Přitom právě na korunách naházených do automatů stojí Peričův byznys nejvíce.

Z osmi miliard, které podle poslední výroční zprávy do her u SLOT Group hráči vložili, připadlo na technické hry více než 7,1 miliardy korun. Zároveň má ale nová legislativa také pozitivní efekt na připravovaný prodej. Po letech nejistoty je konečně jasno, jakými pravidly se má „byznys se štěstím“ řídit. Odkládání nové regulace v minulých letech, a tím nejistota třeba ohledně daňových sazeb případný zájem investorů srážely k bodu mrazu.

Zároveň nové zákony umožňují i zahraničním firmám v Česku provozovat legálně online herny, což dosud nebylo možné, a naopak to SLOT Group při úvaze o nákupu zatraktivňuje.

Zájem zahraničních investorů

Právě zahraniční investoři jsou primárně těmi, kdo se o Peričův holding zajímají. Menší domácí hráči totiž budou sotva nakupovat většího konkurenta. Cena totiž nebude malá. V loterijním byznyse se obvykle pohybuje okolo desetinásobku zisku před zdaněním, odpisy či zaplacením úroků. A tento ukazatel se navzdory poklesu vsazených peněz v poslední zveřejněné účetní závěrce vyhoupl na bezmála 590 milionů korun.

Zahraniční investoři jsou primárně těmi, kdo se o Peričův holding zajímají. Menší domácí hráči totiž budou sotva nakupovat většího konkurenta.

Nejde přitom o první pokus hazardního obra prodat. Poprvé ji začal Perič investorům nabízet v roce 2012. Tehdy ovšem zavedl stát nově loterijní odvody. Loterijní společnosti byly předtím od daně osvobozeny a odváděly část výnosů až do výše 20 procent na veřejně prospěšné účely. Právě od roku 2012 šla pětina rozdílu mezi vsazenými a vyplacenými penězi státu a obcím. Tento odvod se pak od letošního roku zvedl novelou na 23 a 28 procent podle typu hry, kdy více jsou zdaněny technické hry. Od příštího roku to bude 23 a 35 procent.

Ministerstvo financí ovšem původně navrhovalo sazby tři, konkrétně 25, 30 a 35 procent, odstupňované podle druhu hry. Už v roce 2012 se přitom začalo mluvit o nové regulaci. A tato nejistota investory brzdila. „Chtěli v podstatě vyčkat, jak se SLOT Group s novými podmínkami na trhu srovná,“ uvedl pro LN důvěryhodný zdroj z loterijního byznysu. Investoři ovšem svůj zájem začali projevovat už tehdy a nyní se ozývají znovu a přibývají i další zájemci.

Spory se státem

Firma, která podle údajů z roku 2014 provozovala více než 4200 videoloterijních terminálů či bezmála 200 elektromechanických rulet, a měla tedy bezmála desetiprocentní podíl na celkovém loterijním trhu, mezitím prošla restrukturalizací. Sloučila například svá regionální střediska či sjednotila názvy svých provozoven po celé republice.

Peričovo impérium ovšem vede řadu sporů se státem, podobně jako další firmy z byznysu. Jde o licence na provoz videoloterijních terminálů, které začalo hazardním společnostem odebírat ministerstvo financí po verdiktu Ústavního soudu v roce 2013.

V roce 2013 se skupina zbavila také devíti realitních firem Ray, které prodala kyperské firmě Alloka Capital Group. Navíc v roce 2014 odprodala své dvě slovenské dceřiné společnosti – SLOT Slovakia a Apex Net. Loni naopak koupila za bezmála 400 milionů konkurenční českou společnost Masox. V zahraničí je pak SLOT činný například ve středoafrické Keni, kde před čtyřmi lety otevřel obří kasino. Od roku 2014 pak loví hráče ochotné utrácet i ve Slovinsku.

Peričovo impérium ovšem vede řadu sporů se státem, podobně jako další firmy z byznysu. Jde o licence na provoz videoloterijních terminálů, které začalo hazardním společnostem odebírat ministerstvo financí po verdiktu Ústavního soudu v roce 2013. Ten přiznal obcím právo vykazovat hazard z jejich území, a proto ministerstvo muselo začít rušit vydané licence. Provozovatelé heren se pak obracejí kasačními stížnostmi na správní soudy. SLOT Group navíc v roce 2013 poslala stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

Ten ovšem není jediným mezinárodním tribunálem, který český herní byznys řeší. Mateřské společnosti herního gigantu Synot senátora Iva Valenty totiž pohnaly Českou republiku před mezinárodní arbitráž, kde žádají odškodné převyšující miliardu korun. Další společnosti podobný postup zvažují a celkem by mohlo jít už o pět miliard korun. S ministerstvem financí už vstoupily v kontakt například koncern Novomatic rakouského miliardáře Johanna Grafa nebo německý herní obr Gauselmann Group.

Milutin Perič (52)

Podnikatel z bývalé Jugoslávie založil společnost SLOT Group v roce 1995.

Cena současného lídra na trhu hazardních her v Česku by podle odhadů mohla přesáhnout pět miliard korun.

Výhry hazardní jedničky Hospodářské výsledky SLOT Group v Česku (v miliardách korun)

rok: přijaté sázky; tržby z loterií po vyplacení výher

  • 2011: 9,9; 2,47
  • 2012: 10,2; 2,5
  • 2013: 8,9; 2,25
  • 2014: 7,9; 2,02

Pramen: výroční zprávy SLOT Group

Autor: