Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kruh se uzavírá. Policie v kauze Legios chce obžalovat tři lidi.

  18:36
Případ lounské vagonky, která bývá spojována s obviněným magnátem Františkem Savovem, vyšetřuje protikorupční policie kvůli krácení daní už osm let. Nyní navrhuje obžalovat tři osoby.

Znalecký posudek zadaný soudem ocenil zkrachovalou společnost na 163 milionů, firma přitom dluží přes tři miliardy korun. foto: Legios

Ještě v minulé dekádě působil Legios (dnes pod názvem Heavy Machinery Services) jako jeden z nejvýznamnějších dodavatelů Českých drah, především pak jejich dceřinné firmy ČD Cargo. Dnes je spíše symbolem prapodivných daňových transakcí, opakovaného zájmu policie a investigativních novinářů a z poslední doby pak podivných praktik v českém insolvenčním soudnictví.

Málokdo si dnes vzpomene, že protikorupční policisté vtrhli do prostor lounské vagonky již v roce 2010, a jak tehdy napsal týdeník Euro, o společnost se začali zajímat již o dva roky dříve. Nyní se kruh uzavírá. Policisté ukončili vyšetřování a obvinili tři lidi přímo spojené s firmou.

Vlastník v nedohlednu

„Vyšetřování jsme již ukončili. Minulý měsíc jsme spisový materiál předali na Vrchní státní zastupitelství Praze. Dozorujícímu státnímu zástupci jsme navrhli podat obžalobu na tři obviněné osoby,“ sdělil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej Žateckému a lounskému deníku, který o zprávě informoval jako první. Obvinění se má podle všeho týkat právě trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Nezdá se být pravděpodobné, že by se policie zaměřila i na skutečného vlastníka kdysi mocné vagonky, jehož jméno obestírá tajemství.

Totožnost tří osob prozatím není známa. Už od počátku se však případ točil kolem bývalého předsedy představenstva Legiosu Radka Rybáčka, člena představenstva Milana Havlína a dalšího bývalého šéfa představenstva Jana Vaice. V médiích se objevila i jména ze spřízněných firem ÚJI Trade a ONE Trade, konkrétně Dalibora Prokeše a Milana Matouška mladšího.

Nezdá se být pravděpodobné, že by se policie zaměřila i na skutečného vlastníka kdysi mocné vagonky, jehož jméno obestírá tajemství. V médiích se často spekulovalo o miliardáři Františku Savovovi, ten ale své vlastnictví několikrát ostře popřel. Od roku 2008 nitky vedou pouze k zahraničním společnostem, jejichž majitele není možné z veřejných zdrojů dohledat.

Podle policie mělo jádro případu spočívat v tom, že Legios spolu s napojenými společnostmi údajně zkrátil stát na daních o více než sto milionů korun. K daňovým únikům mělo docházet při obchodování s komponenty pro opravy železničních vagonů.

Policisté během vyšetřování narazili na řadu překážek. Po razii z roku 2010, kterou měla na starosti ústecká expozitura protikorupčního útvaru, se do věci vložili právníci a Ústavní soud následně její průběh označil za nezákonnou. Důkazy, které vyšetřovatelé získali v domě zmiňovaného Radka Rybáčka, tak nesměli vůbec použít. Samotný Legios zároveň případ označil za výsledek konkurenčního boje.

Podivná insolvence

V průběhu uplynulých let se ale situace vyvinula nečekaným směrem. Legios několikrát změnil jméno, přesunul své sídlo do jižních Čech a následně zkrachoval, respektive skončil v insolvenci. Soud mu sice povolil reorganizaci, takže pod novým názvem může dál fungovat, průběh soudního řízení byl ale napaden z několika stran. Zejména jeden z věřitelů firmy, slovenská Všeobecná úvěrová banka, vyslovil podezření, že soud probíhá pod vlivem insolvenční mafie.

Je třeba připomenout, že insolvenčním správcem Legiosu jmenoval soud advokáta Iva Halu, který v těchto dnech čelí obvinění z podílu na manipulaci insolvenčními soudy.

Je třeba připomenout, že insolvenčním správcem Legiosu jmenoval soud advokáta Iva Halu, který v těchto dnech čelí obvinění z podílu na manipulaci insolvenčními soudy. A to v rámci údajné organizované zločinné skupiny.

Jak LN už dříve informovaly, celé insolvenční řízení se nyní vrací na začátek. Vrchní soud v Praze totiž potvrdil, že proces vedl od počátku nesprávný soudce, jenž má být přidělován na základě nezávislého mechanismu, takzvaného kolečka.

„Soudy potvrdily, co tvrdíme od samého začátku. Že insolvenční řízení provází celá řada nestandardních a podezřelých kroků. Nyní může konečně insolvenční řízení probíhat, jak předpokládá zákon,“ uvedla k tomu VÚB.

Případ, který nyní protikorupční policisté uzavřeli, však s podivnou insolvencí dle známých informací nesouvisí.