Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kubice na vnitro? Konec politiky tak, jak ji známe.

  12:02

Do vysoké funkce bude uveden člověk, který v minulosti na funkci mnohem nižší fatálně neobstál nejen profesně, ale především morálně.

Jan Kubice mezi poslancem ODS Janem Vidímem a nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou. foto: © ČTKČeská pozice

Autorem tohoto zamyšlení je významný český decision maker, jenž si nepřeje být jmenován, avšak za jehož důvěryhodnost ČESKÁ POZICE ručí.

Dnes ráno jsem se dozvěděl neuvěřitelnou zprávu. Jan Kubice bude ministrem vnitra. Nerad používám silná slova, ale tentokrát je to podle mne na místě. Obávám se, že jsme právě překročili Rubikon. Již neplatí žádná pravidla.

Proč mi plukovník Kubice tak vadí? Důvody jsou formální i principiální. K těm formálním patří mimo jiné to, že pan Kubice nemá potřebné vzdělání. Podle dnešních pravidel by Kubice nemohl dělat ani zástupce ředitele útvaru. Dnes bude ministrem, čili nadřízeným všech těch policistů, kteří si museli v potu tváře doplňovat vzdělání. Druhým formálním důvodem je fakt, že pod dlouholetým vedením plukovníka Kubiceho neodváděl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) téměř žádnou práci. Boje uvnitř útvaru, neustálé personální změny a zatýkání elitních policistů Inspekcí MV. To je to, co si pamatuji z té doby…

Pokud se „lovec mafiánů a teroristů“ neumí sám ochránit a někam zmizet na několik dnů, pak nemá na svém místě co dělat

Mnohem závažnější jsou ale důvody principiální. V době, kdy Kubice předložil svou pověstnou zprávu, bylo několik dní před volbami. Není vůbec důležité, zda by volby dopadly jinak. Myslím si, že ne. Pokus je ovlivnit je ale zřejmý každému. A to „rovný“ policista prostě neudělá. Argumentace, že Kubicemu šlo o život a že situace by již nevydržela pár dní, je směšná. Pokud se „lovec mafiánů a teroristů“ neumí sám ochránit a někam zmizet na několik dnů, pak nemá na svém místě co dělat.

Co z Kubiceho zprávy bylo dotaženo do konce?

Nejhorší, ba přímo tragické ale budou dopady na policii. Nevím, jaké měl Kubice renomé před „Kubiceho zprávou“. Po zveřejnění operativního spisu však garantuji všem, že jeho pověst je na bodu mrazu. Toto prostě policista neudělá. Toto je proti základním principům policejní práce. Toto byla zrada na policejní duši.

Pan plukovník měl skoro dva roky času ve své funkci, aby zveřejněná podezření dotáhl do fáze trestního řízení

Zabýval se někdo vážně otázkou, proč nebylo z Kubiceho zprávy nic dotaženo do konce? Tolik toho bylo napsáno a zveřejněno. NIC nebylo dotaženo. A to měl pan plukovník skoro dva roky času ve své funkci, aby tato zveřejněná podezření dotáhl do fáze trestního řízení. A nestalo se nic. Dnes je Kubice a jeho „zpráva“ v policii synonymem toho, jak se policejní práce dělat vskutku nemá.

Jmenováním Jana Kubiceho do funkce ministra vnitra dojde v české politice k něčemu zcela novému. Do vysoké funkce bude povýšen člověk, který v minulosti na funkci mnohem nižší fatálně neobstál nejen profesně, ale především morálně. Překvapení je to o to větší, že tenkrát se na nemožnosti pokračování tohoto „manažera“ vzácně shodli Jiří Paroubek s Ivanem Langerem. I když asi každý z jiného důvodu. Tato vláda nám prostě ukazuje, co vše je ještě možné…

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!