Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lázně mohou přijmout víc dotovaných klientů. Na všechny ale nevyjde

Vřídlo v Karlových Varech. foto: Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Brusel schválil Česku zvýšení objemu lázeňských poukazů. Namísto dosavadních 1300 poukazů v hodnotě 4000 korun jich bude moci jedna lázeňská společnost přijmout do konce roku zhruba 5200. Pro lázeňské firmy to znamená možnost čerpání státní dotace až do výše 800 tisíc eur (necelých 21 milionů korun) namísto obvyklých 200 tisíc eur.
  15:58

Místo dosavadních 1300 poukazů v hodnotě 4000 korun jich bude moci jedna lázeňská společnost přijmout do konce roku zhruba 5200. Umožnila to takzvaná notifikace, tedy schválení českého programu Covid lázně Evropskou komisí, která do Prahy dorazila v pondělí 10. srpna. Pro lázeňské firmy to znamená možnost čerpání státní dotace až do výše 800 tisíc eur (necelých 21 milionů korun) místo jinak obvyklých 200 tisíc eur.

Ministerstvo pro místní rozvoj chce formou dotovaných voucherů, které si Češi už stáhli z webu Kudyznudy.cz od začátku července, podpořit koronakrizí a propadem hostů postižené české lázeňství. „Notifikace Evropskou komisí umožní vyčerpat celkovou připravenou částku ve výši jedné miliardy korun, což představuje 250 tisíc voucherů, respektive zvýhodněných preventivních pobytů v tuzemských lázních,“ uvedl mluvčí resortu Vilém Frček.

Možná nedostatečné navýšení

Už za současných podmínek (s původním limitem 1300 poukazů) muselo mnoho lázní – někdy během pouhých několika dní –, zastavit příjem klientů s vouchery. Pokud by jich přijaly víc, stát by jim ty nadlimitní neproplatil. Jenže ani nynější čtyřnásobné navýšení hranice nemusí být pro některé větší lázně dostatečné. Limit se totiž vztahuje na podnikatelský subjekt, lázeňskou společnost. Některé z nich ale provozují více lázeňských zařízení, která se pak o limitní částku z poukazů musejí dělit.

Ani nynější čtyřnásobné navýšení hranice nemusí být pro některé větší lázně dostatečné. Limit se totiž vztahuje na podnikatelský subjekt, lázeňskou společnost. Některé z nich ale provozují více lázeňských zařízení, která se pak o limitní částku z poukazů musejí dělit.

Kapacitu pro lidi s poukazem omezuje leckde i skutečnost, že od konce pandemie přijíždějí i klienti, kteří si pobyt hradí plně sami, nebo pacienti, kterým léčbu nebo i pobyt hradí pojišťovny. Do částky 800 tisíc eur se navíc započítávají i některé další příjmy, které lázeňská společnost od státu čerpá. Například úvěry či záruky z programů Covid. To vše snižuje počty poukazů, které lázně mohou přijmout. Souhlas Bruselu je kromě toho také podmíněný tím, že si české lázeňské poukazy budou moci začít stahovat z internetu a uplatňovat v tuzemských lázních i lidé z ostatních členských zemí Evropské unie.

Ministerstvem vyčleněnou částku jedné miliardy korun a tomu odpovídajících 250 tisíc voucherů je nutné vyčerpat do konce roku. Podle prezidenta Svazu léčebných lázní ČR a šéfa Lázní Jáchymov a Lázní Luhačovice Eduarda Bláhy je rozšíření limitu celkové dotace přínosné. Podpůrný program přitom některým lázním zásadní pomoc nepřinese, takže se do něj možná ani nezapojí. Bláha odhaduje, že do konce roku se podaří z celkového počtu všech 250 tisíc vyčleněných voucherů uplatnit v lázních zhruba sto tisíc.

Nepovolená veřejná podpora

„Stále si myslím, že lepším řešením by byl původní záměr, aby stát proplácel vouchery přímo lidem prostřednictvím jejich zdravotní pojišťovny. Tím bychom se vyhnuli riziku nepovolené veřejné podpory lázním, nebyl by daný žádný limit a v Česku by bylo možné uspokojit do konce roku většinu žadatelů,“ komentuje situaci Bláha. To by pomohlo řadě lázní, které dnes nemohou kvůli riziku překročení finančního limitu další hosty přijímat.

I proplácení voucherů přímo občanům by bylo možné z pohledu antimonopolních regulí považovat za nepovolenou veřejnou podporu, byť nepřímou

„Nová pravidla přijdou v době, kdy letní sezona pomalu skončí a kdy o pobyt v lázních už tak velký zájem nebude, protože typičtí dovolenkáři už na podzim tolik nejezdí,“ varuje šéf lázeňského svazu. Ministryně Klára Dostálová (za ANO) se však domnívá, že i proplácení voucherů přímo občanům by bylo možné z pohledu antimonopolních regulí považovat za nepovolenou veřejnou podporu, byť nepřímou. „Když jsme to konzultovali, tak jsme se systému veřejné podpory stejně nevyhnuli. Je to takzvaná nepřímá veřejná podpora. Proto jsme nakonec zvolili současný model,“ uvedla Dostálová.

Lázně patří společně se službami v ubytování a stravování k oborům nejvíce postiženým pandemií a výpadkem domácí a zahraniční klientely. Český statistický úřad nedávno zveřejnil data, podle kterých ve druhém čtvrtletí měla lázeňská ubytovací zařízení jen čtvrtinovou návštěvnost. Jejich služeb využilo 57 tisíc hostů, z toho většina 51 tisíc byla z Česka. Meziročně se tak snížil počet českých návštěvníků ubytovaných v lázních o 61,5 procenta, u hostů z ciziny propad dosáhl dokonce 94,1 procenta.

Autor:

Mohlo by vás zajímat