Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lessymu se otvírá možnost návratu na post policejního prezidenta

Slovensko

  10:06

Právníci z Ústavu státu a práva v posudku doporučili ministru vnitra Martinu Pecinovi, aby vzal exšéfa policie nazpět do služebního poměru.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Ministr vnitra Martin Pecina, který v těchto dnech rozhoduje o možnosti návratu Petra Lessyho do postu policejního prezidenta, požádal před dvěma týdny o posudek odborníky z Ústavu státu a práva, který spadá pod Akademii věd. A ti mu doporučili, aby ho vzal nazpět do služebního poměru.

ČESKÉ POZICI výsledek právní analýzy potvrdil ministr Pecina: „Posudek je jasný. Přezkum, a na jeho základě návrat do služebního poměru.“ Od několika důvěryhodných zdrojů z bezpečnostní komunity jsme se dozvěděli, že ministr vnitra chce otázku možného jmenování Lessyho do vedení policie vyřešit ještě tento týden. Pecina však na dotaz, hodlá-li jmenovat Lessyho zpět do postu policejního prezidenta, neodpověděl.

Dva šéfové?

Háček však spočívá v tom, že policie už jednoho šéfa má – Martina Červíčka, kterého do postu policejního prezidenta jmenoval Pecinův předchůdce Jan Kubice. A to poté, co loni v létě Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila Lessyho ze dvou trestných činů – z porušení pravomocí veřejného činitele a z pomluvy. Městský soud v Praze však letos v říjnu v neveřejném jednání Lessyho stíhání zastavil. A právě na základě tohoto rozhodnutí se Lessy domáhal návratu k policii.

Nyní bude záležet na tom, jak se ministr vnitra zachová. Kromě posudku Ústavu státu a práva totiž očekává doporučení expertní komise ministerstva vnitra. 

Ministr Pecina očekává kromě posudku Ústavu státu a práva i doporučení expertní komise ministerstva vnitraBývalý první náměstek Kubiceho Jaroslav Hruška se nicméně pozastavil nad skutečností, že ministr Pecina požádal o radu externí subjekt. „Ministr vnitra má poradní komisi a personální odbor. To jsou mechanismy, které mají garantovat výklad služebního zákona. Všechno ostatní působí velmi zvláštně. To bychom se příště také mohli obrátit například na univerzitu v USA,“ řekl ČESKÉ POZICI Hruška.

Rozdělení odboráři

Otázka možného návratu Lessyho rozdělila policejní odboráře. Zatímco Unie bezpečnostních složek (UBS) v říjnu vyjádřila podporu Lessymu, Nezávislý odborový svaz Policie ČR (NOS PČR) se postavil za současné vedení policie.

ČESKÁ POZICE zjistila, že se předseda NOS PČR Milan Štěpánek dokonce obrátil dopisem na ministra vnitra Pecinu, premiéra v demisi Jiřího Rusnoka a prezidenta Miloše Zemana. Odkazuje se v něm na listopadové usnesení shromáždění předsedů základních organizací odborů, kteří ocenili dosavadní práci policejního prezidenta Červíčka.

„Není to nic proti panu Lessymu. Je to jen vyjádření vůle deseti tisíc členů. Podle našeho názoru by bylo nevhodné jakkoli manipulovat s vedením policie,“ řekl ČESKÉ POZICI Štěpánek. Pokud by se Lessy vrátil, dle Štěpánka hrozí, že na jednom služebním postu budou dva příslušníci policie, což je situace, kterou podle zákona nelze vyřešit.

Lessy: „Čekám na výsledky řízení. Je to věc osobního rozhovoru s panem ministrem vnitra, který několikrát uvedl, že to bude předmětem dohody.“Dle Štěpánka je však komplikovanou situaci možné vyřešit oklikou. V minulosti už totiž policejní dvojvládí na nižších úrovních nastalo – a to v roce 2011, kdy byli na postu šéfa dopravní policie Zdeněk Bambas a Leoš Tržil a řediteli služby pro dohled nad zbraněmi Antonín Kreml a Hana Tröberová.

„Jak pan Kreml, tak pan Bambas byli vysláni na služební pobyt na jiný útvar ve stejné služební třídě, kde byli, než se situace vyřešila zařazením na jiná služební místa. Je to provizorní řešení,“ řekl Štěpánek. Dodal však, že se tento postup dá stěží aplikovat na post policejního prezidenta. V minulosti se objevila spekulace, že současný policejní prezident Červíček přepustí post Lessymu a stane se styčným policejním důstojníkem na Slovensku.

Petr Lessy nechtěl výsledky analýzy Ústavu státu a práva komentovat: „Čekám na výsledky řízení. Je to věc osobního rozhovoru s panem ministrem vnitra, který několikrát uvedl, že to bude předmětem dohody.“

Autor:

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...