Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidovecký ministr blízko karuselových podvodů

  18:01
Firmu Agro 2000, kde v minulosti jako šéf agrochemické divize pracoval současný ministr zemědělství Marian Jurečka, podezírá konkurenční prostějovská společnost Moragro z podvodů. Zkrachovalé společnosti Feed Grain prý v minulosti neměla dodávat řepku, ale jen posílat faktury.

Mnistr zemědělství Marian Jurečka. foto: Petr Topič, MAFRA

Pokaždé, když ministr financí Andrej Babiš (ANO) zmíní ve sněmovně slovo karusel, ozve se burácivý smích. Lepší výběr daní a s tím související boj s potíráním takzvaných karuselových podvodů, tedy okrádání státu na DPH, je ostatně jedním z nejčastějších zaklínadel této vlády. Reálné rozplétání těchto podvodných schémat může ale některým jejím členům způsobit trable.

Konkrétně je řeč o ministrovi zemědělství Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL). Jak se ukazuje, firma Agro 2000, ve které byl před nástupem do vlády několik let zaměstnán na vysokém postu, se v té době zřejmě octla v bezprostřední blízkosti karuselových podvodů. A podle jednoho z jejích konkurentů se jich dokonce mohla sama účastnit.

Známá jména

Všechno začalo, když před dvěma lety zkrachoval benešovský obchodník se zemědělskými komoditami, společnost Heel. Tu podle informací LN finanční úřad podezírá právě z účasti na podvodech s DPH a jak nedávno informoval Benešovský deník, případem se zabývá i protikorupční útvar Kobra.

Všechno začalo, když před dvěma lety zkrachoval benešovský obchodník se zemědělskými komoditami, společnost Heel.

Dodejme, že tehdejší majitel firmy Miloš Marek obvinění popírá a prohlašuje, že se sám stal obětí podobných podvodů.

Případ Heelu se stále řeší a těžko odhadnout, jaké bude mít vyústění. Pikantní situace se každopádně dotkla i firem, které s ní obchodovaly. A nejzajímavější z nich je pražská společnost Feed Grain. Co je tak zásadního na překupníkovi zemědělských komodit, který měl pouze tři zaměstnance?

Předně se kolem ní točí zajímaví lidé. Firmu zakládala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal), úzce spojená s lobbistou Ivem Rittigem. Podle několika na sobě nezávislých zdrojů v ní měl majetkový podíl podnikatel František Janů, kdysi vysoce postavený manažer Babišova Agrofertu, později šéf Setuzy v době, kdy ji ovládal Tomáš Pitr. A aby toho nebylo málo, do Feed Grainu investoval i dnes již zemřelý miliardář Luboš Měkota známý z kauzy Mostecké uhelné společnosti. Vesměs jde o bizarní setkání mediálně známých person šedé ekonomické sféry.

Důležité je, že Feed Grain kvůli insolvenci Heelu nakonec také zkrachoval a nechal za sebou dluhy ve výši 65 milionů korun. V podstatě žádné velké číslo, ale zjištění, která se kolem firmy v insolvenci objevují, mohou být v budoucnu poměrně zásadní. Peníze dluží v podstatě dvěma věřitelům - společnosti Moragro a právě zmíněné Agro 2000, v níž pracoval ministr zemědělství Marian Jurečka.

Firma Agro 2000 dodávala Feed Grainu semeno řepky olejné, a protože za ně údajně nedostala zaplaceno, do insolvence si přihlásila pohledávku ve výši 22 milionů korun. Objevil se však názor, že ve skutečnosti možná žádnou řepku nedodávala a jen posílala faktury. To je poměrně závažné obvinění. Pokud by se prokázalo, mohla by být řeč o její účasti na daňových podvodech.

Já nic, já zaměstnanec

Tím, kdo toto obvinění vyslovil, je druhý věřitel Feed Grainu, prostějovská společnost Moragro. „Je sporné, zda zboží bylo skutečně dodáno,“ tvrdí advokáti firmy u soudu, kde budou žádat provedení forenzního auditu. Zároveň podali na Agro 2000 žalobu.

„Touto skutečností jsme byli zaskočeni. Naše pohledávka vznikla na základě skutečných dodávek řepkového semene. Od všech dodávek k předmětné pohledávce máme řádné dodací listy.“

Společnost se pochopitelně brání. „Touto skutečností jsme byli zaskočeni. Naše pohledávka vznikla na základě skutečných dodávek řepkového semene. Od všech dodávek k předmětné pohledávce máme řádné dodací listy,“ vysvětluje Radek Kružík, spolumajitel firmy Agro 2000. Naznačuje, že za tvrzením Moragra může být konkurenční boj.

„Spekulace o tom, že naši obchodní partneři se možná účastnili karuselových podvodů, jsou pro nás samozřejmě velice nepříjemné, zaznamenali jsme je z tisku,“ dodává Kružík. U soudu prý spolehlivě prokáže, že zboží reálně dodal a s karusely neměl nic společného.

A co na to říká Marian Jurečka, který v době, z níž faktury pocházejí, v Agru 2000 pracoval? „Byl jsem jen zaměstnancem agrochemické divize společnosti. O insolvenčních záležitostech nic nevím. To se obraťte na ni,“ říká ministr zemědělství.

V letech 2010 až 2013 skutečně vedl agrochemickou divizi, a proto je dost dobře možné, že pokud by se Agro 2000 účastnilo nekalých obchodů se zemědělskými komoditami, vůbec by se o nich nemusel dozvědět.

Podívejme se na společnost Agro 2000 trochu zblízka. Mediálně sice nejde o příliš známé jméno, na Moravě a na Vysočině se ale stává jednou z nejsilnějších zemědělských skupin. Patří dvojici podnikatelů Radku Kružíkovi a Lubomíru Krejčímu. Její obrat již přesahuje miliardu korun.

Majetek? 15 let poctivé práce

V poslední době provádí Agro 2000 řadu akvizic, patří jí už desítky dalších firem, a zejména na Moravě skupuje množství pozemků. Nedávno také založila investiční fond, který spravuje společnost patřící skupině Natland. Kde k tak velkému majetku přišla?

S ministrem Jurečkou, bývalým zaměstnancem, firma podle Kružíka udržuje jen oficiální kontakt přes Iniciativu zemědělských a potravinářských podniků.

„Za úspěšností naší společnosti stojí 15 let poctivé práce. Majitelé firmy je strávili každodenním úsilím, včetně většiny víkendů, nikdy si nevyplatili jediný podíl na zisku a veškeré prostředky investovali zpět do společnosti,“ popisuje svůj úspěch Kružík, který by prý nikdy výsledek své práce neohrozil jejím zapojením do podezřelých obchodů.

S ministrem Jurečkou, bývalým zaměstnancem, firma podle Kružíka udržuje jen oficiální kontakt přes Iniciativu zemědělských a potravinářských podniků.

Důležité je podotknout, že Agro 2000 stále zaměstnává ministrova bratra. Jak uvádí i na svých webových stránkách, jejím oblastním zástupcem pro Olomoucký kraj je Dominik Jurečka.

„Můj bratr pracuje pro soukromou společnost, u které nevím, do jaké míry ji vlastní Agro 2000,“ říká ministr a vylučuje, že by o jakýchkoliv podezřelých obchodech kdy slyšel. „Spekulace já nekomentuji. Spekuluje se o spoustě věcí. Například o majiteli Agrofertu,“ dodává Jurečka.

Že v této souvislosti zmínil Andreje Babiše, bylo zřejmě dílem náhody, jméno ministra financí se ale v případu dá nalézt. Společnost Moragro, jež podezření vůči Agru 2000 vznesla, v minulosti spoluvlastnila firma Agftrading. Ta je součástí Babišova Agrofertu. Svůj podíl v Moragru však Agftrading před více než rokem prodal a podle informací LN už s firmou nemá co do činění.

Nicméně je nasnadě, že někdo politickou kartu vytáhne na stůl například během nadcházejících soudních sporů.

Kdo je kdo v komplikovaném případu

  • Heel - Benešovské firmě už v roce 2012 finanční úřad zablokoval přes 50 milionů korun a podle všeho ji podezírá z účasti na karuselových podvodech (šizení státu na DPH). Firma se nařčení brání.
  • Feed Grain - Pražská firma o třech zaměstnancích se zajímavým pozadím (zakládala ji advokátní kancelář Šachta & Partners, dnes MSB Legal, úzce spojená s lobbistou Ivem Rittigem). Kvůli problémům Heelu se následně též dostala do insolvence.
  • Moragro - Další věřitel Feed Grainu. Ten obviňuje společnost Agro 2000, že dodávala Feed Grainu faktury bez zboží. Tím by se v podstatě podílela na trestné činnosti.
  • Agro 2000 - Zemědělská skupina, která v posledních letech silně rostla. Její obrat překračuje miliardu korun, skupuje firmy i zemědělské pozemky.
  • Marian Jurečka - Současný ministr zemědělství zde pracoval jako šéf agrochemické divize v letech 2010-2013, kdy se podezřelé transakce odehrály.
  • Andrej Babiš - Ve firmě měla dříve podíl skupina Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Před více než rokem jej prodala.

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...