Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Má člověk šanci nevyloučit se z kosmicko-planetární evoluce?

  15:07
Na Zemi se nyní odehrávají dvě evoluce. Přírodní, kosmicko-planetární, která je biologická, samoregulační, bezodpadová, jež stvořila i dnešního člověka. A umělá, civilizační, nebiologická, tragicky odpadová, již vytvořil člověk. Současnou civilizaci však nebude přírodní evoluce za dvě až tři generace schopná hostit. Píše Jan Foff.

Příroda a životní prostředí. foto: René Jakl.Reprofoto

Navzdory obavám, že civilizace nevratně poškodí prostředí na Zemi natolik, že na ní nebudou podmínky pro důstojný život, a dokonce ani člověka, nemá lidstvo ucelenou představu, proč tomu tak je. K pochopení tohoto problému empirické zkušenosti či antropocentrismus nestačí. Nutný je kosmicko-planetární pohled z pozice nárůstu informací. Tímto kvalitativním tvůrčím procesem – evolucí – se vyvíjí naše planeta již 4,5 miliardy let.

Na naší planetě se nyní odehrávají dvě evoluce. Přírodní, kosmicko-planetární, která je biologická, samoregulační, bezodpadová, jež před 50 tisíci lety stvořila i dnešního člověka. A umělá, civilizační, nebiologická, tragicky odpadová, vytvořená člověkem.

Tvůrčí ničení

Stejně jako ostatní organismy je i člověk koncipován na přežití, na krátkodobý prospěch. Má jen omezené schopnosti racionálně myslet a poznávat pravdu. Je stvořen pro nepoškozenou přírodu, jeho orgány nejsou uzpůsobené pro chemické prostředí, ošizené potraviny či technikou vyvolanou radioaktivitu.

Aby mohl člověk současnou civilizaci vytvářet, ničí a přetváří geniálně koncipované kosmicko-planetární produkty přírodní evoluce. Vše, co je pro civilizaci tvůrčí, přírodní evoluci ničí.

Člověku byl první, kdo v procesu kosmicko-planetární evoluce překročil práh mezi takzvaným rozšířeným fenotypem (bobr si staví hráze a ptáci hnízda ze stále stejného materiálu, a stejně) a evolucí (člověk si stavěl příbytky nejprve ze dřeva, následně postupně z kamene, oceli, betonu, skla). Člověk byl prvním živočichem na naší planetě, který začal vlastní nebiologickou, tragicky odpadovou evoluci – civilizaci.

Aby mohl člověk současnou civilizaci vytvářet, ničí a přetváří geniálně koncipované kosmicko-planetární produkty přírodní evoluce. Vše, co je pro civilizaci tvůrčí, přírodní evoluci ničí, protože obě evoluce se odehrávají ve stejném prostoru naší planety a přírodní, mnohem starší evoluce již veškerou hmotu do sebe zabudovala.

Zásadní otázky

Dnešní globální ekologická krize není ekonomická, politická ani morální. Není selháním technické civilizace, protože prosperuje. Nemůže být krizí jejího řízení, protože ji jako celek nikdo neřídí. Je dosud neznámou krizí z úspěchu civilizace, jež je zcela proti přírodě – nárazem na absorpční schopnosti Země. Současnou globální civilizaci nebude přírodní evoluce v průběhu dvou až tří generací schopná nadále hostit.

Jak je možné, že kosmicko-planetární evoluce funguje již 4,5 miliardy let? Proč se civilizace za deset tisíc let (od přechodu člověka z lovectví na zemědělství) nachází těsně před zničením sama sebou?

Člověk sice není přítomný od začátku kosmicko-planetární evoluce a nebude ani do jejího konce, a proto nemůže být jejím vrcholem, ale má před sebou teoreticky ještě několik (desítek) milionů let, než ho nahradí jiný druh. V žádném případě však není ohrožená příroda, nýbrž civilizace, a tím existence člověka.

Co dělat, aby měl člověk šanci se vlastní vinou předčasně nevyloučit z kosmicko-planetární evoluce? Jak je možné, že kosmicko-planetární evoluce funguje již 4,5 miliardy let? Proč se civilizace za deset tisíc let (od přechodu člověka z lovectví na zemědělství) nachází těsně před zničením sama sebou?

Zánik člověka

Odpověď nabízí srovnání kosmicko-planetární evoluce s civilizační. Za prvé jde o toky energie. Kosmicko-planetární evoluce spotřebovává po dobu evoluce planety nevyčerpatelnou energii z jiných systémů, především ze záření, gravitace a geotermie. Sluneční záření, vítr, voda, biomasa jsou přírodní baterie, jejichž přeměnou na energii nevzniká nebezpečný odpad.

Civilizace používá převážně vyčerpatelné zdroje – uhlí, ropu, plyn a uran – a jejich přeměna na energii negativně mění biosféru. Jejich další používání povede k zániku civilizace, a tím i člověka.

Oproti tomu civilizace používá převážně vyčerpatelné zdroje – uhlí, ropu, plyn a uran – a jejich přeměna na energii negativně mění biosféru. Jejich další používání povede k zániku civilizace, a tím i člověka, za několik generací.

Za druhé jde o toky látkové. Kosmicko-planetární evoluce je v geniálně propracovaném koloběhu bezodpadová. Civilizace vytváří miliardy tun odpadu, které oslabují biosféru a zabíjejí předčasně mnoho živého. Dokud nebude označeno pálení a štěpení vyčerpatelných zdrojů kvůli získávání energie za zločin proti lidskosti, nemá lidstvo šanci na delší důstojný život na této planetě než na dvě až tři generace.

Autor: