Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maďarský byznys ČEZ: Pochybnosti nevyvráceny

  16:30

Kauzu „I&C Energo“ prověřili auditoři KPMG. Upozornili i na klíčový problém – další přeprodej energetické firmy.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Když tuzemská energetická jednička ČEZ v době odchodu Martina Romana z postu šéfa dozorčí rady zveřejnila hlavní závěry šetření kauzy I&C Energo, na první pohled se neobjevilo nic překvapivého. Auditorská společnost KPMG, kterou představenstvo ČEZ na popud ministra financí Miroslava Kalouska v únoru požádalo, aby prověřila zpochybňovaný prodej významné servisní společnosti I&C Energo Maďarům, podle očekávání nedošla k žádným příliš kritickým závěrům. Z tohoto pohledu mohou bývalý generální ředitel Roman a další lidé z tehdejšího vedení ČEZ zůstat klidu a spíše se případně obávat toho, jak dopadne nynější policejní vyšetřování transakce.

Kolem následného prodeje firmy I&C Energo „třetím stranám“ se točily všechny dosavadní pochybnosti. Proč vlastně maďarský MOL firmu prodával dál?V manažerském shrnutí závěrů KPMG nicméně nalézáme bod, který fakticky dokládá, že ve skutečnosti žádná podezření – spojovaná s prodejem I&C Energo (ICE) - dosud vyvrácena nebyla. KPMG totiž upozorňuje, že do smluvní dokumentace mezi ČEZ a kupující maďarskou společností MOL vůbec nebyla zahrnuta pasáž ohledně „upravení rizika dalšího prodeje ICE třetím stranám“. Například těch z rizikových destinací…

Připomeňme, že I&C Energo se zabývá servisem v oblasti řídicích a kontrolních systémů elektráren včetně  jaderných. Servisu této firmy stále využívají Dukovany i Temelín, I&C Energo by se navíc mohlo stát významným subdodavatelem při rozšíření Temelína o další dva bloky. A to jak v případě, že temelínský tendr vyhrají Američané, tak v případě, že zvítězí Rusové.

A právě kolem prodeje I&C Energo „třetím stranám“ se točily také všechny dosavadní pochybnosti. Proč vlastně MOL firmu prodával další maďarské společnosti Olajterv? Proč tak činil prostřednictvím firmy s nejasným vlastnictvím v Nizozemsku? Proč celou složitou transakci připravoval „Romanův právník“ Josef Brož? A neprofitoval někdo tajně z celého následného prodeje? Dodejme, že toto podezření Martin Roman odmítal.

Společnost KPMG na tyto klíčové otázky neodpovídala, nebylo to jejím úkolem. Jenže teprve vyvrácení podobných pochybností může definitivně odstranit spekulace, že pravým důvodem už původní transakce mezi firmami ČEZ a MOL nebyla ekonomická výhodnost prodeje I&C Energo, ale něco úplně jiného. Uvidíme, zda nakonec k nějakému závěru v tomto ohledu dojde policie, nebo celý případ odloží.

Proč ano, proč ne

Základní otázka zůstává pořád stejná: Mělo vůbec smysl I&C Energo prodávat? Také je možné této otázce dát silnější emocionální náboj: Byl tento prodej zločinný?

Argumentů pro prodej najdeme dost – právě i v závěrech KPMG. Argumentů proti však také. Připomeňme, že proti prodeji I&C Energo byl muž s bohatými zkušenostmi v české energetice a tehdejší člen dozorčí rady ČEZ Tomáš Hüner.

I&C Energo má značné znalosti v oblasti jaderné údržby a provozu. V zásadě je v Temelíně i Dukovanech nepostradatelnou firmou.Klíčovým argumentem pro prodej byla diverzifikace. I&C Energo potřebovalo získávat další klienty, tvrdí, že jako dceřiná společnost ČEZ v tomto ohledu měla ztížené možnosti. ČEZ na druhé straně mohl mít zájem o větší konkurenci mezi svými dodavateli. KPMG v této souvislosti „vyvrací mýtus“, že vazba mezi ČEZ a I&C Energo byla až tak silná. A dodává, že oboustranná závislost reálně klesala už před prodejem. Zatímco v roce 2004 tvořil ČEZ 55 procent obratu I&C Energo, do roku 2007 tento podíl klesl na čtyřicet procent.

KPMG nezpochybňuje ani cenu (770 milionů korun). Šlo o součást širšího obchodu mezi ČEZ a MOL, na němž – navzdory pochybnostem – česká firma údajně stále vydělává. KPMG navíc připomíná, že prodej byl v souladu tehdejší strategií ČEZ zbavovat se byznysu, který „nespadal do hlavního předmětu podnikání ČEZ a čelil narůstající konkurenci.“

Tady se nicméně ČEZ opravdu dostal na tenký led. Kritici upozorňují, že je rozdíl mezi klasickými uhelnými elektrárnami a elektrárnami jadernými. I&C Energo má značné znalosti v oblasti jaderné údržby a provozu. V zásadě je v Temelíně i Dukovanech nepostradatelnou firmou. „Jakmile ztratíte nad takovou firmou kontrolu, už jste pouze divákem dalšího vývoje,“ uvedl zdroj ČESKÉ POZICE dobře obeznámený se situací.

Když šéf I&C Energo Jan Šafránek před časem odpovídal na otázky Hospodářských novin, popsal, co by musel udělat ČEZ, kdyby přerušil spolupráci s jeho firmou: „Musel by si to sám vybudovat. Buď by musel oslovit víc firem a sám si to řídit, nebo odkoupit od nás zpátky odborníky.“ A Šafránek dodává, že „v našem oboru nejsou malé bariéry vstupu“.

Takže podtrženo a sečteno: Opravdu by bylo dobré, kdybychom se o okolnostech prodeje dozvěděli více, než nyní nabídla KPMG.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...