Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magistrát Hills 90210

  11:24

Dění v Praze připomíná kdysi populární seriál pro dospívající. Kdo to dá dohromady s kým? Kdo komu zlomí srdce? A kdo je nejlepší intrikán?

Nynější volební období na pražském magistrátu silně připomíná populární seriál pro teenagery z 90. let. Bohuslav, Zdeněk a Jiří přišli na školu jako nováčci. Bohuslav a Zdeněk zpočátku vypadali jako ideální pár, jenže pak začali Bohuslav s Borisem randit s repetenty Petrem a Karlem, kteří se na školu dostali jen díky Jiřímu. Protože Jiří s Bohuslavem a jeho kolegy nechtěl nic mít, opustil Petra a Karla a po chvíli úplně odešel z fakulty. Zdeněk a jeho kolegové se na Bohuslava zlobili.

Po roce ovšem začal Bohuslav podvádět Borise, Petra a Karla právě se Zdeňkem a jeho spolužáky Tomášem a Pavlem. Když svůj vztah zveřejnili, Zdeněk se stáhl do ústraní a přenechal role premiantů Pavlovi a Tomášovi. Bohuslavovi, Tomášovi a Pavlovi to docela klapalo, jen dřívější Bohuslavův parťák Boris byl nešťastný.

V Tomášově a Pavlově třídě ovšem vyrostl jiný Jiří. Měl kamarády až na děkanátu, a po čase se stal dokonce předsedou třídy. Spolu s Tomášem a Pavlem si začali stěžovat, že jim to s Bohuslavem už neklape (ostatně Boris to říkal už dlouho, že Bohuslav vůbec není milý či ohleduplný partner). Pak se s Bohuslavem rozešli a vyhlásili, že nejlepší třída na škole je ta jejich. Petr, Karel a jejich nejlepší kamarád Miroslav byli tuze spokojení a čekali jen na to, až Tomáš a Jiří zazvoní u jejich dveří s obrovským pugetem růží.

TOP 09 tápe ode zdi ke zdi

Bohužel však v reálu nejde o postpubescenty a jejich trable s prvními láskami, nýbrž o to, kdo bude spravovat ranec peněz o velikosti rozpočtu většího ministerstva. Zatím poslední převrat na pražském magistrátu nepostrádá rysy amatérismu. Náměstci exprimátora Tomáš Hudeček a Pavel Richter jsou zatím sice nezkompromitovaní, což z nich v pražské komunální politice činí něco jako bílé jednorožce, ovšem politické prozíravosti mnoho neprojevili. Od nepochopitelného svržení přirozeného partnera, pravicového primátora Bohuslava Svobody, uplynul už týden, a jejich TOP 09 zatím nemá pro hlavní město žádné řešení.

Za tu dobu na sebe Richter zvládl upozornit pozoruhodným rozhovorem pro Hospodářské noviny, který se díky nadměrné frekvenci výrazu „nevím“ a sofistikovanému popisu vybírání politiků ODS určených k odstranění z městských společností („tak já nevím, hodili jsme si korunou, nebo já nevím“) brzy stal hitem sociálních sítí. Potenciální Svobodův nástupce Václav Novotný nejprve označil ODS za nespolehlivého partnera, koalice s nímž byla fikcí, aby posléze řekl, že se mu do svazku s ČSSD vlastně nechce.

Co se Hudečka týče, z tábora občanských demokratů už lze zaslechnout pobavené zvěsti, jak za nimi potají docházejí samotní členové TOP 09 a hrozí se, že taneční mistr z Olomouce přeci nemůže řídit Prahu (ale může jít jen o šerednou pomluvu z ODS). Hlavní mluvčí současné revoluce, předseda klubu zastupitelů Jiří Vávra, se pro změnu diví, že ČSSD v souladu se svým ideovým zaměřením nechce zdražovat jízdné v MHD, a odmítá přistupovat na „socialistický populismus“.

Čas na deus ex machina

Shrnuto: TOP 09 nechce vládnout s ODS Bohuslava Svobody. TOP 09 nemá dostatek „nesvobodovských“ občanských demokratů pro to, aby složila novou koalici s nimi. TOP 09 po dvou a půl letech na magistrátu odhalila, že má s ČSSD jisté, poměrně vážné programové neshody. TOP 09 rok a půl před volbami zjistila, že s blížící se kampaní budou levicový program hájit dokonce i ti členové ČSSD, kteří jsou v této straně jen proto, že nestihli včas vstoupit do ODS.

Pražská TOP 09 se dušuje, že rozbití magistrátní koalice neproběhlo na základě objednávky mozku strany Miroslava Kalouska. Pražská TOP 09 se ovšem nachází v situaci, kdy má vyhlídky buď na solidní vydírání ze strany ČSSD, nebo potupné doprošování se Svobody a jeho křídla ODS. Po týdnu spíše komických pokusů o uvedení stavu do normálu evidentně potřebuje záchranu od nějakého deus ex machina.

Nejspíš už je tedy na čase, aby Vávra, Hudeček a spol. povolali Kalouska do zbraně.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!