Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Majitelé Škody Transportation se přestěhovali do Tichomoří a na Guernsey

  10:46

Rozpletení vlastnických struktur kolem podniků bývalého Škoda Holdingu bude na základě zjištění Aktuálně.cz opět komplikovanější.

Aktuálně.cz přineslo informace, že akcie kyperské společnosti Skoda Industry (Europe), která je od letošního března jediným vlastníkem Škody Transportation, byly vyvedeny na Marschallovy ostrovy do Tichomoří a na ostrov Guernsey v průlivu La Manche.

Konkrétně: 6800 akcií Skoda Industry (Europe) drží společnost Maranex Finance Ltd., zapsaná na Marshallových ostrovech, dalších 13 200 akcií firma Conitor Terra Ltd. z Guernsey.

V reakci na zjištění Aktuálně, které vyplývá z údajů v kyperském obchodním rejstříku, mluvčí Škody Transportation Lubomíra Černá opakovala infomaci, že reálnými vlastníky Škody Transportation jsou manažeři a podnikatelé Tomáš Krsek a Martin Korecký spolu s kolegy ze spřízněné firmy Appian Jiřím Divišem a Markem Čmejlou. Černá uvedla, že právě tito čtyři pánové jsou jedinými akcionáři dvou zmíněných firem.

Možnost tuto skutečnost ověřit je ovšem mizivá. Média se o rozpletení vlastnických struktur kolem podniků bývalého Škoda Holdingu pokoušejí zejména proto, že se snaží dohledat případné napojení bývalého generálního ředitele ČEZ Martina Romana na tyto struktury. Martin Roman to několikrát kategoricky odmítl.

Stěhování na destinace Guernsey a Marschallovy ostrovy učiní pátrání ještě obtížnějším. O vlastnické struktury se zajímá i policie. Jak ale píše Aktuálně: „Obchodní zákoník na Marshallových ostrovech a do určité míry také na Guernsey znemožňuje ověřit skutečnou vlastnickou strukturu, pokud s vydáním firemních písemností nebudou souhlasit sami vlastníci.“

Conitor Terra Ltd.: ač plzeňští manažeři tvrdí, že jim patří, údaje obchodního resjtříku na Guernsey to nepotvrzují. Jako správci akcií Conitor Terra Ltd. jsou uvedeny další firmy. Co z toho plyne: firmy na Guernsey sice musejí evidovat a na žádost prozradit současné a dřívější majitele, tuto povinnost však mohou obejít správci cizích akcií.

Maranex Finance Ltd.: sídlo má v Majuru na Marshallových ostrovech, které jsou pro podnikatele, kteří chtějí zůstat v anonymitě, jednou z nejbezpečnějších lokalit na světě. Jak uvádí Aktuálně, vedle České republiky a Nauru se právě zde udržely listinné akcie na doručitele bez jakékoli povinné registrace.

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...