Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Makléř, podle něhož vládne světu Goldman Sachs

  10:49

Slavný internetový makléř tvrdí, že hnutí Obsaďte Wall Street protestuje proti korupci a neodpovědnosti firem, nikoli proti kapitalismu.

Alessio Rastani: satan, psychopat nebo ztělesnění bohatství v očích hnutí Obsaďte Wall Street? foto: © BBCČeská pozice

„Vlastně nám nezáleží na tom, jak se napraví ekonomika, vyřeší celá situace. Naší prací je na tom vydělávat. A já osobně sním o tom, že se tohle stane, už tři roky. Musím se přiznat: každý večer, když jdu spát, sním o tom, že přijde nová recese.“

Díky těmto slovům se londýnský makléř Alessio Rastani stal přes noc senzací. Ohromené moderátorce BBC, která s ním dělala rozhovor 26. září pro pořad o plánu na záchranu eurozóny ve výši dvou bilionů eur, řekl, že „světu vládne firma Goldman Sachs“, nikoli vlády, a že „firmu Goldman Sachs tento záchranný balíček nezajímá“.

Proč ta senzace? V obecném povědomí bylo, že se málo makléřů odvážilo mluvit tak otevřeně o trendu, že Evropa sklouzává do recese – tedy těch, kteří se vyznají ve financích. Rastani se stal člověkem, kterého lidé nenávidí. Miliony diváků sledovaly rozhovor pro BBC na YouTube a mnozí z nich to považovali za profesionální mystifikaci, protože Rastani byl zcela otevřený a netajil se nadšením pro zisk na úkor mnoha jiných lidí. Časopis Forbes ho označil za „psychopata“.

Alessio Rastani v rozhovoru pro BBC.

Na Facebooku se vynořily skupiny s názvy jako „Alessio Rastani je satan“ a někteří účastníci hnutí Obsaďte Wall Street v něm začali vidět obraz dokonalého představitele „toho jednoho procenta“ lidí, kteří ovládají bohatství světa – Gordona Gekka tohoto desetiletí. (Zapomínají na některé části rozhovoru, které už tolik za zmínku nestojí: prohlásil také, že chce „pomoci lidem“, nejen makléřům, aby „se naučili, jak vydělávat na klesajícím trhu“.)

Někteří účastníci hnutí Obsaďte Wall Street začali v Rastanim vidět obraz dokonalého představitele onoho „jednoho procenta“ lidí, kteří ovládají bohatství světaFaktem ale je, že obchodování bylo pro Rastaniho spíše koníčkem než profesí. Nikdy nedostal oprávnění regulačního úřadu pro finanční služby (Financial Services Authority) ani nepracoval v žádné odpovědné funkci u žádné instituce londýnské City. Není kvalifikovaným ekonomem nebo bankéřem. Britský list Telegraph informoval, že ve své hlavní podnikatelské činnosti (Rastani vlastní podnik Santoro Projects zabývající se veřejnými prezentacemi) měl pasivní saldo nějakých 10 048 liber.

Rastani, 34letý nezávislý makléř, který pracuje ze svého skromného domova ve čtvrti Bexleyheath na jihu Londýna – dům je na jméno jeho partnerky a je na něm hypotéka –, není vůbec tím ambiciózním zloduchem, jak se vykresloval v tisku (a na sociálních sítích).

A přece, i když tohle všechno vyšlo najevo po Rastaniho vystoupení v BBC, svým otevřeným přístupem k finanční krizi a hrozící recesi – a k Evropské komisi a snahám mezinárodních finančních institucí na obou stranách Atlantiku to všechno zažehnat – si získal kádr oddaných přívrženců včetně šéfa ekonomické redakce BBC Roberta Pestona. Na Twitteru o něm prohlásil: „Musíte ho sledovat, když chcete porozumět eurokrizi a tomu, jak fungují trhy.“

Takzvané „jedno procento“ lidí, kteří údajně ovládají bohatství světa, popíjí šampaňské jako výsměch hnutí Obsaďte Wall Street.

Posel se nestřílí? 

Co vyvolalo Rastaniho pochybnou popularitu? Musel to být sám posel, ne poselství. Jiní lidé, kompetentnější k tomu, aby se vyjádřili jako znalci – seriózní makléři a dokonce i bývalí zaměstnanci firmy Goldman Sachs –, v zásadě opakovali mnohokrát totéž.

„Firma Goldman Sachs je verbež – to je to nejpodstatnější,“ řekl už v červenci 2009 bývalý obchodník s akciemi Max Kaiser televizní stanici France 24. „V zásadě získala ke spolupráci vládu, získala ministerstvo financí, federální rezervy, získala na svou stranu Obamovu administrativu. Barack Obama tancuje, jak firma Goldman Sachs píská. A to, co tahle firma udělala, je opravdu nepoctivé a odporné.“

Slova, která nyní Rastani pronesl na adresu Goldman Sachs, opakovali mnozí kompetentnejší již mnohokrát v minulostiV témže měsíci napsal oceňovaný novinář Matt Taibbi v časopise Rolling Stone, že firma Goldman Sachs je „velká upíří krakatice obtočená kolem tváře lidstva, která neúnavně cpe své krvavé chapadlo do všeho, co je cítit penězi“.

V článku vydaném v únoru 2011 pod titulkem Proč není Wall Street ve vězení? Taibbi napsal, že „ani jeden řídící pracovník, který stál v čele firem, jež vymyslely umělý finanční boom – podfuk v celém odvětví, který zahrnoval hromadný prodej podvodných cenných papírů podložených podřadnými hypotékami –, a vydělaly na něm, nebyl nikdy pravomocně odsouzen. Jejich jména dnes dobře zná i ten nejméně pravidelný středoamerický konzument zpráv: firmy jako AIG, Goldman Sachs, Lehman Brothers, J.P. Morgan Chase, Bank of America a Morgan Stanley.“

Ale hloubavé články v délce 7000 slov se nečtou – ani necitují – snadno a Kaiser s Taibbim zřejmě nestáli na straně „toho jednoho procenta“, řečeno jemně, a tak neměli žádný rozhovor, který by zaplavil YouTube.

„Ekonomická krize je jako rakovina. Když budete jen čekat a doufat, že pomine stejně jako rakovina, tak bude růst – a bude příliš pozdě. Buďte připraveni.“ Také tohle uvedl Rastani v rozhovoru pro BBC (kromě svých snů o recesi a příležitostech, které může přinést). Teď, asi o čtyři týdny později – což je životní cyklus zprávy v digitálním věku –, jakpak na sebe Alessio Rastani pohlíží? Jako na vizionáře. Jako na člověka z lidu. A nejraději jako na finančního poradce pracujícího pro vás.

Žádný „satan“, ale Nostradamus

„Před měsícem jsem předpověděl, že za necelých dvanáct měsíců budou nepokoje a protesty v každém velkém městě v Evropě, Americe a na celém světě. Protesty, které začaly jako hnutí Obsaďte Wall Street, se netýkají jen Wall Streetu. Týkají se všech finančních institucí (což Wall Street vlastně je),“ napsal na své webové stránce 16. října.

Alessio Rastani hovoří pro televizní stanici Al-Džazíra o protestujících z hnutí Obsaďte Wall Street.

„Na protestující na Wall Streetu (a teď i na ty, jichž přibývá v Evropě) se musíme přestat dívat jako na pouhé ,outsidery‘. Mají stejné ideály jako vy a já: svobodný trh bez korupce, kde naši zvolení představitelé nejsou jen figurkami korporátní elity.“

Rastani dále stručně popisuje pocity marnosti, které spatřuje za protestním hnutím Obsaďte Wall Street:

  • „Protesty nejsou podle mého mínění politicky motivované nebo proti kapitalismu. Jsou proti korupci a neodpovědnosti firem – což je skutečná hrozba pro naši svobodu a demokracii.
  • Lidé jsou znechuceni. Američané si začínají uvědomovat, že pravá demokracie neexistuje. Demokracie neexistuje, když nezáleží na tom, koho volíte, levici nebo pravici, republikány nebo demokraty, když váš zvolený představitel nebo vaše vlády jen otročí firmám Goldman Sachs a J.P. Morgan.
  • Demokracie neexistuje, když před třemi roky finanční instituce zničily ekonomiku, nacpaly si pak kapsy veřejnými penězi určenými k záchraně a potom s nimi utekly. Skutečnými zločinci jsou totiž světové banky. Ne protestující lidé.“

Protesty nejsou podle Rastaniho politicky motivované nebo proti kapitalismu. Jsou proti korupci a neodpovědnosti firem.Rastani pokračuje tím, co se jeví jako něco víc než průhledná reklama, aby získal práci pro sebe: „Nejsem bankéř nebo ekonom, a to je dobře! To mně vlastně dává výhodu (snad by si mě měli najmout hned). Vždyť to byli především ,experti‘ – bankéři a ekonomové –, kteří tuhle finanční krizi způsobili... Pro většinu lidí se důchody letos snížily. Tihle experti vás připravili o peníze. Z manažera vašeho fondu se stává hrdina a inkasuje tučnou odměnu jen za to, že si nevedl hůř než index.“

„Měl jsem štěstí, že jsem se před šesti lety začal učit, jak mít pod kontrolou své vlastní peníze a investovat je. Většině lidí k tomu chybí zkušenosti a dovednosti. Pro každého je tudíž nesmírně důležité, aby se začal učit, jak lépe investovat své vlastní peníze… Na téhle webové stránce budu vyvěšovat články a zdroje, které vám pomohou, abyste se naučili stát se lepšími investory a mít vlastní peníze pod větší kontrolou.“

Všechno to zní tak trochu jako zvláštní wallstreetové vydání knížky Roberta Fulghuma Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. Ve zkratce: kupujte za nízké ceny, prodávejte za vysoké ceny, neutrácejte nad své možnosti, nesázejte všechno na jednu kartu a nespoléhejte na vládu, že vás vytáhne z nesnází. Důvěřujte Alessiovi Rastanimu.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...