Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Marek Dalík si vykoledoval o rok delší pobyt za mřížemi

  9:49
Lobbista Marek Dalík si v úterý 25. července u Vrchního soudu v Praze vyslechl pětiletý trest. Za pokus o podvod si měl původně odsedět čtyři roky. Verdikt Nejvyššího soudu, díky jemuž se v dubnu ocitl na svobodě, mu ve výsledku přitížil. Dalík se snažil soud přesvědčit, že si před deseti lety o úplatek neřekl, ale ten mu neuvěřil.

Marek Dalík u soudu foto:  Petr Topič, MAFRA

Ta částka sedí, ale úplatek to nebyl. Já sumu nevyřkl, jen jsem ji potvrdil. Takto se v kostce snažil Marek Dalík obměkčit v úterý 25. července soud, aby kývl na obnovu procesu v kauze okolo nákupů obrněnců Pandur, při níž údajně zazněl či byl napsán na kus ubrousku úplatek ve výši půl miliardy korun. Muž s pověstí obratného lobbisty, který byl pravou i levou rukou expremiéra Mirka Topolánka, však narazil. Místo obnovy procesu či snížení trestu si vykoledoval o rok delší pobyt za mřížemi.

„Ta částka sedí. Přiznávám, že jsem na tom měl mít podíl. Měl jsem v rámci zprostředkovatelské smlouvy poskytovat PR poradenství,“ prohlásil v úterý 25. července u Vrchního soudu v Praze. Tomu se případ vrátil letos v dubnu, kdy Nejvyšší soud rozhodl o propuštění Dalíka ze znojemské věznice, kde si odpykával čtyřletý trest. Vyhověl tím dovolání Dalíkových advokátů i námitkám, které vznesli žalobci.

Znovu nesvoboda

Po několikaměsíční pauze tak Dalík přijde o svobodu znovu. Předseda senátu Martin Zelenka je o jeho vině nadále přesvědčen. A ve svém verdiktu mu trest ještě zpřísnil. Lobbista přitom avizoval, že chce vypovědět „vše od A do Z“. Případ se točí okolo toho, zda si v listopadu 2007 řekl o úplatek třikrát šest milionů eur. Tehdy se v luxusní pražské restauraci sešli Dalík, náměstek ministra obrany Martin Barták, slovenský lobbista Miroslav Výboh a zástupci výrobce pandurů – společnosti Steyr. Dalík nově vypověděl, co na ní proběhlo.

Po několikaměsíční pauze tak Dalík přijde o svobodu znovu. Předseda senátu Martin Zelenka je o jeho vině nadále přesvědčen. A ve svém verdiktu mu trest ještě zpřísnil. Lobbista přitom avizoval, že chce vypovědět „vše od A do Z“.

„Částku vyřkl pan Výboh, ne já. Nebyla to žádná jednorázová platba. Byla to suma za kontrakt, který měl nahradit kontrakt předchozí. Proč to bylo třikrát šest milionů eur? Prvních šest milionů eur měla být platba za nový kontrakt. A dalších šest a šest milionů eur bylo něco, co můžeme chápat jako provizi za prvních a druhých deset miliard korun,“ popsal v úterý 25. července Dalík. Samotný Výboh před třemi roky u soudu tvrdil, že na setkání žádné částky nepadly.

V inkriminované době roku 2007 zdědila Topolánkova koaliční vláda kontrakt na dodávku dvou stovek pandurů, z níž však chtěla po neúspěšných armádních testech vycouvat. Česko nakonec uzavřelo smlouvu na dodávku 107 pandurů za 14,4 miliardy korun. Od počátku vyjednávání zakázku provázely pochyby, zda nejsou ve hře úplatky.

Ani podle dozorového státního zástupce však Dalík do případu nevnesl nové světlo. „Především si myslím, že jsou to smyšlenky a lži, co říká pan Dalík, bohužel. Jeho účelem je, hovorově, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ uvedl v úterý 25. července v přestávce líčení státní zástupce Jan Kořán. Rozhodující bylo, že Dalíkově výpovědi neuvěřil předseda senátu Zelenka. Pozastavil se nad tím, proč s touto verzí nepřišel lobbista dříve. „Jeho vysvětlení, že šlo o hodnotu smlouvy, nikoliv úplatek, nevěříme,“ uvedl v jednací síni.

Dalíkova hra „na pravdu“

Když Marek Dalík v úterý 25. července přicházel do jednací síně v prvním patře Vrchního soudu v Praze, působil klidným dojmem. Zdálo se, jako by houf fotografů a kameramanů, kteří ho pronásledovali na každém kroku, ani nevnímal. V soudní síni byl z obou stran vyzbrojen trumfy v oboru trestního práva. Po jeho pravici seděl advokát Tomáš Gřivna, jeden z největších expertů na trestní právo. Po levé ruce měl bývalého šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze Vlastimila Rampulu. Původně přitom Dalíka hájil advokát Tomáš Sokol.

Líčení odstartovalo už v devět ráno. A trochu netradičně. Na žádost Dalíkových obhájců se četl posudek z věznice ve Znojmě. Podle něj se vězeň Dalík choval vzorně. Mezi činnosti, kterými si krátil čas ve vězení, patřilo studium angličtiny a francouzštiny. Nejraději poslouchal jazzovou hudbu a díval se na artové filmy. Vysloužil si i pochvalu za příkladné plnění pracovních povinností. Nejčastěji Dalíka ve výkonu trestu navštěvovali jeho snoubenka, otec, strýc a teta.

Nové důkazy

Po vlažném startu do jednání vstoupil státní zástupce Jan Kořán, který má případ na starosti. Během téměř hodinového vystoupení zopakoval časovou posloupnost případu. Zdůraznil, že zástupci firmy Steyr, která vyrábí pandury, vnímali Dalíkovo jednání jasně. „Kdybychom zaplatili peníze, náš projekt by pokračoval (původně dodavatelskou firmu Steyr vybral kabinet Jiřího Paroubka, po nástupu Topolánkovy vlády se ale projekt zasekl – pozn. red.) hladce. Kdybychom nezaplatili, měli bychom problémy,“ reprodukoval jejich výpověď.

Kořán zdůraznil, že celý podvod Dalík nedokončil především kvůli morální integritě zaměstnanců Steyru. Zatímco státní zástupce svoji repliku slovo od slova četl, Dalíkův advokát Gřivna, který vystoupil po žalobci, mluvil „z patra“. Soudu se snažil vysvětlit, že nové důkazy, které k soudu přinesl, mění věc od základů. Za nové svědky chtěl předvolat Topolánkovu bývalou manželku Pavlu a někdejší mluvčí Úřadu vlády Janu Bartošovou. Tyto dvě ženy měly dokázat, že Dalíkův hlas u Topolánka měl patřičný vliv.

Obžaloba totiž Dalíka od počátku vinila, že si to, že dokáže rozhodování premiéra ovlivnit, jen předstírá. Zvrat v jednání však nastal kolem poledne. Tehdy soud Dalíka vyzval, aby se k věci vyjádřil. A svou první větou v modrém, dokonale padnoucím obleku a hnědých kožených botách přítomné zaskočil. „Ve vězení jsem měl hodně času o všem přemýšlet. Předtím jsem neříkal úplně všechno. Dospěl jsem k tomu, že musím říct vše od A do Z, i když mi to nikdo nepotvrdí,“ zahájil Dalík svůj výstup.

Celý příběh ani tentokrát

Překvapený senát Dalíka poučil, že vše, co v následujících minutách řekne, bude důkazem. Státní zástupce trval specificky na tom, aby byl i poučen, jaké následky by pro něho mohlo mít křivé svědectví. Nakonec Dalík svoji verzi příběhu popisoval tři čtvrtě hodiny. Jeho hlavním mottem bylo, že třikrát šest milionů eur (zhruba půl miliardy korun) nebyl úplatek, ale hodnota zprostředkovatelské smlouvy. Snažil se vysvětlit, jak měla na odměně participovat jedna z jeho firem. Projektu Pandur měl poskytovat „jen“ PR poradenství.

Klíčovou část obžaloby, podle které si řekl o úplatek ve výši téměř půl miliardy, se snažil zpochybnit. „Tu částku jsem nikdy nevyřkl. Nenapsal jsem ji ani na ubrousek, protože tam žádné ubrousky nebyly,“ popisoval Dalík. Částku podle něho vyslovil slovenský lobbista Miroslav Výboh, jehož společnost měla v údajném kontraktu figurovat. Zabezpečovat měla například právní nebo překladatelské služby.

Přestože Dalík chtěl na soud udělat dojem, že konečně říká holou pravdu, zaskočila ho otázka státního zástupce. Kořán chtěl odpověď na jedinou otázku – zda ho na schůzku v luxusní restauraci U Malířů, kde mělo k žádosti o úplatek dojít, pozval právě Výboh. „Na tuto otázku nechci odpovídat,“ řekl Dalík. Deklaroval tím, že celý příběh zřejmě nezazní ani tentokrát. „Pan Dalík se nás snaží přesvědčit, že byla celá věc jinak. Chce, abychom mu věřili, že říká pravdu. Proč ale odmítá otázky obžaloby?“ kontroval proto státní zástupce ve své závěrečné řeči.

Rozbití obhajoby

Podle justičních insiderů, s nimiž LN hovořily, by Dalíkova výpověď „zabrala“, pokud by před soudem doznal vinu a pomohl rozkrýt, která z dalších osob se na trestné činnosti podílela. Tak se to stalo například v kauze ROP Severozápad, kterou detektivům pomáhal rozplést odsouzený bývalý šéf dotačního úřadu Petr Kušnierz. To se ale v úterý 25. července u soudu s Dalíkem nestalo.

Neustoupil ani ve výši trestu. Lobbistu chtěl poslat za mříže na sedm let. Dalíkovi advokáti měli docela jinou představu, jak by měl proces pokračovat. Doporučili soudu, aby kauzu vrátil první instanci, kde by mohli provést všechny nové důkazy. Pro svého klienta by pak požadovali potrestání, které by nezahrnovalo pobyt za mřížemi.

Právní bitvu přerušila pauza na poradu trestního senátu. Jeho předseda Martin Zelenka po půlhodině jednou větou rozbil Dalíkovu obhajobu: „Jeho vysvětlení, že šlo o hodnotu smlouvy, nikoliv úplatek, nevěříme.“ Poslední ránu si ještě schoval. Lobbistovi trest o rok zpřísnil.

Kateřina Kolářová

Úplatkářství, nebo podvod?

Schůzku Marka Dalíka se zástupci firmy Steyr viděla každá soudní instance jinak. Alespoň z hlediska kvalifikace trestného činu, kterého se měl lobbista dopustit. Dalíka v říjnu 2012 zadrželi detektivové Útvaru odhalování korupce a hospodářské kriminality. Vrchní státní zástupkyně potvrdila, že Dalíka podezírají z úsilí o získání úplatku. Podle vyšetřovatelů ale lobbista slíbil pomoc při sjednání zakázky, i když na ni ve skutečnosti neměl vliv. Proto ho obvinili z pokusu o podvod.

O čtyři roky později však Dalíka pražský městský soud poslal na pět let za mříže za přijetí úplatku. Navrch přihodil pokutu pět milionů korun. Loni v květnu 2016 projednával Dalíkovo odvolání Vrchní soud v Praze. Pobyt ve vězení mu sice o rok zkrátil, ale opět se vrátil k původní kvalifikaci – tedy k podvodu. Asi o největší překvapení se postaral v dubnu Nejvyšší soud.

Podle jeho závěru byl Dalíkův skutek posuzován podle špatného zákona. Z tohoto důvodu vrátil věc k Vrchnímu soudu a Dalíka okamžitě propustil z vězení. Trestní senát Vrchního soudu v Praze však v úterý 25. července potvrdil, že lobbista spáchal pokus o podvod.

Kateřina Kolářová

Dalíkovi právníci se ještě nevzdávají

Marku Dalíkovi šlo v úterý 25. července u Vrchního soudu v Praze o hodně. Svým „konečně pravdivým“ svědectvím chtěl soudce přesvědčit, že před deseti lety o úplatek ve výši téměř půl miliardy korun nepožádal. Konstrukce jiné verze příběhu a výslech nových svědků měly ambici dostat Dalíka z vězení. Předseda trestního senátu Martin Zelenka mu ale zasadil tvrdou ránu. Řekl, že mu nevěří, a trest ještě o rok zvýšil.

České právo sice zná pravidlo zákazu zpřísnění trestu, to se ale na případ lobbisty nevztahovalo. Nejvyšší soud (NS) totiž vyhověl dovolání jak Dalíka, tak Nejvyššího státního zástupce. A pro takový případ zákaz přísnějšího trestu neplatí. Udělení vyššího trestu příjemně překvapilo šéfa Unie státních zástupců Jana Latu. „Upřímně jsem nečekal, že by trest Vrchní soud v Praze zvýšil,“ řekl Lata LN. Dalíkovi se tah dovoláním hodně nevyplatil. Získal sice pár měsíců na svobodě, o rok života ale zase „přišel“.

Věrohodné důvody

Právní bitva ovšem nemusí být u konce. Dalík se může bránit mimořádnými opravnými prostředky. Jakou formou by případně chtěl rozsudek zvrátit, naznačil Tomáš Gřivna, advokát bývalého lobbisty. „O podání dovolání budeme teprve s klientem diskutovat,“ napsal LN Gřivna. Pokud podá Dalík dovolání, poputuje jeho spis zpátky k Nejvyššímu soudu, který ho v dubnu pustil na svobodu.

NS na jaře poslal kauzu zpět na Vrchní soud v Praze především proto, aby se soudci ujistili, zda se na Dalíkův trestný čin nemá použít starší zákon, a tedy i jiná trestní sazba. „Věc mohl Nejvyšší soud tehdy rozhodnout sám a na základě toho výši trestu upravit,“ vytkl Lata protahování kauzy. Kauza může doputovat i k Městskému soudu v Praze. Ten by případ posuzoval, pokud by Dalíkovou strategií byla obnova procesu. Aby se jí domohl, musel by soudu předložit nové skutečnosti, které by měly na proces zásadní vliv.

Dalíkův právník u soudu naznačil, že takovou sílu by mohly mít svědecké výpovědi první ženy Mirka Topolánka Pavly a někdejší mluvčí Úřadu vlády Jany Bartošové. Podle Laty ale existence nového svědectví či změna výpovědi ještě neznamenají, že soud proces obnoví. „Důvody by musely být opravdu věrohodné,“ dodal Lata.

Ať se Dalík rozhodne pro dovolání, nebo obnovu procesu, do vězení bude muset nastoupit tak jako tak hned, jak mu soud pošle obsílku. A to může být kdykoliv. Jakmile bude mít Dalík odsezenou polovinu trestu, může požádat o podmínečné propuštění. K tomu by mu mohl pomoci i posudek ze znojemské věznice, jehož obsah u soudu v úterý 25. července zazněl. Dalík je v něm líčen jako příkladný vězeň, který si dokonce vysloužil pochvalu. Soud ale žádosti o podmínečné propuštění vyhovět nemusí.

Kateřina Kolářová

Jak šel čas s Markem Dalíkem

2003

 • Vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) souhlasila s plánem ministerstva obrany pořídit 240 transportérů.

2006

 • Vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) rozhodla, že koupí 199 transportérů od firmy Steyr za 23,6 miliardy korun. Smlouvu schválila před koncem svého funkčního období.

8. listopadu 2007

 • V restauraci U Malířů proběhlo setkání Marka Dalíka, náměstka ministryně obrany Martina Bartáka a slovenského lobbisty Miroslava Výboha se zástupci rakouské firmy Steyr. Dalík si měl říct zástupcům Steyru o třikrát šest milionů eur (skoro půl miliardy korun).

7. prosince 2007

 • Topolánkova vláda rozhodla, že vypoví smlouvu se Steyrem.

2. března 2009

 • Vláda schválila koupi 107 pandurů. O dva týdny později Barták podepsal smlouvu na dodání 107 pandurů za 14,4 miliardy korun.

2009

 • Vypukla kauza Monte Argentario. Ukázalo se, že spolu trávili čas u moře vlivní politici, státní manažeři a podnikatelé. V toskánském letovisku nechyběli kromě Dalíka ani Topolánek či Martin Roman.

17. února 2010

 • MF DNES napsala, že zakázce na pandury předcházela smlouva o lobbingu u politiků. Zveřejnila rozhovory s exmanažery Steyru. Ti hovořili o provizích pro politiky.

19. února 2010

 • Případ údajné korupce začala vyšetřovat Rakouská protikorupční prokuratura.

14. července 2010

 • Kauzou se začal zabývat společný tým českých a rakouských policistů.

10. května 2011

 • Novináři odhalili, že bývalý zaměstnanec Steyru v březnu 2011 vypověděl, že Topolánkův blízký spolupracovník Dalík požadoval v roce 2007 za to, že vláda bude pokračovat v nákupu pandurů, 18 milionů eur. Dalík to označil za nesmysl.

8. června 2011

 • Policie začala vyšetřovat únik jména utajovaného svědka. Informace podle ní mohla uniknout pouze od vrchních žalobců v Praze, kterým šéfoval současný Dalíkův advokát Vlastimil Rampula.

8. října 2012

 • Policie v souvislosti s údajnými úplatky zadržela a obvinila Dalíka. Soudce jej ale odmítl vzít do vazby.

4. dubna 2014

 • Policie navrhla Dalíka obžalovat z pokusu o podvod, podle vyšetřovatelů slíbil pomoc při sjednání zakázky, i když na ni neměl vliv.

30. června 2014

 • Začal proces s Dalíkem u Městského soudu v Praze.

2. února 2016

 • Soud poslal Dalíka za korupci na pět let do vězení (změnil kvalifikaci z pokusu o podvod na trestný čin přijetí úplatku). Měl také zaplatit peněžitý trest pět milionů korun.

31. května 2016

 • Odvolací Vrchní soud v Praze poslal Dalíka na čtyři roky do vězení a snížil mu o milion peněžitý trest. Došlo ke změně právní kvalifikace. Podle soudců podváděl, když se ze zbrojařů pokusil vylákat peníze. To, že žádal úplatek určený pro někoho z vlády, se neprokázalo.

1. září 2016

 • Dalík nastoupil do výkonu trestu.

12. dubna 2017

 • Opustil věznici na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Co u soudu řekli Marek Dalík, expremiér Mirek Topolánek a lobbista Miroslav Výboh

Marek Dalík

 • 30. 6. 2014, Městský soud v Praze

„Udělal jsem obrovskou chybu. Do očí jsem jim (zástupcům Steyru, výrobce pandurů) řekl, co si o nich myslí premiér Topolánek a co se tu říká: že je ten kontrakt předimenzovaný a provázely ho úplatky.“

„Byl jsem na schůzkách se slovenským premiérem Ficem (kde byla o pandurech řeč), protože mě tam chtěl mít pan Topolánek.“

 • 25. 7. 2017, Vrchní soud v Praze

„Předtím jsem neříkal úplně všechno. Nechtěl jsem lhát, ale věděl jsem, že svědci moji výpověď nepotvrdí, hlavně proto, že jsou ve vysokých funkcích a bojí se o svoji kariéru.“

„Dnes jsem se snažil popsat, jak to opravdu proběhlo. Kvalifikovat mě jako osamělého podvodníka nedává smysl, nejsem člověk, co patří do blázince.“

„Částku vyřkl pan Výboh, a ne já. Nebyla to žádná jednorázová platba. Byla to suma za kontrakt, který měl nahradit kontrakt předchozí. Proč to bylo tři krát šest milionů eur? Prvních šest milionů eur měla být platba za nový kontrakt. A dalších šest a šest milionů eur bylo něco, co můžeme chápat jako provizi za prvních a druhých deset miliard korun.“

„Vylučuji, že by z částky měla jít jakákoliv část Topolánkovi.“

Miroslav Výboh

 • 21. 8. 2014, Městský soud v Praze

„Hrály marginální úlohu (schůzky se Steyrem), nebyly pro mě důležité a dodnes pro mě nehrají žádnou roli.“

„Nezaslechl jsem nabídku ani od Dalíka, ani od jiného účastníka schůzky. Nikdo žádnou finanční částku nenabízel a ani ji nepožadoval. Nedovedu si to ani představit. S většinou účastníků jsem se viděl poprvé podruhé.“

Mirek Topolánek

 • 21. 8. 2014, Městský soud v Praze

„Je (Dalík) ideální cíl i proto, že už tehdy byl vnímán kontroverzně a je to přítel premiéra. Zatáhne do toho jediného spravedlivého z Ostravy, toho nepříjemného premiéra,“ argumentoval Topolánek, proč Steyr žádal o schůzku Dalíka.

„Byl (Dalík) to klíčový člověk, jehož služeb jsem využíval i jako premiér. Jeho služby nebyly nijak institucionalizovány.“

 • 31. 5. 2016, Vrchní soud v Praze

„Vliv Marka Dalíka na mě se přeceňuje.“

„Všichni, kdo mě znají, vědí, že jsem velmi málo ovlivnitelný.“

„Pokládám to (možnost žádosti o úplatek ze strany Dalíka) za naprosto vyloučené.“

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...