Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Martin Bursík chystá comeback. Ale prospěje to zeleným?

  9:46

Pro zelené by mohlo být velmi riskantní vyhrotit podzimní volbu předsedy strany do podoby sporu o ideologické směřování.

Tím, co by této malé straně lavírující na hranici zvolení do sněmovny mohlo nejvíce uškodit, jsou vnitřní konflikty a dělení se na různá názorová křídla. foto: ČTKČeská pozice

Bývalý místopředseda Topolánkovy vlády a někdejší lídr Strany zelených (SZ) Martin Bursík chystá politický comeback. V rozhovoru pro časopis Týden uvedl, že letos na podzim hodlá kandidovat na předsedu zelených. Současného předsedu Ondřeje Lišku by měl případně rád ve svém týmu. Kandidovat chce hlavně kvůli obavě z levicového proudu kolem člena předsednictva strany Matěje Stropnického.

Zastavme se v této poznámce u Bursíkova úmyslu utkat se o stranický „trůn“. Pro zelené by mohlo být velmi riskantní vyhrotit nyní volbu šéfa strany do podoby sporu o ideologické směřování strany. Podle předvolebních průzkumů zelení „ pomaloučku polehoučku“ nakračují do Poslanecké sněmovny. Tím, co by této malé straně, lavírující na hranici zvolení, mohlo uškodit, jsou vnitřní konflikty a dělení se na různá názorová křídla. Toho mají voliči tak akorát u parlamentních stran.

Ostatně právě vnitřní konflikty a nepředvídatelnost chování „zelených“ poslanců byly jednou z hlavních příčin, proč v minulém volebním období zelení propadli a v roce 2010 ve sněmovních volbách neuspěli. Jen si vzpomeňte na jména jako Kuchtová, Zubová či Jakubková. Spor Bursík versus Stropnický stranou rezonuje již delší dobu. Současnému předsedovi strany Ondřeji Liškovi se vnitrostranické konflikty zatím dařilo utlumit a zelení pod jeho praporem působí kompaktně. Bursík by mohl pnutí rozdmýchat nanovo.

Vzpomínky na časy Fischera a Topolánka 

Bývalý ministr životního prostředí však má pravdu v tom, že zelení by občas mohli být více slyšet. Jako příklad uvedl prezidentské volby. Bursík zelené kritizuje, že zatím nepodpořili Jana Švejnara, kterého „objevili“ pro nepřímou volbu již v roce 2008. Zároveň se pustil do jednoho z hlavních favoritů prezidentské volby, bývalého „úřednického“ premiéra Jan Fischera. Podle Bursíka nebyl Fischer coby předseda vlády principiálním politikem a například ve věci novely horního zákona či rekonstrukce elektrárny Průnéřov sebou nechával manipulovat.

„Já tu jeho vládu považuju za nejzlobbovanější vládu ze všech polistopadových vlád. A velmi bych polemizoval s konceptem úřednické vlády jako určitého ideálu. I když vím, že tady jdu proti proudu,“ řekl Bursík. A co považuje za svou největší politickou chybu? „S odstupem začínám chápat, že i její vznik (myšlena druhá Topolánkova vláda – pozn. red.) nebyl možná úplně čistý, a to mě mrzí. Už bych do toho nikdy nešel a vnímám to jako svoji největší chybu. Jinak pro mě byl zlomový moment, když Olga Zubová nepřišla na prezidentskou volbu. To se mi podlomily nohy a cítil jsem, že už vůbec nemůžu říkat, že jsme solidní strana.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!