Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Martin Nejedlý tají svůj životopis. Už 143 dní.

  3:44

Pokoušíme se získat tak prostý dokument jako životopis prezidentova poradce a prvního místopředsedy SPOZ. Zatím bezvýsledně.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

ČESKÁ POZICE zamýšlela nabídnout čtenářům profilový článek o jedné z nejvlivnějších osob kolem současného prezidenta Miloše Zemana a zároveň prvním místopředsedovi SPOZ Martinu Nejedlém. Vzhledem k tomu, že informace o Nejedlém, který je od roku 2007 jednatelem společnosti Lukoil Aviation Czech, jsou z veřejně dostupných zdrojů dosti kusé, chtěli jsme mít k dispozici faktická data podložená životopisem. S překvapením jsme však zjistili, že získat tento, jak předpokládáme, neutrální podkladový materiál, není vůbec triviální.

Samozřejmě, že v prvním kroku jsme se obrátili přímo na Martina Nejedlého. Opakované telefonáty však nepřijímal. Dne 1. října 2013 jsme mu zaslali textovou zprávu, ve které jsme ho o poskytnutí životopisu žádali. I ta zůstala bez odezvy. Proto se ČESKÁ POZICE obrátila s toutéž žádostí na tiskové oddělení SPOZ. Předpokládali jsme, že strana, podobně jako je to běžné u jiných politických subjektů, by měla v rámci transparentnosti základní údaje o svém druhém nejvyšším funkcionáři zveřejňovat. Místopředseda strany Vladimír Kruliš, dočasně pověřený vedením komunikace s médii, nám však v telefonickém rozhovoru 1. října 2013 sdělil, že požadovaný dokument nemá k dispozici, a proto ho nemůže poskytnout.

Obrátili jsme se tedy na další instituci, kde se Nejedlý pohybuje, tedy na Kancelář prezidenta republiky. Nejedlý figuroval po boku Zemana již během prezidentské kampaně. Jak napsala ČESKÁ POZICE, když po vítězných volbách novopečený prezident sestavoval svůj tým poradců, Martina Nejedlého do něj začlenil. (Jeho jméno však v seznamu pracovníků úřadu na oficiálních webových stránkách není uvedeno). Proto jsme prostřednictvím e-mailu zaslali žádost o Nejedlého životopis tiskovému oddělení. Obratem dorazila odpověď, ve které se tisková mluvčí Hana Burianová tázala na důvody, proč tyto informace požadujeme. ČESKÁ POZICE odvětila, že se chystá napsat profilový článek o poradci prezidenta, k čemuž potřebuje základní údaje z životopisu, který není dohledatelný z veřejných zdrojů. Poté už se Hrad odmlčel.

Na celou anabázi s životopisem jsme upozornili 8. října v článku SPOZ tají životopis svého místopředsedy Nejedlého. Ani po jeho vydání dokument do redakce nedorazil, stejně tak se neobjevil na webu SPOZ.

Nový pokus jsme učinili 14. října, kdy jsme opět kontaktovali Nejedlého formou SMS.  Místopředseda SPOZ tentokrát odpověděl, a to žertovně: „Neusiluji o pracovní místo v ČP (České pozici).“ Následoval telefonický rozhovor, ve kterém se Nejedlý ptal po vysvětlení, proč by měl svůj životopis redakci poskytovat.  Po zopakování argumentu, že veřejnost má právo znát minulost veřejně činné osoby, slíbil, že dokument zašle. Tato slova se ale doposud neproměnila v realitu. Dne 16. října vyzvala redakce Nejedlého znovu, aby své slovo dodržel. I tato textová zpráva vyzněla naprázdno, Nejedlý na ni nereagoval.

Zbývá otázka, zda má Nejedlý důvod něco ze své minulosti skrývat? Mlčení, na které jsme narazili u něj i u jeho okolí, dává pro takové úvahy pádnou záminku. Chtěli jsme přitom pouze znát faktografické údaje z života osoby, která se veřejně angažuje a coby ekonomický poradce hlavy státu hájí zájmy občanů České republiky. Navíc se podílí na řízení strany, jejíchž pět kandidátů pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny sedělo v ministerských křeslech ve vládě premiéra Rusnoka.

Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč
Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč

Chladné zimní počasí a děti dovádějící ve sněhu – to je doslova koktejl, který může způsobit nachlazení. Zapojte se proto do soutěže o bezdotykový...