130 let
Polský premiér Mateusz Morawiecki při příchodu na jednání v Bruselu.

Polský premiér Mateusz Morawiecki při příchodu na jednání v Bruselu. | foto: Reuters

Mateusz Morawiecki: Naše skupina je reálnou silou v globální ekonomice

  •   8:30
V současnosti se síla Visegrádské skupiny zakládá na synergii aktivit, pevnějším vyjednávacím postavení v Evropské unii a na prosazování zájmů a strategických cílů středoevropského regionu v mezinárodní oblasti.

Pád komunismu v Evropě byl přelomovým momentem pro uvolnění obrovského potenciálu, který dřímal ve střední Evropě. Umožnil osvobodit se od sovětského vlivu. Před středoevropskými zeměmi se otevřely nové perspektivy a výzvy. Krátce poté, na základě deklarace podepsané 15. února 1991 v maďarském Visegrádu, na místě, kde se ve 14. století sjížděli králové Polska, Čech a Maďarska, vznikla výjimečná forma spolupráce – Visegrádská skupina.

Dlouhá a nesnadná cesta Polska, Maďarska, Slovenska a Česka k politické suverenitě byla silným impulzem pro stabilizaci a bezpečnost, jejímiž pilíři byly regionální integrace a evropské aspirace. Pro Polsko, zatížené traumatem druhé světové války a několika desetiletími komunismu, to byla sice nesnadná, ale naprosto přirozená cesta rozvoje. Vzájemná podpora a spolupráce umožnily, že již v roce 1999 vstoupily Polsko, Maďarsko a Česko do NATO a zanedlouho se připojilo také Slovensko.

Od roku 2004 jsou všechny země V4 plnoprávnými členskými státy Evropské unie, mají aktivní vliv na rozvoj politiky EU a posilují její ekonomickou konkurenceschopnost. Zatímco pro naše sousedy je střední Evropa tranzitním prostorem mezi západem a východem, my jsme přijali strategii integrace na ose sever–jih. Samostatně bychom byli slabší, ale jako skupina tvoříme reálnou sílu na ekonomické mapě světa.

Mílový skok

Visegrádská skupina se v průběhu let vyvíjela. V počáteční fázi nebyla kvůli svému neformalizovanému charakteru visegrádská spolupráce systematizovaná. To se změnilo v roce 1999 zavedením systému střídavého předsednictví skupiny. Těší nás, že má Polsko privilegium předsedat V4 dnes, kdy slavíme 30. výročí Visegrádské skupiny.

Dnes se síla Visegrádské skupiny zakládá na synergii našich aktivit, pevnějším vyjednávacím postavení v EU a na prosazování zájmů a strategických cílů regionu v mezinárodní oblasti. Společně dokážeme více. Jako čtyři suverénní země se nemusíme shodnout na všem, navzdory tomu naše zeměpisné sousedství, identita vyplývající z podobných historických zkušeností a podobné sociálně-ekonomické výzvy způsobují, že je prostor společných zájmů velmi rozlehlý.

Za uplynulých 30 let vykonaly naše země mílový skok a vybudovaly vysoce konkurenční ekonomiky, které úspěšně soutěží se západními trhy. V minulých letech jejich ekonomický růst značně převažoval průměr v EU, jenž činil 2,1 procenta oproti 3,8 procenta ve V4.

Svědčí o tom pravidelná a aktivní spolupráce v desítkách oblastí, jako je bezpečnost, migrace, politika koheze, rozvoj jednotného trhu nebo digitalizace. Za uplynulých 30 let vykonaly naše země mílový skok a vybudovaly vysoce konkurenční ekonomiky, které úspěšně soutěží se západními trhy. V minulých letech jejich ekonomický růst značně převažoval průměr v EU, jenž činil 2,1 procenta oproti 3,8 procenta ve V4.

Ve srovnání s EU se země V4 mohou pochlubit nižší nezaměstnaností, která v prosinci 2020 nepřesahovala unijní průměr, a v Česku a Polsku byla dokonce nejnižší v celé EU. Státy V4 tvoří téměř 15 procent obratu zahraničního obchodu EU a mají silný hlas ve vnitroevropské diskusi. Visegrádská čtyřka však není jen politika. Skvělým příkladem je Mezinárodní visegrádský fond (IVF), jehož činnost je od roku 2000 jedním z největších úspěchů skupiny.

Od počátku plní klíčovou úlohu – sbližuje naše národy, posiluje vzájemné porozumění a vědomí jednoty našich osudů. Od roku 2000 visegrádský fond financoval již více než 2400 stipendií pro naše studenty a umožnil téměř šest tisíc projektů nejen v našich čtyřech státech, ale i v zemích Východního partnerství a Západního Balkánu, jež jsou ochotné čerpat ze zkušeností V4.

Velké aspirace

Současná bezprecedentní pandemická situace ve světě a v Evropě zdůraznila, jak je důležitá sousedská spolupráce v překonávání krizových situací. Pro nás všechny těžká doba pandemie covidu-19 nám nejednou ukázala skutečné přátelství našich zemí. Výměna informací a know-how, mise zdravotních služeb mezi státy V4 nebo vznik virtuálního centra výměny informací V4 pro záležitosti covidu-19, jsou jen některé z činností, které pomáhají omezovat nebezpečí a koordinovat naši činnost v boji s pandemií.

Doufáme, že nadcházející měsíce a roky nám nadále umožní aktivně upevňovat a rozvíjet mnoholeté přátelství a spolupráci s Českou republikou. Bohatství naší kultury, dějin a společných sousedských zkušeností ovlivňuje výjimečnou blízkost našich národů. Počítáme také s dalším upevňováním našich obchodních vztahů a s ekonomickým partnerstvím v rámci jednotného unijního trhu. Proto i navzdory krizi způsobené pandemií hledíme odvážně do budoucnosti. Hlavním heslem polského předsednictví ve V4 je „Back on track“.

V srdci Evropy je dnes region dynamického a vyváženého rozvoje s velkou investiční atraktivitou. Proto vstupujeme do dalšího desetiletí s velkými aspiracemi a nadějí na pokračování v aktivní a efektivní spolupráci v rámci V4 ve prospěch našich obyvatel, států a celé EU.

Naším cílem je co nejrychlejší návrat na cestu rozvoje a oživení kontaktů národů. Významnou úlohu sehraje posílení součinnosti v oblasti inovací a nových technologií a digitální rozvoj regionu. V letech 2017 až 2019 rostla digitalizace ve střední a východní Evropě o téměř osm procent ročně, značně rychleji než v pěti největších ekonomikách západní Evropy.

Již dnes představují státy V4 evropskou špičku: Česko v oblasti umělé inteligence, Slovensko v oblasti robotiky automobilového průmyslu, Polsko v oblasti médií a zábavy nebo v bankovnictví. Maďarsko má vysoké ukazatele digitalizace ve sféře profesionálních služeb a byznysu a také veřejných službách. V uplynulých 30 letech zapomněly státy Visegrádské skupiny na svou komunistickou minulost. Politicko-ekonomická transformace jim umožnila dostat se na dráhu stabilního růstu.

V srdci Evropy je dnes region dynamického a vyváženého rozvoje s velkou investiční atraktivitou. Proto vstupujeme do dalšího desetiletí s velkými aspiracemi a nadějí na pokračování v aktivní a efektivní spolupráci v rámci V4 ve prospěch našich obyvatel, států a celé EU.Jménem polského předsednictví ve V4 a jménem celého polského národa srdečně děkujeme za 30 let těsné a přátelské spolupráce!

Autor: Mateusz Morawiecki
  • Vybrali jsme pro Vás