130 let
Jaroslav Veverka starší.

Jaroslav Veverka starší. | foto: piratichomutov.cz

Měl konexe v nejvyšších patrech politiky. Teď je v problémech

  •   14:51
Výrobce těžařských zařízení Noen upadl do insolvence. Se vstupem do uvadajícího podniku, jehož majitel stojí například i za hokejovým klubem Piráti Chomutov, koketují někteří vlivní tuzemští finančníci. Jedním z nich je třeba Tomáš Pitr, kterého před lety Jiří Paroubek označil za „nepřítele státu“.

Jaroslav Veverka platil v minulé dekádě za prominentního podnikatele s konexemi v nejvyšších politických patrech. Například to byl on, kdo přivedl dnes již legendárního lobbistu Marka Dalíka za (tehdy senátorem a později premiérem) Mirkem Topolánkem. V současnosti však Veverkův věhlas upadá. Těžba hnědého uhlí nejen v Česku utlumuje, v důsledku čehož slábne zájem o stroje a zařízení z Veverkovy severočeské firmy. Jeho strojírenské impérium Noen dluží peníze hned na několika frontách a v lednu kvůli tomu skončilo v insolvenčním řízení.

I proto začali kolem výrobce velkorypadel pro povrchovou těžbu větřit vlivní podnikatelé. Podle zjištění LN se před několika měsíci zajímal o Noen vlivný finančník Tomáš Pitr. „Sondoval jsem to jako plno jiných věcí,“ napsal LN podnikatel, jehož někdejší premiér Jiří Paroubek označil za „nepřítele státu“. Pitrovi se na Noenu nelíbilo jeho napojení na zakázky pro státní či polostátní podniky typu ČEZ.

Pitr nebyl jediným „průzkumníkem“ kolem Veverkovy strojírenské firmy; dalšími jsou dle zdrojů LN podnikatelé Martin Ulčák a zbrojař Jaroslav Strnad. Tato dvojice začala v minulém roce skupovat firmy ze strojírenského gigantu Vítkovice Jana Světlíka. Ulčák ani Strnad na dotazy LN do uzávěrky vydání neodpověděli (článek byl publikován v Lidových novinách 14. února, pozn. red.).

O tom, zda Pitr, Strnad či Ulčák poskytnou nemocné společnosti záchrannou injekci, nechtěl Veverka spekulovat. „Neumím v tuto chvíli reagovat a zároveň nemohu ani potvrdit, že s těmito osobami jednáme,“ uvedl pouze.

Dluhová lapálie

Veverkova největší šlamastyka začala na začátku ledna. Ostravská firma Ferrmon odeslala Městskému soudu v Praze dopis, ve kterém navrhla poslat Noen do konkurzu. Severomoravští montéři Veverkově firmě dodali a smontovali chladicí věže, zaplaceno však nedostali; dlužnou částku vyčíslili na 5,4 milionu korun. V návrhu Ferrmon poukázal na další firmy, kterým Noen dluží peníze: K&L Servis a Potrubí Seidler.

Veverkova největší šlamastyka začala na začátku ledna. Ostravská firma Ferrmon odeslala Městskému soudu v Praze dopis, ve kterém navrhla poslat Noen do konkurzu. Severomoravští montéři Veverkově firmě dodali a smontovali chladicí věže, zaplaceno však nedostali; dlužnou částku vyčíslili na 5,4 milionu korun.

Soudkyně Michala Kožená 4. ledna oznámila, že zahajuje se strojírnou Noen insolvenční řízení. „Soud vyzývá věřitele dlužníka, kteří chtějí své pohledávky uplatnit v insolvenčním řízení, aby podali u zdejšího soudu přihlášku své pohledávky ve lhůtě do rozhodnutí soudu o úpadku,“ vyzvala soudkyně firmy, jež jsou schopny dokázat, že jim Noen dluží. Z údajů v insolvenčním rejstříku vyplývá, že v uplynulých týdnech se s pohledávkou přihlásilo dvacet společností. Některé svou přihlášku nakonec stáhly – například Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy jednoho z nejbohatších Čechů Pavla Tykače.

Veverka LN napsal, že ví, jakým způsobem chce finanční lapálie své společnosti řešit. Upřesnit to ale odmítl. „Vybrali jsme nového investora,“ dodal s tím, že jednání stále probíhají.

Piráty neprodáme

Vedle strojírenského průmyslu propadl Veverka i hokejové zábavě. Vlastní klub Piráti Chomutov, se kterým hraje od roku 2015 „klouzanou“ v nejvyšší tuzemské soutěži. Před čtyřmi lety spojil síly s jedním z nejúspěšnějších českých hokejistů a trenérů – Vladimírem Růžičkou. Po „bramborovém“ mistrovství světa v Praze v roce 2015 Růžička, zatížený úplatkářským skandálem, odešel z reprezentační kabiny. Zamířil za svým kamarádem na sever Čech; Veverka mu nabídl velkorysou, desetiletou smlouvu.

Nyní to není poprvé, co klub řízený Veverkovým synem Jaroslavem Veverkou mladším dluží svým hokejistům na výplatách. I proto se opakovaně spekuluje, že majitelé Pirátů prodají licenci k účasti v nejvyšší soutěži hokejovému Kladnu v čele s Jaromírem Jágrem.

Chomutovský klub od té doby neztratil extraligovou příslušnost, provázejí ho však – podobně jako Noen – finanční problémy. Nyní to není poprvé, co klub řízený Veverkovým synem Jaroslavem Veverkou mladším dluží svým hokejistům na výplatách. I proto se opakovaně spekuluje, že majitelé Pirátů prodají licenci k účasti v nejvyšší soutěži hokejovému Kladnu v čele s Jaromírem Jágrem. Majitel Veverka však zdůrazňuje, že problémy skupiny Noen se hokejového klubu nedotýkají. Na dotaz, zda je ve hře prodej chomutovských Pirátů, LN lakonicky odpověděl: „To nezvažuji.“

Veverka se netočil jen okolo hokejových Pirátů. V roce 2012 se na večírku setkal s tehdy ještě zcela neznámým vedením České pirátské strany v čele s Ivanem Bartošem; jako by už tehdy majitel Noenu vytušil, že o pět let později se z Pirátů stane kometa tuzemské politické scény. Na politickém výsluní se Veverka ohříval hlavně v éře vlády Mirka Topolánka; dodnes je považován za muže, který k němu přivedl klíčového lobbistu Marka Dalíka.

Rozpětí Veverkových zájmů je poměrně široké. Například jím založený Nadační fond českých průmyslníků před necelými pěti roky nastartoval mediální projekt Hlídací pes.

Autor: Ondřej Koutník
  • Vybrali jsme pro Vás