Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Metanolová aféra: Krize, za kterou opět nikdo nemůže?

  5:55

Srovnáme-li množství nezdaněného etanolu zajištěného celníky s celkovým odhadovaným objemem závadného lihu, zjistíme, že něco tu nesedí.

Ilustrační snímek foto: © ČTKČeská pozice

Státní orgány jako celní správa nebo ministerstvo financí dávají ruce pryč od jakékoli viny na současné metanolové krizi. Prý mají za úkol jen hlídat, aby se všechen alkohol řádně zdaňoval a kvalita alkoholu jakožto potraviny není v jejich kompetenci.

Celní správa se přitom podle vlastních slov úspěšně snaží ilegální alkohol objevovat a zdaňovat. Vypadá to, že tu opět máme krizi, za kterou nikdo nemůže. Celníci argumentují, že dělají, co mohou, aby ilegální trh s alkoholem potlačili, a metanol je tak jako tak mimo jejich kompetenci.

Z informací, které byly v posledních dnech zveřejněny, můžeme ale poměrně dobře vyvodit, jak samy státní orgány odhadují celkový objem černého trhu s alkoholem u nás. Podle vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska je nejméně 70 procent z prozatímně uskladněných 21 milionů lahví alkoholu v pořádku. Nespecifikovaná část ze zbývajících 30 procent má pochybný původ a 15 000 lahví dokonce ještě obsahuje metanol.

Kdyby státní orgány konaly, sice by tu vždy nějaký černý obchod byl, ale ne v takovém rozsahu ani s takovým dopadem a nemohl by do něj vstoupit kdokoliPřepočtěme si to na hektolitry čistého etanolu, kterým obvykle operuje celní správa: máme 30 procent z 21 milionů, tedy 6,3 milionu lahví. Ne všechny jsou litrové, budeme je tedy s rezervou počítat jako půllitrové a dostaneme 31 500 hektolitrů alkoholických nápojů. Dejme tomu, že všechny obsahují 40 procent etanolu, takže máme alespoň 12 600 hektolitrů čistého etanolu pochybného původu, který podle vyjádření našeho ministra číhá v zavřených skladech.

Na druhé straně podle vyjádření Celní správy ČR, kterým se ohrazuje proti nařčení z nečinnosti, bylo v roce 2011 zajištěno 1500 hektolitrů nezdaněného etanolu, v roce 2012 zatím 1300 hektolitrů. Srovnáme-li to s výše odvozeným množstvím 12 600 hektolitrů závadného etanolu, musíme nutně dospět k závěru, že aktivita příslušných orgánů zkrátka neodpovídá rozsahu černého trhu. Když ještě uvážíme, že alkohol se u obchodníků skladuje zpravidla ani ne měsíc, je rozdíl mezi odhadem nelegálního alkoholu a skutečně zabaveným množstvím až neuvěřitelný.

Celní správa i ministerstvo financí se ale také brání proti nařčení ze spoluzavinění současné metanolové krize. Podle jejich slov je celní správa „správce daně a nemůže odpovídat za to, že nějaký darebák nalil metanol do láhve, kterou označil jako vodku nebo tuzemák.“ To je zajisté pravda, celní správa se stará o řádný výběr spotřební daně, tedy daně z lihu, a nikoli o to, jestli jsou alkoholické nápoje jakožto potravina zdravotně nezávadné.

O to tu ovšem nejde. Jde o to, že státní orgány svou nedostatečnou aktivitou způsobily dramatický nárůst a organizaci černého obchodu s lihovinami. Černý obchod je už ze své podstaty státem nekontrolovaný a kromě toho, že se nedaní, je také jasné, že ho provozují lidé bez jakékoli odborné způsobilosti a zodpovědnosti, a to je hlavní problém.

Výbušná směs

Když může jakýkoli Franta přijít s nápadem, že si přivydělá výrobou nelegálního alkoholu a kvůli laxnosti státních orgánů má k dispozici i obrovskou distribuční síť, může potenciálně ohrozit tisíce spotřebitelů, protože k této činnosti nemá vzdělání ani zkušenosti. Kdyby státní orgány konaly, sice by tu vždycky nějaký černý obchod byl, ale ne v takovém rozsahu a s takovým dopadem a nemohl by do něj vstoupit kdokoli. Tvrzení celníků i ministerstev o tom, že oni přece za kvalitu alkoholu neodpovídají, se tu tedy ukazuje v úplně jiném světle.

I když nemají ve své kompetenci kontrolovat jakost alkoholu, musejí se starat o to, aby byl nelegální trh s lihovinami maximálně omezen, a to jak proto, aby stát nepřicházel o spotřební daň, tak proto, aby z rozbujelého černého trhu nevznikalo obecné ohrožení.

Když argumentují, že černý trh nelze nikdy stoprocentně zlikvidovat, je to samozřejmě jen pokus o ospravedlnění vlastních pochybení. Sami jsme teď svědky toho, že když se černý trh nepotlačuje všemi možnými prostředky, má to katastrofální důsledky. Mají samozřejmě ztíženou situaci, protože z nepochopitelných důvodů může u nás alkohol prodávat každý, kdo si zamane a ilegální výroba alkoholu není trestná. Když k tomu ještě přidáme skutečnost, že na dani z minerálních olejů celníci vyberou několikanásobně víc než na alkoholu, což jejich motivací zrovna nepodpoří, dostáváme poměrně výstižný popis výbušné směsi, která jen čekala na to, až ji nějaký Franta zažehne.

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...