Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Michal Žantovský: Halík se s podstatou Západu minul

Článek „Proč nejsem Charlie“ teologa a sociologa náboženství Tomáše Halíka zveřejněný v lednu v LN vyvolal řadu kritických i vstřícných ohlasů. S nimi se Tomáš Halík vyrovnal v přípěvku „Případ Charlie“ v únorové příloze LN Česká pozice. Na něj nyní reaguje diplomat Michal Žantovský.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

B. Rudolf

Re: myslím, že to je nedorozumění

Myslím, že Vám opravdu nejde o podstatu sporu, ale o slovíčka. Tady nejsme u soudu, ale u normální diskuse. Útočit na mne kvůli tomu, že jsem text (který si už přesně nepamatuji) parafrázoval, je malicherné a především mimo podstatu sporu.

0/0
31.3.2015 19:52

B. Rudolf

Re: myslím, že to je nedorozumění

Víte, mě příliš nebaví dohledávat citáty. Reagoval jsem možná na nějaký rozhovor s panem Halíkem na toto téma. Možná jsem to parafrázoval, ale smysl jsem nepřekroutil. A trvám na tom, že ty nápisy původně vyjadřovaly solidaritu s oběťmi útoku a navážet se do nich mi přišlo nemístné.

0/0
31.3.2015 19:40

J. Skodak

Re: myslím, že to je nedorozumění

Citujte pane Rudolfe tak, jak bylo napsáno! Prof.Halík neříká, že Ch.Hebdo není vrcholem naší civilizace ale říká: Co mne však uvádí do rozpaků je snaha oslavit nešťastné oběti z řad redakce jako hrdiny a symboly naší kultury. Jak vidno opět tak TROCHU manipulujete s textem a to není fér! Nebyl to Halík, kdo s těmito nápisy udělal z lidí blbce,(trochu nebo hodně?),ale ti, kteří tuto solidaritu zneužili mediálně. Pod tlakem masové hysterie, všichni jsme volky nevolky Charlie za absence svědomí,které by nás podle Žantovského svedlo na scestí jako Halíka. Tak zde už přestává veškerá legrace, a všichni co mají selský rozum nenechají ze sebe dělat blbce!!!

0/0
31.3.2015 19:14

B. Rudolf

Re: myslím, že to je nedorozumění

Já jsem myslel, že je to zřejmé. Článek pana Halíka se stavěl kriticky k tomu, že si lidé vzali nápisy: "Jsem Charlie". Tyto nápisy interpretoval (podle mne chybně), že symbolizují, že Charlie Hebdo je vrcholem naší civilizace. Ale v dané situaci to tak nebylo. Ty nápisy symbolizovaly solidaritu s oběťmi útoku. Takže pan Halík udělal z lidí s těmi nápisy tak trochu blbce. A věta o tom, že se s nimi solidarizuje, pak působí v tomto kontextu spíš jako úlitba bohům.

0/0
30.3.2015 19:16

J. Skodak

Re: myslím, že to je nedorozumění

Hluboce se solidarizuji se všemi, kdo odsuzuje jakékoliv projevy násilí a nesnášenlivosti, vždy jsou neospraveditelné. To napsal T.Halík o solidaritě v článku."Proč nejsem Charlie". Kde jste pane Rudolce přišel na to, že Halík TROCHU útočí na solidaritu? To je další mylné tvrzení. Ani TROCHU!!!

0/0
30.3.2015 11:01

B. Rudolf

myslím, že to je nedorozumění

Těsně po útoku nápis: "Jsem Charlie" neznamenal obdiv ke karikaturám, ale solidaritu s oběťmi teroristického útoku.  A článek pana Halíka byl tak trochu útokem na tuto solidaritu.

0/0
30.3.2015 6:25

J. Skodak

Proč nemohu být Charlie-dokončení

Naše západní kultura je založena na principech anticko-křesťansko-židovských. Asi jste pane Žantovský na některé zapomněl a doufám,že to není z důvodů manipulace,jinak by jste sváděl na scestí Vy.

0/0
28.3.2015 21:25

J. Skodak

Proč nemohu být Charlie

Nemohu si dovolit tolik diplomatické omáčky jako pan Žantovský a tak k věci.Když jsem se dozvěděl konkrétněji,že autor karikatur nemá respekt před ničím,jak se vyjádřil,věděl jsem okamžitě,že se s tím nemohu identifikovat!Proto jsem přivítal článek Prof.Halīka a nesouhlasím s tvrzením Žantovského,že se Halík s podstatou západu minul.Je to svědomí,které nám říká,jak se v určitých situacích zachovat.Poslední úsudek o tom,co se nám jeví jako žádoucí nebo zavrženíhodné,nemůžeme přenechat druhým!Ve svědomí jde vždy o to,zda mám na sebe vzít určité jednání nebo nejednání.nikoli o to,co by na jiném místě učinili nebo měli učinit druzí.A proto tvrzení,že jsme volky nevolky Charlie je nesmysl!Kde bere Žantovský jistotu,že se Halík minul podstatou Západu?Tvrzení,že neodbytný hlas svědomí svedl Halíka na scestí je další nesmyslSvědomí nelze totiž zapínat a vypínat podle potřeby jen proto,aby zaznělo v pravý čas.Byla by to manipulace se svědomím,jak se nám to právě hodí. Naše západní kultura

0/0
28.3.2015 21:14