Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Migrací do Evropy začala budoucnost. Řešení je jen společné.

Evropa

  8:08
Pouze Evropa jako celek může vyřešit migraci do ní, přičemž toto řešení musí mít společná pravidla, jež platí pro všechny – třeba kvóty, které však nemohou být osamoceným opatřením.

Migranti přenášejí svůj skromný majetek do autobusů, které je svážejí do imigrančního střediska v pobřežním městě Misráta. foto: Reuters

Budoucnost znamená mluvit o velkém tématu zahraniční a vnitřní politiky – o migraci do Evropy. Ta není problémem jen mezinárodním, ale má a bude mít obrovské politické, sociální a bezpečnostní vnitřní dopady.

Migrace do Evropy bude sílit, představovat stále vážnější hrozbu a přijde na hodně peněz. Budoucnost začíná už dnes. A otázka zní: Budeme ji určovat, nebo nás bude vláčet?

Kvóty jako pozvánka

Pohyb lidí se dotýká každého z nás, našeho národa a země, celé Evropy. Správným řešením migrace je náš národní zájem. Už však vzniká strana Národní zájmy, protože někteří chtějí ze situace získat politický kapitál, přičemž jim nejde o řešení problému. Nikdo by si neměl myslet, že lidé okolo Tomia Okamury vyřeší natolik zásadní otázku, jako je migrace.

Odpůrci kvót se ohánějí národním zájmem a tvrdí, že kvóty představují pozvánku do Evropy

Evropská komise navrhuje kvóty, přičemž většina členských zemí Evropské unie s nimi nesouhlasí. Zatím i Česká republika. Kvóty nejsou zázračným řešením, navíc nemohou být osamoceným opatřením. Považuji je za důkaz společného postupu a je možné je nově definovat, ale v principu s nimi souhlasím.

Odpůrci kvót se ohánějí národním zájmem a tvrdí, že kvóty představují pozvánku do Evropy. Nesouhlasím s nimi. Ti, kdo k nám utíkají, rozhodování EU vůbec nezajímá. Jejich „pozvánka“ je naše bohatství, sociální jistoty a životní úroveň. Podle odpůrců kvót by mělo být suverénním rozhodnutím každé země, kolik lidí přijme, přičemž většina by nejraději nepřijala nikoho.

Operace ve Středozemním moři

Evropští lídři navrhují přípravu ozbrojené akce ve Středozemním moři a EU navíc operace ve výsostných vodách a v přístavech suverénních zemí severní Afriky. Jejich cílem je potápět lodě mafie, která organizuje ilegální migraci do Evropy, k čemuž ministři členských zemí EU žádají mandát Rady bezpečnosti OSN. A budou muset souhlasit i země, o které půjde.

Operace ve Středozemním moři by měly být provedeny, protože musíme bojovat s touto mafií. Zásadní otázka však zní: Kdo za ně ponese odpovědnost? Nevěřím ale, že Rusko a Čína s nimi budou v Radě bezpečnosti souhlasit. Proč by tyto dvě země měly pomáhat konkurenční Evropě?

Operace ve Středozemním moři by měly být provedeny, protože musíme bojovat s touto mafií, která organizuje ilegální migraci do Evropy

V ruské obranné strategii není dokonce ani zmíněn pojem EU. Ruským zájmem jsou vztahy s jednotlivými evropskými státy, nikoli se sjednocenou Evropou, tedy oslabená, vnitřně nejednotná Evropa. Proto neočekávám v Radě bezpečnosti pomoc a velkorysost.

Jsme připraveni na hybridní válku, asymetrický konflikt? Kdo bude mít odvahu poslat samostatně české ozbrojené síly do zemí severní Afriky bez mandátu Rady bezpečnosti? Co budeme dělat, až – třeba omylem – naše síly potopí loď a zahynou matky s dětmi, staří lidi nebo nějací chudáci a televizní stanice v celém arabském světě budou vysílat, jak se chová bohatá křesťanská Evropa?

Úkol pro KDU-ČSL

Jen společné úsilí může přinést výsledky. Migrace do Evropy je obrovská a izolovaně ji nejen nezastavíme, ale ani neusměrníme. Čistě národní řešení jsou navíc naivní a nezodpovědná. Zastaví příchod lidí na naše území podmínky pro povolení k pobytu, jako je znalost českého jazyka, kultury či zřeknutí se náboženství? To máme opravdu vsadit na izolované řešení? Má si snad každý poradit, jak umí? Jednoznačně nikoli.

Náš národní zájem neomezují hranice našeho státu. Je jím úkol zvládnout těžkou budoucnost, která již začala. Takový je zájem našich občanů. Jde o společný evropský problém, a pouze Evropa jako celek jej může vyřešit, přičemž toto řešení musí mít společná pravidla, jež platí pro všechny – třeba kvóty. Společná evropská politika musí obsahovat velkorysou pomoc zemím, ze kterých do Evropy přicházejí migranti, což bude velmi drahé. Proto budeme muset značně slevit ze svého sociálního standardu.

Bez společného postupu bude Evropa za několik let k nepoznání. A to nemůžeme chtít. Ani KDU-ČSL. Na české scéně tento úkol za ni nikdo neudělá.

Evropa je a bude. A národní státy? Jejich hranice v Evropě v minulém století změnily mnohokrát. Srovnejme mapu Evropy v roce 1914, po první světové válce v roce 1918, po druhé světové válce v roce 1945, po Helsinské konferenci v roce 1975 a po roce 1990. Na co máme vsadit? Migrace může rozkládat jednotlivé státy EU, což není prospěšné.

Křesťanští demokraté mají sjednocovat Evropu, přestože se to momentálně zdá nevýhodné. Bez společného postupu bude Evropa za několik let k nepoznání. A to nemůžeme chtít. Ani KDU-ČSL, jejíž sjezd dnes začal. Na české scéně tento úkol za ni nikdo neudělá.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...