Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miloš Zeman na Hrad nepozval „zlobivé“ rektory

  13:33

Na předávání státních vyznamenání 28. října nedostali pozvánku rektoři Masarykovy a Jihočeské univerzity. Oba mají u hradního pána škraloup.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Aktualizováno. Prezident Miloš Zeman se asi rozhodl změnit další zvyklosti. Bývalo totiž pravidlem, že ve státní svátek 28. října byli na Hrad zváni všichni rektoři veřejných vysokých škol. Bylo tomu tak za Václava Havla i za Václava Klause. Podle informací ČESKÉ POZICE ovšem nyní nejméně dvěma z nich pozvánka na slavnostní akci nepřišla. A nejsou to rektoři jen tak nějakých okrajových škol: jde o Mikuláše Beka, rektora Masarykovy univerzity v Brně, a Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

„Ano, je to tak. Nebyl jsem na Hrad pozván. Ověřoval to i můj sekretariát. Myslím, že to je v té tradici vůbec poprvé, kdy rektor Masarykovy univerzity nebyl pozván,“ řekl ČESKÉ POZICI Mikuláš Bek, představitel druhé největší univerzity v Česku. Shodou okolností právě Masarykova univerzita nedávno odmítla Zemanovo vystoupení na své půdě během prezidentské návštěvy Jihomoravského kraje, neboť by mohlo být považováno za součást předvolební kampaně – vždyť Zeman je čestným předsedou jedné z kandidujících stran.

„Nene, dosud žádný kurýr z Prahy nedorazil,“ říká Libor Grubhoffer, jenž se Zemanovi veřejně postavil v případu Putna.Druhým „renegátem“, jenž může na pozvání zapomenout, je rektor Jihočeské univerzity. „Nene, dosud žádný kurýr z Prahy nedorazil. Loni jsem na Hrad pozván byl a domnívám se, že v minulosti i všichni mí předchůdci,“ řekl ČESKÉ POZICI Libor Grubhoffer. Rektor z Českých Budějovic se v nedávné kauze Zemanem nejmenovaného profesora Martina C. Putny dosti výrazně projevil: odmítl se na protest účastnit slavnostního aktu v Karolinu.

Aktualizace. Jak na dotaz, proč nebyli na slavnostní akt 28. října pozváni rektoři Masarykovy a Jihočeské univerzity, reagovala hradní mluvčí Hana Burianová? „Do Vladislavského sálu byli pozváni hosté na základě jeho (prezidentova) rozhodnutí. Více nebudeme komentovat,“ řekla ČESKÉ POZICI.

Odpoledne pak na stránkách Muni.cz publikoval rektor Bek svůj komentář k ne-pozvání v článku nazvaném Proč Hrad vyloučil Masarykovu univerzitu z oslav 28. října. „Současný prezident je čestným předsedou jedné z volebních stran, jež je po něm dokonce pojmenována, a jeho tvář na nás shlíží z volebních bilboardů této strany. Jeho vystoupení na půdě univerzity v době volební kampaně by bylo jasným narušením principu politické neutrality univerzity vůči soutěži demokratických stran o přízeň voličů, studentů a zaměstnanců univerzity,“ píše Bek.

A dodává: „Mimo dobu volební kampaně je prezident ČR na akademické půdě Masarykovy univerzity vítán, neboť vztah státu a veřejné univerzity je a má být něčím, co překračuje individuální politické preference.“

Na slavnostní předávání státních vyznamenání a recepci ke státnímu svátku nejsou podle on-line deníku Aktuálně.cz poprvé v historii pozváni v kompletním složení ani bývalí či nově zvolení zákonodárci. Chybět tak bude například bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Podle zatím dostupných informací nebyli na Hrad pozváni jen dva zmínění rektoři, někteří pozvaní kolegové však již podle informací ČESKÉ POZICE zvažují demonstrativní neúčast. Nastíněné souvislosti jsou možná jen dílem náhody či zmatků v prezidentově okolí, ale pokud by nebyly, doplnilo by to jen obraz, který se o nynějším prezidentovi České republiky vytváří. A sice že je člověkem docela mstivým.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!