Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miloš Zeman se napil kefíru!

  23:12

Nejpernější den novinářů za poslední roky. Politická a podnikatelská mapa České republiky byla během 24 hodin zcela přemalována.

foto: © ISIFA, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Mezi událostmi od volby prezidenta až po inauguraci bezpochyby zazáří aféra, která si může dělat nárok vstoupit do dějin žurnalistiky pod názvem „Milošův kefír“. Komora Public Relations ji okamžitě vyhlásila Mediálním počinem měsíce února. Chronologicky zachycujeme detaily osudového dne i příkladnou práci médií v této výbušné kauze.

7:06 – 07:42 Zpravodajské weby zaplavuje zpráva: „Miloš Zeman vypil k snídani malinový kefír.“ Informace se opírá o výpověď nejmenovaného zdroje ze samoobsluhy v Novém Veselí. Redakci Blesku se podařilo získat svědectví budoucí poradkyně prezidenta Jiřiny Bohdalové: „Myslím, že Milošovi kefír úplně nechutná, ale přesvědčila jsem ho, že ho musí pít, aby mohl prezidentovat až do roku 2023.“

08:32 K bydlišti Miloše Zemana přijíždí přenosový vůz České televize. Redaktorka v půlhodinových intervalech živě vstupuje do vysílání. „Nového prezidenta se nám zatím nepodařilo zastihnout, za chvíli se vám přihlásíme z prostoru před prodejnou, kde se pokusíme o kefíru zjistit další podrobnosti.“

08:50 Novinky.cz přicházejí s informací, že nešlo o kefír malinový, nýbrž švestkový. Konkurence setrvává u původního znění zprávy. V redakcích narůstá nervozita, informace se různí natolik, že označit je za spolehlivé si netroufají ani jejich původci.

09:13 Zdeněk Škromach na svém facebookovém profilu zveřejňuje status: „S Milošem už dlouho plánujeme redukční dietu. Pijte kefíry, jsou zdravé! Hezký sluníčkový den všem, ZŠ.“

09:40 „Současná vláda devastuje tento stát, je třeba konečně nastartovat ekonomiku, jako tomu bylo před lety. Musíme vzkřísit české kefírnictví, rozjet investice v kefírovém průmyslu, zvýšit zaměstnanost v regionech, kde se kefír vyrábí, a nastartovat tím ekonomický růst. Vůbec bych se nedivil, kdyby Miloš nutil vládu, aby si kefíry kupovala i na jednání kabinetu,“ sděluje novinářům na improvizovaném briefingu předseda Strany práv občanů – Zemanovců Vratislav Mynář.

09:58 Mlékárna Madeta oznamuje záměr uvést na trh kefír s podobiznou Miloše Zemana. „Čekáme na oficiální fotografii, s Jiřím Weiglem chceme jednat o tom, zda nám ji Hrad dovolí využít,“ sdělil portálu iDNES.cz mluvčí firmy.

10:12 Michal Hašek byl vyfotografován v brněnském Tescu při nákupu dvou plat kefírů různých příchutí. „Kefír piji už dlouhou dobu, s Milošem Zemanem to nemá nic společného. Ale jsem samozřejmě rád, že máme podobné chutě. A určitě se to netýká jen preferovaného nápoje k snídani,“ oznámil místopředseda ČSSD.

10:30 Lidovky.cz dokázaly získat reakci člena vlády a místopředsedy ODS Tomáše Chalupy k aktuální politické situaci. „Pan Zeman si zatím na vládě kefír neobjednal, těžko říci, zda na to má z Ústavy právo, ale rozhodně se nebráníme jakýmkoliv jednáním o čemkoliv. Postup budeme ještě ladit s grémiem a pak zřejmě v rámci koalice na jednání K9.“

11:11 Sídlo SPOZ v Loretánské ulici je obklopeno novináři. Šíří se mezi nimi zvěst, že podle extenzivního výkladu Ústavy hodlá nový prezident určovat, jaké občerstvení si nechá vláda na svá jednání nosit. Mluvčí Hana Burianová zatím odmítá podávat jakékoliv upřesňující informace. „Nemohu to potvrdit, ale nemohu to ani vyloučit,“ sdělila novinářům.

11:20 Německé a rakouské řetězce působící na českém trhu odmítly nový kefír od Madety odebírat, výroba byla omezena na limitovanou sérii.

11: 38 Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek měl ve sněmovně podle anonymního poslance z Věcí veřejných pronést následující slova: „Já se na toho ... můžu ..., ať si ten kefír strčí do ...“ Mluvčí TOP 09 Alžběta Plívová odmítla tuto informaci potvrdit. Všichni novináři shánějí Kalouskovo oficiální vyjádření.

11:56 Ministr zemědělství Petr Bendl a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba jsou bombardováni dotazy, jak nové okolnosti ovlivní český export kefíru do Ruska. Ani jeden z nich na otázky nereaguje, odjíždějí do pankráckého sídla ODS na mimořádné jednání grémia. Editoři v redakcích žádají od ekonomických redaktorů reakci České exportní banky – ve vzduchu visí otázka, zda vývoz zafinancuje mimořádným úvěrem.

12:11 Portál iHNed.cz přináší ostrou reakci prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana, jehož rodinné firmy přispěly 500 tisíci korunami na kampaň Miloše Zemana. „Pryč s pátou kolonou! Je třeba všem sudeťáckým hypermarketům a jejich přisluhovačům konečně zatopit!“

12:37 „Pití kefírů jsem prosazoval už ve své vládě, i díky tomu jsem dostal preference ČSSD ze sedmi procent na 45. Miloš Zeman se jen navrací k pravým sociálně demokratickým myšlenkám a postojům. Jsem za to samozřejmě rád,“ napsal na serveru Vaše věc předseda strany LEV 21 Jiří Paroubek.

13:00 Mlékárna OLMA patřící do impéria Andreje Babiše (jenž před volbami vyzval k podpoře Zemanova protkandidáta Karla Schwarzenberga) chce na trh uvést vlastní kefír. „O etiketě ještě nemáme úplně přesné představy, ale určitě tam bude osoba s pankáčským čírem,“ sdělil mluvčí Agrofertu.

13:13 Na Facebooku se rozjela petice „Zeman není mým prezidentem a kefír mu nepatří“. Organizátoři se zaštitují podporou známých osobností v čele s Olgou Sommerovou, Zdeňkem Svěrákem nebo Veronikou Žilkovou. „Pan Zeman vyhrál volby díky podvodu. Kefír piju už řadu let, nemůže si ho jen tak zničehonic přivlastňovat, to mu nedovolíme,“ uvedl herec a režisér Ondřej Sokol.

13:40 Na České televizi začíná mimořádné vysílání moderované Václavem Moravcem. Od Polygonu, kde jedná vedení ODS, Zemanovy chalupy v Novém Veselí a sídla firmy Madeta se v pravidelných vstupech hlásí Jakub Železný, Aneta Savarová a Daniel Takáč.

14:26 Šéf socialistů Bohuslav Sobotka nedokázal ani po sériích dotazů odpovědět, jaký kefír mu vlastně chutná. „V mládí mi byla diagnostikována alergie na mléčné produkty,“ vymluvil se na mimořádné tiskové konferenci. Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier mezitím tento produkt prohlásil za obchodní artikl mafie a spolu s pražskými studenty vylévá hektolitry kefíru do Vltavy.

15:43 Ani ministerská ochranka Kateřiny Zemanové nedokázala zabránit bulvárním novinářům v průniku za první slečnou ČR. „Mám ráda jogurty. Vždycky jsem byla tak trochu rebelka,“ sdělila Kačenka.

16:06 – 16:42 Na poradách hlavních deníků je rozhodnuto o tématu titulní strany pro příští den. Fotoeditory trápí fatální nedostatek fotografií Miloše Zemana s mléčnými výrobky.

17:00 Na webu motejlek.com vychází zpráva, že se ruský gigant Lukoil zajímá o koupi firmy TetraPak vyrábějící obaly na jogurty a kefíry. Podle nepotvrzených informací se v transakci začíná angažovat bývalý obchodní partner Františka Mrázka Tomáš Pitr.

18:04 „Nemůžeme určovat trhu, kdo má co pít k snídani. Jestliže dojde k další eskalaci v kefírové kauze, nevylučuji, že vyvoláme procesy vedoucí k ústavní žalobě na Miloše Zemana,“ sdělil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu místopředseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Aleš Rádl z ODS s tím, že volební tým Přemysla Sobotky už byl povolán k pohotovosti.

19:12 Předseda KSČM Vojtěch Filip vyjádřil v živém vstupu do Událostí ČT naději, že se pod novým prezidentem podaří zvýšit nejen produkci mléčných výrobků, ale také masa, uzenin a tkaniček do bot.

19:30 TV Nova přináší šokující zprávu o hromadné otravě pančovaným kefírem v bruntálském domově důchodců. „Nechtěli od rána pít nic jiného. Varovala jsem je, že to je nebezpečné,“ řekla redaktorovi s brekem ošetřovatelka. Na místo se okamžitě přesunují štáby konkurenčních stanic.

20:29 Končí mimořádné grémium ODS. „Zastáváme názor, že ani prezident republiky, ani nikdo jiný nemůže určovat, čím se má vláda na svých zasedáních občerstvovat. Kauzu kefír považujeme za další ukázku hrubé manipulace Ústavy ze strany Miloše Zemana,“ přečetla stanovisko vedení místopředsedkyně Miroslava Němcová.

22:13 Do Událostí, komentářů živě vstupuje Miloš Zeman z Vysočiny. „Potvrzujete můj názor na české novináře, které, jak je dobře známo, dlouhodobě označuji za nevzdělané idioty, kteří nerozumějí svojí práci a mírou neinformovanosti je předčí už jen mí neschopní poradci. Kdybyste mě v posledních letech, pane Veselovský, podobně jako někteří vaši kolegové, navštívil v mé chaloupce na Vysočině, kde jsem si donedávna spokojeně užíval odpočinku a finančně nenáročného života politika v důchodu, a rád bych podtrhnul úspěšného politika v důchodu, tedy pokud byste mě navštívil, patrně byste i přes svůj mentální handicap zaznamenal, že piji pouze dobré moravské víno a kvalitní slivovici. A nyní mi dovolte reagovat na váš stupidní dotaz: kefír bych do úst, podobně jako třeba slovenské pivo, v životě nevzal.“

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...