Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo financí bude kontrolovat postup vodárenských firem

  14:23
Vodné a stočné od nového roku vzrostlo, v květnu by ale v kvůli snížení sazby DPH z 15 na deset procent mělo v některých obcích zase o něco klesnout. Na to chce dohlédnout ministerstvo financí, jež loni za porušení cenových předpisů v oblasti vodovodů a kanalizací vyměřilo pokuty za 26 milionů korun a letos si naplánovalo 51 kontrol.

ilustrační foto foto: Shutterstock

Od ledna platíme za kubický metr vody zhruba 90 až 92 korun. Vodárenské firmy nasadily v průměru za Česko o 3,6 procenta vyšší ceny oproti loňsku. Ale cena tentokrát nezůstane celý rok stejná. Od května stát snižuje sazbu DPH z 15 na deset procent a ministerstvo financí, které dohlíží na cenovou regulaci této komodity, očekává, že slevu všichni promítnou do vyúčtování koncovým odběratelům. Ne všude ale údaj na účtenkách po nynějším zdražení zase klesne k původní hodnotě – pokud vůbec.

Voda je jednou z komodit, jejichž ceny stát reguluje. Zda vodárenské firmy postupují podle daných pravidel, kontroluje právě ministerstvo financí. Jde o to, že do regulované ceny může vodárna zahrnout pouze ekonomicky oprávněné náklady, přiměřený zisk a DPH v platné výši. Náklady a zisk, které jsou součástí lidem účtované ceny, mají v rámci regulace dané limity.

Loni za porušení těchto cenových předpisů v oblasti vodovodů a kanalizací vyměřilo ministerstvo pokuty celkem za 26 milionů korun. Kolik vodáren prošlo kontrolou a kolik z nich se dopustilo přestupku, resort neuvedl. V tomto roce má ministerstvo naplánováno 51 cenových kontrol z celkem asi 225 vodárenských společností v Česku.

Investice do obnovy či rozšíření

Ministryně financí Alena Schillerová opakovaně slibuje, že pitná voda bude kvůli snížení sazby DPH pro odběratele od května o třetinu levnější. „Ministerstvo financí využije všech regulatorních pravomocí, aby tuto úlevu pocítili koneční spotřebitelé, a nikoliv vodárny ve větších maržích. Těší mě, že podle dostupných informací drtivá většina vodárenských společností snížení DPH do konečné ceny promítne a občané ušetří,“ uvedla Schillerová.

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) vyčíslilo na základě analýzy cen ze 13 krajských a více než 30 okresních měst, že průměrná cena za kubík dosahuje od ledna dohromady za vodné a stočné 91,68 koruny, o 3,1 koruny a 3,6 procenta víc oproti loňsku. Zákonem dané květnové snížení sazby by mohlo služby vodárenských firem v průměru o tři až čtyři koruny zlevnit. Což nemusí platit, pokud vodárna část nebo celé ušetřené DPH investuje do obnovy či rozšíření v Česku stále podinvestovaných vodovodů, čistíren a veškerých technologií. A takových firem nebude málo.

Zákonem dané květnové snížení sazby by mohlo služby vodárenských firem v průměru o tři až čtyři koruny zlevnit. Což nemusí platit, pokud vodárna část nebo celé ušetřené DPH investuje do obnovy či rozšíření v Česku stále podinvestovaných vodovodů, čistíren a veškerých technologií. A takových firem nebude málo.

Odběratelé v takovém případě od května neušetří – a vodárna si musí své náklady obhájit u ministerských inspektorů. O tom, že v Česku na tom nejsme s kvalitou vodárenských a kanalizačních sítí nejlépe, svědčí i statistika ministerstva zemědělství. V přepočtu na obyvatele je 1,3 milionu Čechů napojeno na vodovod, který vyžaduje modernizaci, a 1,6 milionu lidí na nevyhovující kanalizaci. Především v menších obcích a v rámci menších vodárenských společností.

Zástupci SOVAK tvrdí, že voda v Česku není drahá. V jednotlivých obcích se však ceny výrazně liší. Od 113,16 koruny za kubík v Turnově po Krnov s cenou 54,05 koruny. Přitom ze samotného porovnání cen nelze zjistit jejich strukturu, tedy ani to, jak velký podíl tvoří zisk a jaký náklady na modernizaci a výstavbu. Průměrná domácnost v Česku utratí měsíčně za vodné a stočné podle údajů vodárenského sdružení 535 korun, podle jiných zdrojů i více než 900 korun.

V obou případech je to méně než za elektřinu nebo služby mobilních operátorů. A cenou za vodu je Česko pod průměrem Evropské unie. „Tato porovnání je třeba brát v úvahu a vidět celkově narůstající životní náklady. Nelze očekávat, že cena vody bude v tomto směru zůstávat neměnná,“ říká ředitel SOVAK Oldřich Vlasák.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat