Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerstvo vnitra: Pastafariánská občanka nebude!

  22:07

Resort v čele s Martinem Pecinou prý nemůže připustit, aby první český pastafarián Lukáš Nový znevažoval listinu vydanou státem.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ČTKČeská pozice

Případ člena pirátské strany a experta na IT Lukáše Nového, který se nechal na svůj nový občanský průkaz vyfotografovat s cedníkem na hlavě, protože věří v Létající špagetové monstrum, v uplynulých dnech zaplavil česká i zahraniční média. Dle ústavního právníka Jana Kysely by se mohlo zdát, že se zabýváme banalitou, vezmeme-li však v úvahu přesah této kauzy k tradičním náboženstvím, jde o podstatně širší fenomén.

„S takovými problémy se musejí vypořádat tam v Evropě, kde je podstatně heterogennější obyvatelstvo s velmi odlišnou kulturní anebo náboženskou identitou,“ tvrdí Kysela s tím, že dříve, či později se těmito problémy bude muset zabývat i Česká republika. Ministerstvo vnitra (MV) však má jasno: Cedník zakážeme.

Zděšené úřady

Na Odboru správních činností MV bylo tento týden rušno. „Z celé republiky k nám volají úřady, jsou zděšené a rozhozené a ptají se, jak mají s lidmi s cedníky na hlavě zacházet,“ řekla v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ vedoucí oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů Zdeňka Tomášová. A dodala, že na Facebooku již vznikají skupiny pastafariánů, kteří si chtějí hromadně zažádat o nové občanské průkazy. Vírou Lukáše Nového se prý nechal inspirovat i jeden Moravan, jehož však úřad odmítl s cedníkem na hlavě vyfotit.

Vírou Lukáše Nového se prý nechal inspirovat jeden Moravan, jehož však úřad odmítl s cedníkem na hlavě vyfotit

Magistrát města Brna sice Novému dočasný doklad bez strojově čitelných údajů vydal a souběžně poslal desetiletý doklad se strojově čitelnými údaji ke zpracování, ale teď si svým rozhodnutím zřejmě není zcela jistý. Ještě na konci července mluvčí magistrátu Pavel Žára tvrdil, že úřad pouze dodržoval zákony ČR, které pokrývku hlavy z náboženských nebo zdravotních důvodů povolují.

O dva dny později se však obrátil na MV s žádostí o vysvětlení pojmu „pokrývka hlavy z náboženských nebo zdravotních důvodů“ dle vyhlášky č. 400/2011 Sb., ust. § 7 odst. 3 a jeho dopadu na pořízení fotografie na občanský průkaz a cestovní pas. A také o pokyny k dalšímu postupu, jak s vyhotoveným dokladem naložit.  

Recese z vedra?

„Zásadně s cedníkem jako pokrývkou hlavy nesouhlasíme. Zákon sice pokrývku hlavy z náboženských důvodů připouští, mělo by se ale jednat o církve státem uznané, registrované a povolené. A to náboženské společenství pastafariánů rozhodně není,“ míní Tomášová. A dodává, že MV v celé akci spatřuje naprostou recesi, pravděpodobně způsobenou velkými vedry a magistrátu příští týden oznámí, aby desetiletá občanka nebyla vydána. Chyba je prý na straně magistrátu.

První český pastafarián Nový se brání tím, že na ulici cedník nenosí, protože se kvůli své víře obává perzekuce, diskriminace a posměchu

„Postup zaměstnankyně vnímáme jako exces. A tiskový mluvčí by měl vědět, že zákon nemůže do detailu řešit úplně vše,“ říká důrazná Tomášová. Dle ní existují v České republice desítky různých náboženských společenství – včetně pivní církve a Řádu ozubeného kola –, a ani oni se nefotografují s půllitrem či ozubeným kolem na hlavě. Koneckonců je občanský průkaz veřejnou státem vydávanou listinou a MV nemůže připustit znevažování jeho věrohodnosti.

Že by se v reakci na kauzu musela měnit zmíněná vyhláška, si Tomášová nemyslí: „Zákony do takovýchto podrobností jít nemohou. Kupříkladu řádové sestry se takto fotí již 30 let. Má to tradici, a nikdy s tím problém nebyl. Ony navíc pokrývku hlavy nikdy nesundávají, což Nový odmítá.“ První český pastafarián však namítá, že na ulici cedník nenosí, protože se kvůli své víře obává perzekuce, diskriminace a posměchu. Tomášová mu doporučuje, aby se obrátil na soud. „Pokud by ale soud rozhodl v jeho prospěch, tak už jsme někde úplně jinde,“ soudí s předstihem úřednice z ministerstvu vnitra.

Evropský fenomén

Ústavní právník Jan Kysela věří, že jde spíše o problém aplikační než právního předpisu. Každý akt aplikace práva totiž prý předpokládá někoho, kdo disponuje něčím na způsob zdravého úsudku, anebo schopností zhodnotit okolnosti. „Zdá se mi, že v tomto případě pochybil magistrát. Neměli toho dotyčného v této podobě vyfotit. A kdyby na tom trval, tak by měl asi smůlu,“ řekl ČESKÉ POZICÍ Kysela.

K této problematice existuje řada rozhodnutí soudů ve Štrasburku, Německu, Velké Británii anebo Francii

Je totiž přesvědčen, že když o čemkoliv prohlásíte, že je to součástí vaší víry, veřejná moc to nemusí akceptovat. Koneckonců, kdyby k něčímu náboženství patřilo, že bude na ulici bičovat lidi, pak asi také nepůjde o výkon krytý svobodou náboženského přesvědčení nebo kultu.

„Jde o to, kde se nakreslí ta hranice. Tu ale nekreslí pouze předpis, nýbrž také soudy. Až ony mohou rozhodnout, co ještě ta svoboda kultu znamená, či neznamená,“ říká Kysela s tím, že k této problematice existuje řada rozhodnutí soudů ve Štrasburku, Německu, Velké Británii anebo Francii. Jde totiž o fenomén, se kterým se dnes musí vypořádat celá Evropa.

Například občané Berlína žijící v blízkosti mešity si stěžovali, že je ráno budí muezzin. Se svou stížností ale neobstáli, poněvadž soud dospěl k závěru, že hodnota svobody náboženského vyznání je v tomto konkrétním případě důležitější. Když však šlo o to, zda mohou muslimové své ženy bít, či dokonce zabít, narazili na ostrou hranici.

Výhodou je tradiční náboženství

Když jde například o zásah do tělesné integrity, má náboženství smůlu,“ říká Kysela. Ve Štrasburku zase dali za pravdu sikhovi, který se ve Velké Británii odmítl chránit během jízdy na motorce helmou, protože by mu to bránilo v nošení turbanu.

Ústavní právník Kysela je přesvědčen, že před soudem je výhodou, když jde o tradiční uznávané, a nikoli těstovinové náboženství

Vždy však, a na tom ústavní právník Kysela trvá, záleží na konkrétní kauze. Jak dopadne ta pastafariána Lukáše Nového, si však odhadnout neodvážil. Je ale přesvědčen, že před soudem je výhodou, když jde o tradiční uznávané, a nikoli těstovinové náboženství.

Jak daleko jsou naše soudy ochotny zajít, co z hlediska náboženství považují ještě za akceptovatelné, a co už nikoli, je si muž s cedníkem na hlavě – Lukáš Nový – připraven ověřit. „Když mi občanku nevydají, budu se soudit,“ řekl ČESKÉ POZICI. Cítí, že má v převahu, má koneckonců na své straně Létající špagetové monstrum. A brzy už možná i řadu spoluvěřících. Na oficiálních facebookových stránkách České pirátské strany se totiž zvažuje zahájení podpisové akce za registraci Pastafariánské církve u nás.

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...