Trvalo to něco přes čtvrt roku. Pod novým ministrem školství Petrem Fialou, jenž si obzvláště zakládá na obrazu (stabilního) úřadu, dochází k první výměně ve vrcholném vedení. Podle tří důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE skončil v pátek náměstek pro všeobecné a regionální školství Ladislav Němec. Na náměstkovský post čerstvě rezignoval podle zdrojů ČESKÉ POZICE také profesor Ivan Wilhelm, emeritní rektor Univerzity Karlovy, jenž byl Fialovým náměstkem pro vysoké školství a výzkum.
Tomáš Hruda: Podobnou nabídku bych právě od ministra Fialy přijalA jméno osoby, jež legendárního Wilhelma vystřídá, je rovněž exkluzivní. Bude jím Tomáš Hruda, někdejší ředitel agentury CzechInvest a také ředitel vznikajícího výzkumného centra CEITEC v Brně. Je tomu tak? „Personální záležitosti jsou zodpovědností pana ministra, ale je pravdou, že podobnou nabídku bych právě od ministra Fialy přijal,“ odvětil v SMS zprávě ČESKÉ POZICI manažer Tomáš Hruda, jenž vystudoval ekonomii i mezinárodní vztahy.
Tiskový odbor, který jsme oslovili, zatím tyto změny nekomentoval. „Odvolán jsem nebyl, informace v pondělí,“ řekl náměstek Němec serveru Aktuálně.cz, jenž v pátek informoval o tom, že se pod náměstkem „kýve židle“. A je jisté, že už se nekýve; Němec odchází sám. Němcovým nástupcem se dle potvrzených informací ČESKÉ POZICE stává Jindřich Fryč, který byl na MŠMT donedávna vrchním ředitelem sekce mezinárodních vztahů a evropských záležitostí. Fryč na telefonát ani SMS zprávu v neděli večer nereagoval.
Konstruktivní lidé do úřadu?
„Je to překvapení, ale i vcelku dobrá zpráva. Zdá se, že ministr volí slušné a konstruktivní lidi; posty obsazuje ,proevropsky´a nikoliv pouze dle stranických klíčů,“ reagoval na Němcův odchod nezávislý a nestranický zdroj z ministerstva. Straničtí náměstci za ODS (Eva Bartoňová, Michal Zaorálek a Jan Kocourek) ve funkcích zůstávají a prvním náměstkem zůstává Jiří Nantl (nestraník), jenž byl dříve kancléřem Masarykovy univerzity, odkud se zná s Fialou.
Tomáš Hruda
Na Univerzitě Karlově vystudoval ekonomii (2000) a mezinárodní vztahy (2002), tudíž si na vizitky může psát dvojí magisterský titul. Od roku 2000 pracoval v agentuře CzechInvest, podílel se na investičních projektech automobilek TPCA a Hyundai v Česku, po roce 2005 měl na starosti spolupráci s Japonskem. V letech 2005-07 byl generálním ředitelem agentury CzechInvest. V posledních letech se podílel na přípravě vědeckého centra CEITEC.
Odchod někdejšího prvního náměstka Němce, jenž po rezignaci Josefa Dobeše řídil celé ministerstvo, souvisí též s reorganizačními kroky, které k 1. a 15. srpnu vyhlásil ministr Fiala. „Organizační změna tohoto rozsahu je spíš procesem než událostí a fakticky bude v několika naplánovaných fázích dobíhat až k 1. říjnu,“ řekl v srpnovém interview pro ČESKOU POZICI Jiří Nantl, jehož „povýšení“ na post prvního náměstka bylo zatím jedinou náměstkovskou změnou.
„Reorganizace hodně zasáhla právě skupiny pod vedením Němce a náměstka Wilhelma. Byla to možná cesta, jak je samotné přimět k odchodu – bez vynuceného vyhazovu,“ říká zdroj, který již v úřadě nepracuje, ale o dění se zajímá. Pozice profesora Wilhelma, jemuž se nedařila reforma vysokých škol, byla dlouhodobě nejistá. Podle informací ČESKÉ POZICE už byli dříve osloveni nejméně čtyři možní následníci – například děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík nebo profesor Rudolf Haňka.
„O tom, kdo, kdy a jestli vůbec nahradí náměstka Wilhelma, se rozhodne později. On sám na opakované dotazy nereaguje,“ uvedl deník Insider. Nyní je již tedy rozhodnuto.
Aktualizace:
V pondělí dopoledne ministerstvo školství obě změny potvrdilo v tiskové zprávě. Němec podal rezignaci z osobních důvodů k 18. srpnu, profesor Wilhelm s účinností k 31. srpnu. Náměstek Fryč se ujímá úřadu od pondělí 20. srpna, a Hruda bude náměstkem s účinností od 1. září. „Ministr Fiala poděkoval oběma odstupujícím náměstkům za jejich práci, kompetentní a profesionální přístup k řešení otázek vzdělávání a výzkumu a ocenil jejich pomoc a podporu, kterou mu po celou dobu poskytovali,“ uvádí zpráva.