Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministrem kultury se může stát ochotník nebo amatérský textař

  16:09
Podle prezidenta Miloše Zemana není starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD) odborníkem na kulturu. Ani v řadě dalších stran ale lidé, kteří mají resort kultury „pod palcem“, nepatří k uznávaným kulturním expertům. Kultura není doprava, obrana nebo vnitro, a tak strany do jejího čela často dosazují lidi, kteří jim zbydou.

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) se na festivalu Colours of Ostrava vyfotil se svým možným nástupcem ve vedení resortu Michalem Šmardou (ČSSD). foto: Twitter Antonín Staněk

V cestě Michala Šmardy (ČSSD) do čela ministerstva kultury stojí prezident Miloš Zeman jako barikáda. A nikoli němá. Podle pána Hradu není starosta Nového Města na Moravě odborníkem na kulturu. Jenže ani v řadě dalších stran lidé, kteří mají zmíněný resort „pod palcem“, nepatří k uznávaným kulturním expertům. Kultura není doprava, obrana nebo vnitro, a tak strany do jejího čela často dosazují lidi, kteří jim tak trochu zbydou.

Například stínovým ministrem kultury KSČM, o niž se koaliční vláda opírá, je 44letý počítačový odborník Zdeněk Štefek. Pracoval jako skladník, prodavač párků, zmrzliny, byl správcem sítě letecké společnosti. „Jsem technik, ale kultura ke mně patří. Hrál jsem divadlo, umím na kytaru, skládám písničky, které hraji hlavně v rodinném kruhu,“ popsal pro LN Štefek. Byl ale také čtyři roky radním pro kulturu Středočeského kraje, nyní v něm je šéfem výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch. S oblastí, v níž je u rudých stínovým ministrem, tak jistou politickou zkušenost má.

To pirátka Lenka Kozlová se do kultury „politicky“ ponořila až poté, co usedla ve sněmovně, kde je členkou odpovídajícího výboru i podvýboru. Ve své straně garantuje kulturní program. „Umění mám ráda, režírovala jsem ochotnické divadlo u nás na vsi a hry jsem i psala,“ řekla LN. Další informace přidala v profilu na stránkách Pirátů. „Zajímám se o hudbu napříč žánry, film a výtvarné umění. Nejstarší zálibou je čtení, na které, bohužel, v poslední době mnoho času nezbývá,“ píše o sobě.

Široké oblasti

Pirátka Lenka Kozlová nevystudovala žádný „kulturní“ obor. Třináct let pracovala jako vychovatelka v dětském domově. Podobně jako komunista Zdeněk Štefek si ale rozumí i s technikou. Působila totiž také jako provozní technička v pražském metru. „Tam jsem se musela naučit jak spoustu technických záležitostí, tak pracovat s podřízenými a vést kolektiv,“ popisuje v profesním životopise na webu strany.

Pojem kultura sice může svádět k tomu, že stačí mít rád knížky, poslouchat hudbu nebo občas zajít do kina a člověk tak nějak samovolně získá kvalifikaci pro ministra, ale opak je pravda. Pod resort spadají široké oblasti, jako je památková péče, digitalizace kulturního dědictví, autorský zákon, divadla, galerie a řada dalších. V některých stranách si proto agendu dělí mezi sebe více lidí.

Stranickou odbornicí na kulturu se tak 58letá politička z Milína na Příbramsku stala zejména díky svým osobním zájmům. Nadšená ochotnice LN řekla, že ráda navštěvuje divadla. „Letos jsem byla například v Dlouhé na Shakespearovi a na Dopisech Olze,“ popsala. „Byl jsem na výstavě cyklistiky v Kolíně. Dělá ji naše regionální muzeum,“ říká pro změnu někdejší středočeský radní pro kulturu Štefek. „Zahajoval jsem dny lidové architektury ve Lhotce u Mělníka,“ doplňuje komunistický politik.

Pojem kultura sice může svádět k tomu, že stačí mít rád knížky, poslouchat hudbu nebo občas zajít do kina a člověk tak nějak samovolně získá kvalifikaci pro ministra, ale opak je pravda. Pod resort spadají široké oblasti, jako je památková péče, digitalizace kulturního dědictví, autorský zákon, divadla, galerie a řada dalších. V některých stranách si proto agendu dělí mezi sebe více lidí. Třeba u zmíněných Pirátů se předseda Ivan Bartoš věnoval autorskému právu. Na něm, respektive problematice kopírování hudby a filmů se strana kdysi vyprofilovala.

Jiří Pospíšil a další

Více odborníků má také například opoziční hnutí Starostové a nezávislí. Kultuře se u nich věnuje bývalý senátor a někdejší ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták, scenárista a publicista David Smoljak nebo primátorka Jihlavy Karolína Koubová. Ta je původní profesí kulturní manažerka, pracovala jako produkční v brněnském divadle Buranteatr, poté založila jihlavské divadlo DIOD. V TOP 09 zastává post stranického experta na umění předseda Jiří Pospíšil, 43letý europoslanec je totiž šéfem správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, která provozuje známé pražské Museum Kampa.

V TOP 09 zastává post stranického experta na umění předseda Jiří Pospíšil, 43letý europoslanec je totiž šéfem správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, která provozuje známé pražské Museum Kampa. Pospíšil se rád označuje za galeristu, je však vystudovaným právníkem a působil i jako ministr spravedlnosti. Není proto jisté, na jaký post by ho „topka“ vyslala, pokud by se v budoucnu dostala k vládě.

Pospíšil se rád označuje za galeristu, je však vystudovaným právníkem a působil i jako ministr spravedlnosti. Není proto jisté, na jaký post by ho „topka“ vyslala, pokud by se v budoucnu dostala k vládě. Podobného „univerzálního vojáka“ má i ODS. Plzeňský primátor Martin Baxa je vystudovaný učitel, strana ho proto nedávno chtěla do čela školského výboru. Mezi občanskými demokraty přitom platí i za znalce umění.

K zajímavé výměně nyní dochází u lidovců. Ti byli součástí minulé vlády ve složení ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Jako nejmenšímu členovi tehdejší trojkoalice jim připadlo málo lukrativní ministerstvo kultury. Usedl na ně pozdější lidovecký místopředseda Daniel Herman. Ten ale podle informací LN opouští post šéfa stranické expertní komise pro kulturu a média. Neoficiálním stínovým ministrem se proto stane jeho dřívější poradce Jaromír Talíř – mimochodem ministr kultury z konce devadesátých let.

Vládní hnutí ANO na opakované dotazy LN na kulturní odborníky neodpovědělo. Jeho lídr a premiér Andrej Babiš se ale nedávno nechal slyšet, že kdyby bylo na něm, klidně by na ministerstvo vyslal kurátorku Zuzanu Brikciusovou. Jména konkrétních expertů nesdělilo ani opoziční SPD.

Straničtí odborníci na kulturu

Jiří Pospíšil (TOP 09)

Exministr spravedlnosti, europoslanec a předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových.

Michal Šmarda (ČSSD)

Starosta Nového Města na Moravě, mediální poradce, kandidát na ministra kultury.

Zdeněk Štefek (KSČM)

Počítačový expert, šéf výboru pro památkovou péči Středočeského kraje.

Martin Baxa (ODS)

Primátor Plzně, učitel dějepisu a zeměpisu.

Jiří Šesták (STAN)

Bývalý senátor a ředitel Jihočeského divadla, herec.

Jaromír Talíř (KDU-ČSL)

Exministr kultury z konce 90. let, šéf poradců ministra Hermana.

Hnutí ANO

svého odborníka neuvedlo, předseda Andrej Babiš nedávno řekl, že by si v čele kultury dokázal představit kurátorku Zuzanu Brikciusovou.

SPD

svého odborníka neuvedlo.