Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mládek chce za korunu odkoupit OKD. Babiš je proti

  19:01
Stát odkoupí OKD za korunu, navrhne vládě ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Předlužená těžební společnost přitom už dva měsíce shání soukromého investora. Ministr financí Andrej Babiš je striktně proti.

Důl Darkov z portfolia černouhelné OKD. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nechceme, aby další soukromý vlastník pobral zisky a státu opět přenechal náklady na útlum dolů. Tak ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek zdůvodnil své překvapivé oznámení, podle něhož navrhne vládě odkup předlužené těžební společnosti OKD státem. A to skrze státní podnik Diamo, který by měl firmu převzít za jednu korunu. „Je to nesmysl a mrhání peněz daňových poplatníků,“ kontroval pro LN ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ten očividně s Mládkovým záměrem nesouhlasí a otázky kolem situace v Ostravskokarvinských dolech tak opět prověří koaliční vztahy.

Plán B

„Je to záložní plán,“ zdůraznil Mládek pro LN. Preferoval by prý, pokud by OKD koupil soukromý investor. Toho společnost hledá už přibližně dva měsíce a oslovila kvůli tomu na 200 potenciálních zájemců. Investor by financoval reorganizaci, v rámci které bude utlumena těžební činnost ve většině dolů a umořeny dluhy. Mládkův návrh prý pouze připravuje půdu pro situaci, pokud by se žádný investor nepřihlásil.

Zatímco za Mládkův návrh se bleskově postavily hornické odbory, jejichž předseda Jaromír Pytlík vyhlásil plánu podporu, od šéfa státní pokladny zaznělo tvrdě odmítavé stanovisko.

Podle dřívějších informací se na trhu několik zájemců objevilo, a to jak ze zahraničí, tak z Česka. Oficiálně ale zatím žádná nabídka předložena nebyla, což potvrzuje i insolvenční správce OKD dosazený soudem Lee Louda. „Zatím žádné nabídky, probíhá due dilligence (prověření finančního stavu společnosti – pozn. red.),“ sdělil Louda LN.

Zatímco za Mládkův návrh se bleskově postavily hornické odbory, jejichž předseda Jaromír Pytlík vyhlásil plánu podporu, od šéfa státní pokladny zaznělo tvrdě odmítavé stanovisko. Ministr financí Babiš ve svém prohlášení znovu připomněl rozporuplnou privatizaci menšinového podílu OKD z roku 2004. „Poté, co stát OKD prodal pod cenou a následně nečinně přihlížel, jak byly OKD tunelovány, přichází kolega Mládek s návrhem, který by stál daňové poplatníky další peníze?“ ptá se Babiš.

Státní výpomoc

Je však otázkou, zda by skutečně stát za majoritní podíl v OKD musel něco platit. Největší dluh společnosti tvoří pohledávka za více než deset miliard korun, kterou insolvenčního řízení přihlásila americká Citibank. Správce Louda ji nicméně odmítl, a banka tak musí nárok vysoudit. A co když vyhraje?

Je otázkou, zda by skutečně stát za majoritní podíl v OKD musel něco platit.

„Pokud bude mít OKD víc věřitelů včetně Citibank, budou jen pohledávky uspokojeny v jiném poměru,“ uklidňuje ministr Mládek. Stát by tedy v případě, že se mu podaří návrh protlačit vládní koalicí, nekupoval nové dluhy. Na druhé straně je třeba připomenout, že OKD požádaly na konci minulého roku vládu o státní pomoc na útlum dolu Paskov. Chtěla až 723 milionů korun, především na odstupné zaměstnancům. Tehdy však injekci společnosti odmítli shodně jak Andrej Babiš, tak Jan Mládek.

Ten při té příležitosti uvedl, že nevidí důvod dávat OKD peníze, dokud ho nevlastní Diamo. Pokud by tedy stát těžební společnost nakonec opravdu získal, zřejmě by podle Mládkovy vize mohl i finančně podpořit útlum těžby a propouštění zaměstnanců.

O OKD v číslech

11 tisíc lidí zaměstnává přímo nebo přes dodavatelské firmy OKD.

700 milionů korun již vláda loni poskytla firmě jako půjčku.

560 věřitelů se přihlásilo k soudu v rámci insolvenčního řízení.

2,5 procenta, jen tolik mají v průměru dostat věřitelé zpátky.

20 miliard korun jim údajně OKD dluží.

3 miliardy korun však uznal insolvenční správce Lee Louda. Většina věřitelů s odmítnutou pohledávkou se soudí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!