Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Módní investice: Sázka na šití na míru

  8:10
Kdo jsou vlastně zákaznice haute couture salonů? Zdá se, že jich přibývá, jsou stále mladší a mluví s ruským či blízkovýchodním akcentem. Ale ani Evropa na vysokou krejčovinu nezanevřela. A to díky svatbám společenské smetánky.

Od Valentina. Jeden z několika modelů, které Beatrice Borromeo nosila během dvoutýdenních oslav své svatby s Pierrem Casiraghim. foto: Valentino / Instagram

Obleky a šaty šité na míru? Kdo je vůbec v dnešním světě, zaplaveném nepřeberným množstvím módních značek a trendů, nosí? Podle návrhářů, kteří ve svých haute couture salonech šaty na míru šijí, je takových lidí překvapivě mnoho!

Je to umění...

Giorgio Armani, jenž si se svou řadou vysoké krejčoviny Armani Privé na trhu oděvů šitých na míru ukrojil pořádný kus úspěchu, dokonce tvrdí, že v posledních letech u něj nakupují nejen mladé dámy, ale i jejich ještě mladší dcery. A stačí chvíli poslouchat kněžnu Mariu Piu Ruspoli, patronku italských haute couture přehlídek Alta Roma, které začínají po pařížském haute couture fashion weeku, a člověk získá dojem, že toto odvětví přímo vzkvétá.

Velkorysý vzhled, k němuž šaty na míru patří, je nezbytný pro filmové hvězdy na červeném koberci a také pro nejváženější účastníky plesů a slavnostních večerů ve velkém světě

Ani Silvia Venturini Fendi, nová předsedkyně boardu Alta Roma, nemusela nic moc vysvětlovat. Nejenže během Alta Roma předvádí své haute couture modely například Valentino či jednou za dva roky Dolce s Gabbanou (tradičně v italském Portofinu), ale letos v červenci v Paříži Karl Lagerfeld poprvé uvedl kožichovou haute couture její značky Fendi.

Podle některých jemně ráčkujících dam z lepší společnosti jsou kvalitní šaty šité na míru dokonce umění, takže nejde jen o obyčejný, byť ručně šitý i zdobený kus oděvu, ale vlastně o vynikající investici. Z pohledu nás, obyčejných smrtelníků, se nicméně zdá, že velkorysý vzhled, k němuž šaty na míru patří, je nezbytný pro filmové hvězdy na červeném koberci a také pro nejváženější účastníky plesů a slavnostních večerů ve velkém světě, kde je jaksi nepřípustné objevit se v „pouze“ módních nebo elegantních šatech.

Když se žení smetánka

Tyto dvě společenské skupiny už bohatě stačí k tomu, aby se haute couture, toto z hlediska práce a její ceny neuvěřitelně náročné průmyslové odvětví, udrželo při životě. A pak jsou ještě jedny naprosto ojedinělé akce – svatby společenské smetánky.

Podobné pompézní akce bývají připomenutím starých bohatýrských časů nejvyšších evropských společenských vrstev

Například nedávná velkolepá veselka ratolesti monacké knížecí rodiny Pierra Casiraghiho a Beatrice Borromeo, pocházející z prastarého italského šlechtického rodu, jenž dal světu nejednoho kardinála, a dokonce i jednoho světce, Karla Boromejského. Jejich svatba znamenala pro haute couture oživení hned na několik let dopředu.

Novomanželé jsou krásní, sympatičtí a oba jsou miláčky redaktorů módních rubrik. Pro pořádek se sluší poznamenat, že půvabná blondýnka Beatrice řekla své ano v šatech od Armaniho (a během několikadenních oslav vystřídala několikery, včetně modelů od Valentina). Podobné pompézní akce bývají připomenutím starých bohatýrských časů nejvyšších evropských společenských vrstev. Dnes má totiž většina superbohatých nositelek haute couture spíše blízkovýchodní přízvuk a v salonech módních firem nejsou žádnou výjimkou ani ruská jména.

Investice... jak pro koho

Dior, Chanel, Valentino, to jsou skutečné velké hvězdy haute couture, zatímco Armani je v této společnosti vnímán trochu jako parvenu. O novodobém zájmu o haute couture svědčí také velký úspěch římské výstavy Azzedineho Alaii, což je další jméno, které nevychází z módy. Ve Ville Borghese během římského týdne módy Alta Roma nechyběl ani Alber Elbaz z Lanvinu nebo sestry Sozzaniovy.

A co se týče sekce Alta Roma věnované haute couture doplňkům, pro dámy se slabší schopností sebeovládání bude snad lepší, když se na ni ani nepodívají...

A co se týče sekce Alta Roma věnované haute couture doplňkům, pro dámy se slabší schopností sebeovládání bude snad lepší, když se na ni ani nepodívají. Pestrá řada střevíčků a kabelek představovala překrásnou a vnadnou podívanou. Zkrátka je lepší se řídit příslovím, co oči nevidí, to srdce nebolí.

Na závěr bych se chtěl podělit o jeden poněkud smělý názor: na míru šité oděvy lze skutečně považovat za velmi dobrou investici. Ale jen pokud jste muž. Dobře si pamatuji na několik kolegů a přátel, jejichž na míru šitý šatník jim na celé roky zajistil distingovaný, ležérní a stylový vzhled a mnohem lépe odolával módním vlnám.

A dámy? Sklidí-li se svou toaletou opravdový úspěch, pak si svůj značkový model nemohou ještě hodně dlouho obléct znovu. A pokud jsou na ně skutečně namířena světla reflektorů, pak už pravděpodobně nikdy. Investicí tak zůstává spíše onen šťastný vnitřní úsměv, který je přijde pouze na několik kilo krému proti vráskám, botoxu, havajského maséra, půlroční kosmetickou kúru a ještě mnoho dalšího.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!