Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Módní veteráni na milánské scéně

  7:29
Na konci září skončil v Miláně fashion week, kde italští veteráni představili své kolekce pro příští jaro a léto. Jak se jim jejich práce povedla?

Plavky pro příští jaro a léto podle italské značky Moschino. foto: repro foto Moschino

Opravdu moc bych všem přál jednu věc: mít jednou možnost podívat se do Milána během týdne módy. V době konání zdejších přehlídek se totiž celé centrum města stává jedním velkým divadlem, jevištěm plným barev a energie.

V těchto dnech je prostě zážitek už jen to, když člověk může od svého kavárenského stolku překvapeně zírat na pestrý mumraj před sebou

Sotva dvaceti, pětadvaceti minutám, po které trvá samotná přehlídka, předchází minimálně hodinu až hodinu a půl trvající tlačenice a vzrušené očekávání, přičemž namísto spěchající či právě odcházející zasvěcenci s davy fanoušků a vlastním „dvorem“ si v ničem nezadají s protagonisty těch nejlepších hollywoodských filmů. Ovšem leccos přiučit by se tu mohli také kostýmní výtvarníci a scénografové!

V těchto dnech je prostě zážitek už jen to, když člověk může od svého kavárenského stolku překvapeně zírat na pestrý mumraj před sebou. Ve kterém jiném městě může člověk vidět nápadně pohledného jižana s ulíznutými vlasy a od hlavy až k patě v černém hedvábném kimonu, jak v pondělí ráno spěchá po Korze, v kůži vázaný diář v podpaží? Anebo tu korejskou krásku ihned za ním, oděnou do tisíce barev duhy, až připomíná lákavou barevnou letní zmrzlinu? No vida, že je tady na co koukat!

Vážnější velikáni

Jakmile konečně zhasla světla a zesílila hudba, mohla začít jedna z nejoriginálnějších podívaných: přehlídka módního domu Moschino. Do svých modelů návrhář Jeremy Scott přimíchal křiklavé barvy a prvky připomínající silničářské práce, přičemž jako obvykle vše okořenil špetkou humoru. Za zvláštní zmínku stojí také slušivé a sofistikované plavky, které budou příští léto u bazénů zárukou individuality.

Tak třeba Prada rozebrala dámský kostým na kousky, které pak „chybně“ poskládala do asymetrických kombinací

O něco vážněji působili osvědčení velikáni, i když i oni byli v dobrém rozmaru. Tak třeba Prada rozebrala dámský kostým na kousky, které pak „chybně“ poskládala do asymetrických kombinací. Sklidily potlesk publika. Letošním heslem Miuccii Prady zkrátka bylo: Neodolatelná krása omylu. Ovšem pozor! Zaměřit bychom se měli nejen na své chyby, ale i spodní prádlo a na vlastní zábrany, neboť nejedna sukně z letošní kolekce byla vyrobena ze zcela průhledného, tenkého nylonu či tylu.

Ležérní, barevný tón nechyběl ani kolekci módního domu Dolce & Gabbana, i když v o něco baroknějším, pompéznějším provedení. Vedle barevných vlivů Sicílie jsme mohli vidět i neodmyslitelné plavky evokující čtyřicátá a padesátá léta.

Odvážný Gucci a dobyvatel Armani

Zatím město venku s mírným děsem sledovalo houstnoucí dopravu, limuzíny a černé mercedesy parkující uprostřed ulice, které tu takřka nešlo spatřit od té doby, co krásné staré časy vystřídala krize. A brzy tento dojem potvrdily rovněž statistiky, podle nichž stoupl počet návštěvníků týdne módy oproti loňsku o celých deset procent. Je sice pravda, že na tom má nejspíš zásluhu i poslední měsíc Expa, ovšem i tak tento fakt naplňoval organizátory a módní redaktory hrdostí. Kromě světové výstavy přitahovaly nejvíce návštěvníků mrakodrapy a náměstí nové čtvrti Porta Nuova, díky čemuž tato nejnovější chlouba Milána definitivně a internacionálně absolvovala svůj křest.

Jednou z nejzářivějších hvězd na přehlídce Armaniho byla Sophia Loren, zatímco mezi hosty Versace sklidila největší úspěch jiná, o poznání mladší veteránka Naomi Campbell. Módní dům Gucci zase přišel s monstrózní a více než opulentní večeří v jednom milánském historickém paláci, a když už jsme u Gucciho, musíme dodat, že jejich nový kreativní ředitel Alessandro Michele se opravdu vyznamenal.

Modely pro jaro a léto 2016 z milánského fashion weeku (zleva): Dolce & Gabbana, Prada, Emporio Armani a Gucci.

Toužilo-li publikum po něčem originálním, u Gucciho to skutečně našlo. S aktuálními barvami a kousky se tu mísily kreace inspirované šatníkem našich prababiček, a vytvářely tak až trochu přeumělkovaný, teatrální celkový dojem. Musím říct, že Michele zamíchal kartami, jeho kolekce nepostrádá talent a individualitu, ovšem jak se bude prodávat, to je zatím otázka. Gucciho zlatý věk v dobách Toma Forda byl o hodně smyslnější, efektnější a komerčnější. Pro objektivitu však musíme dodat, že v tisku kolekce sklízela dobré kritiky, což už představuje polovinu úspěchu.

Armani v řadě Emporio opět dokázal, že je velkým dobyvatelem. V tom, jak sahá po minulosti i přítomnosti, mísí je, snoubí a transformuje, aby z nich posléze stvořil novou budoucnost anebo aspoň příští sezonu, je zkrátka cosi podmaňujícího, jedinečného a každým coulem mistrovského.

Brunetky na scéně

Co se týče přehlídkových mol, na mnoha místech dominovaly vlasaté brunetky. Jako by se po tolika letech, kdy rozmarní návrháři dávali přednost spíše blondýnkám, upnuli na modelky s tmavšími odstíny vlasů. Kromě přehlídkových mol a recepcí zavítalo publikum s radostí také do nových prostorů Fondazione Prada. Zasloužené úspěchy sklízely i módní domy Fendi, Dsquared, Bluemarin, Bottega Veneta, Max Mara a celá řada dalších. Naopak příliš nepřesvědčil Versace, jenž jako by poněkud pozbyl své mediteránské kořeny.

Naopak příliš nepřesvědčil Versace, jenž jako by poněkud pozbyl své mediteránské kořeny...

V pondělí odpoledne pak jako mávnutím kouzelného proutku celá ta sláva skončila. Což okamžitě pocítili také obyčejní Miláňané, kteří s celým tímto módním cirkusem neměli vůbec nic společného. I já jsem brzy přišel na to, v čem spočívá onen nový pocit, který se mě zmocnil zhruba kolem šesté večer. Za deset minut jsem byl v klidu doma – namísto čtyřicetiminutové cesty celý minulý týden!

Ulice v centru města mi bez té spousty černých limuzín a zvláštních mikrobusů připadaly takřka prázdné. A kam najednou zmizely všechny ty nové šaty a fascinující záplava vířivých barev, které byly předtím k vidění na molech? Jenom klid, však se znovu uvidíme ani ne za rok v letním parnu na plážích!

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!