Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Monarchie 2.0

  13:52

Svatba Williama a Kate vejde do dějin, jako první vítězství monarchie nad internetem. Na YouTube, Facebooku, Twitteru, Flickru, iTunes...

V pátek ovládne stará monarchie cyberspace. foto: © ČESKÁ POZICE, Jan KunderaČeská pozice

Dnes se neprovdá jen Kate Middletonová za prince Williama, ale i minulost za budoucnost. Stará monarchie alespoň na den ovládne cyberspace. Svatba Williama a Kate se bude živě přenášet na YouTube i na oficiálních webových stránkách královské rodiny. Průběžně informovat bude Twitter (@ClarenceHouse), Facebook (www.facebook.com/TheBritishMonarchy) a weby www.royal.gow.uk a www.officialroyalwedding2011.org. Vizuální podporu zajistí web pro sdílení fotografií Flickr (www.flicker.com/photos/britishmonarchy). Kdo nebude mít možnost posadit se k televizoru či počítači, může celou událost sledovat ve svém chytrém telefonu. Soundtrack obřadu nabídne krátce po jeho ukončení digitální obchod s hudbou iTunes.  

Není jisté, jak manželství Williama a Kate nakonec dopadne, ale už dnes je jasné, že páteční multimediální, interaktivní, sociální média objímající megaevent vejde do dějin, jako počátek monarchie 2.0.   

Abyste mezi 2,5 miliardy diváky nebyli za neználka, sestavila ČESKÁ POZICE seznam několika faktů, které vám zajisté pomohou zapojit se do všeobecné hysterie a nebýt na Facebooku mimo:

 • Zasnoubení prince Williama Arthura Philipa Louise Mountbatten-Windsora a Catheriny Elizabethy Middletonové bylo oznámeno 16. listopadu 2010 v 11.05 prostřednictvím mikrologu Twitter. Ke svatbě existuje dokonce oficiální aplikace pro chytré telefony. Royal App uživatele provede sedmi posledními královskými svatbami. Svatbu Williama a Kate si ale samozřejmě budete moci ještě v pátek downloadovat jako audio album. K dispozici bude krátce po půl třetí odpoledne na oficiální stránce svatby. Pokud vše proběhne podle protokolu, políbí William svou Kate ve 14.25 na balkóně Buckinghamského paláce.
 • Kate Middletonová na svatbu nepřijede kočárem, nýbrž v limuzíně Rolls Royce. Princ William upřednostní Bentley.
 • O tom, že se jednou vdá za prince, Kate Middletonová ví už od roku 1995. Prozradila jí to věštkyně. Tehdy tomu asi nevěřila, už jen proto, že její rodiče provozují zásilkový obchodní dům se vším, co člověk potřebuje na pořádnou party.
 • Britská královská rodina a koně k sobě patří stejně neodmyslitelně jako například Rafael Nadal a antukové kurty. Kakte Middletonová je na koně alergická. Zůstává tedy obrovským otazníkem, jak se bude tvářit na Favory Alta XXI., ušlechtilého starokladrubáka z Národního hřebčína v Kladrubech na Labem, kterého do Velké Británie posílá ministr zemědělství Ivan Fuksa, coby svatební dar reprezentující Českou republiku.
 • Bary, hospody a kluby ve Velké Británii nebudou muset 29. dubna zavírat a Britové nebudou muset do práce. Tím, že je pátek výjimečně státním svátkem, přijde tamní ekonomika až o pět miliard korun.
 • Williamova teta Sarah Fergusonová, bývalá žena prince Andrewa, pozvánku na svatbu nedostala, podobně jako americký prezident Obama, německý prezident Christian Wulff anebo český prezident Václav Klaus. Zato dorazí režisér Guy Ritchie, komik Rowan Atkinson a manželé Beckhamovi a samozřejmě všechny bývalé Williamovy chůvy.
 • Cena za oficiální svatební talíř z anglického kostního porcelánu Wedgwood činní v přepočtu téměř 68 eur.
 • Jméno návrháře a vzhled svatebních šatů britská královská rodina tají stejně úzkostlivě jako americká vláda existenci mimozemšťanů. V Londýně se šeptá, že šaty navrhla Sarah Burtonová z domu Alexander McQueen. Dá se očekávat, že kreace bude mnohem střídmější, než róby Katiných předchůdkyň. Skromnost, co do oblékání, nastávající princezna demonstrovala teprve nedávno, když si u mainstremové značky Warhouse pořídila čtyři letní outfity za nekrálovských 370 liber. Zato průhledné šatičky, které Kate předvedla před lety během studentské přehlídky, se vydražily za 78 tisíc liber. Princ William se ožení v uniformě Královského letectva.
 • Přezdívka Kate Middletonové je „Waity Katie“, tedy něco jako čekající Katka. S nabídkou k sňatku William totiž vyrukoval až po osmi letech známosti. Ve věku 29 let tak Kate Middletonová bude po Camille Parker-Bowlesové a Eleonoře Akvitánské, manželce Jindřicha II. z Anjou, třetí nejstarší nevěstou britského monarchy. Williama kamarádi přezdívají P-Willy.
 • Zatímco v roce 1981 svatbu Charlese a Diany sledovalo 750 milionů diváků, v pátek se před obrazovku posadí až 2,5 miliardy zvědavců.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!