Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moravec přitopil pod kotlem: Zveřejnil jména v Lichově trestním oznámení

  11:10

V trestním oznámení bývalého generálního ředitele údajně figurují bývalí manažeři dopravního podniku, „šachtovci“ a též politici.

foto: © repro webové stránky ČT24Česká pozice

Divoké dění kolem pražského dopravního podniku „nespí“ ani v neděli. Po velmi otevřených a adresných rozhovorech bývalého generálního ředitele Vladimíra Liche v pátečních a sobotních médiích se téma dopravního podniku objevilo i v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.  

Moderátor v přímém přenosu nečekaně přitopil pod kotlem. Uvedl, že má k dispozici jména, která podle jeho informací figurují v trestním oznámení podaném ve středu 15. srpna Vladimírem Lichem. Jde o:

  • bývalého generálního ředitele společnosti Martina Dvořáka,
  • někdejšího radního pro dopravu a bývalého předsedu představenstva DP Radovana Šteinera (ODS),
  • bývalého ekonomického ředitele podniku Iva Štiku,
  • a advokáty kanceláře MSB Legal (dříve Šachta &Partners) Davida Michala a Karolínu Babákovou.

David Ondráčka z Transparency International ve vysílání potvrdil, že tato jména figurovala v kontrole vybraných podezřelých zakázek, kterou prováděl tým Václava Lásky.

ČESKÁ POZICE se pádem Vladimíra Liche v dopravním podniku podrobně zabývala v článku Vladimír Lich byl odvolán i z postu generálního ředitele dopravního podniku. Ale proč?.

Lich v rozhovoru pro Otázky dále udeřil na pražského radního pro dopravu Josefa Noska (ODS), který podle bývalého šéfa dopravního podniku tlačil na předplacení faktur za pohonné hmoty pro firmu Oleo Chemical. Jde o společnost, na kterou před časem rovněž v OVM upozornil Karel Randák z Nadačního fondu proti korupci (NFPK). „To bylo jedno z mých překvapení, které jsem nečekal, na které jsem nebyl upozorněn. Radní Nosek si uzurpoval určité právo zasahovat do chodu podniku,“ neostýchal se Lich vypálit na radního. 

Pohonné hmoty jako jízdenky

Karel Randák loni v prosinci ve vysílání Otázek uvedl, že u dodávek pohonných hmot pro DPP je nastaven podobný systém jako u podezřelé dodávky jízdenek. NFPK prý disponuje zprostředkovatelskou smlouvou mezi firmou Oleo Chemical a karibskou společností Cokeville Assets, jež figurovalo v případu jízdenek. „Dopravní podnik odebírá od firmy Oleo Chemical pohonné hmoty. Tato společnost má provizní smlouvu s firmou Cokeville Assets,“ potvrdil tehdy Randák.

Připomeňme ve stručnosti kauzu „jízdenky“. V zásadě šlo o to, že dopravní podnik platil 34 haléřů za jeden lístek společnosti Neograph, která DPP lístky v minulosti dodávala. Firma však z této částky posílala 17 haléřů společnosti Cokeville Assets, která s Neographem v srpnu 2007 uzavřela zprostředkovatelskou smlouvu. Předmětem smlouvy bylo poskytnutí služeb týkajících se zakázky DPP na dodávku jízdenek firmě Neograph, která u dopravního podniku uspěla a v lednu 2008 podepsala smlouvu na dodávku jízdenek. Podle protikorupčního fondu je Cokeville Assets navázána na lobbistu Ivo Rittiga.

ČESKÁ POZICE kontaktovala spolumajitele  advokátní kanceláře MSB Legal Davida Michala s otázkou, co na Moravcova slova o tom, že by měl figurovat v Lichově trestním oznámení, říká. „Myslím, že je to ze strany pana Moravce čirá spekulace. Pokud by pan Lich skutečně něco takového udělal, budeme na to zcela jistě vůči němu adekvátními právními kroky reagovat.“

Na dotaz odpověděl i další z majitelů kanceláře Marek Stubley: „Zda na kolegy bylo podáno trestní oznámení, netuším. Mám ale za to, že se jedná o politickou kauzu a odvetu v souvislosti s odvoláním generálního ředitele pro jeho neschopnost.“

Politickou situaci v Praze ČESKÁ POZICE komentovala v článku „Jaro“ pražské politiky se moc nepovedlo