Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Murály statečných Španělů

Malba španělského graffiti umělce Okudy San Miguela v centru Budapešti, na níž je vyobrazen diplomat Ángel Sanz Briz, přezdívaný Anděl z Budapešti. foto: István Léko

V ulici Dob v centru hlavního města Maďarska Budapešti před čtyřmi lety odhalili šest krát šest metrů velkou malbu španělského graffiti umělce Okudy San Miguela. Na murálu je vyobrazen diplomat Ángel Sanz Briz, přezdívaný Anděl z Budapešti, který v roce 1944 vystavováním španělských pasů zachránil život více než 5200 maďarským Židům.
  16:37

Anděl z Budapešti
Až jednou skončí covidové šílenství a na jaře 2022 pojedete do hlavního města Maďarska, kromě lázní, galerií a restaurací byste mohli zavítat i do ulice Dob v centru města. Tam před čtyřmi lety odhalili šest krát šest metrů velkou malbu španělského graffiti umělce Okudy San Miguela. Na murálu je vyobrazen diplomat Ángel Sanz Briz, který v roce 1944 vystavováním španělských pasů zachránil život více než 5200 maďarským Židům.

Velkoplošná malba vznikla v rámci mezinárodního projektu Murály za svobodu (Murals for Freedom), který připomíná statečné činy španělských diplomatů v době holokaustu

Památník Jad vašem v Izraeli mu v roce 1966 udělil titul Spravedlivý mezi národy za přispění k záchraně Židů před holokaustem. Letošek je výjimečný, protože tento slavný rodák Zaragozy, po němž v Budapešti pojmenovali i ulici, se narodil před 110 lety a zemřel před 40 lety.

Velkoplošná malba vznikla v rámci mezinárodního projektu Murály za svobodu (Murals for Freedom), který připomíná statečné činy španělských diplomatů v době holokaustu. Podobně jako Ángel Sanz Briz, jemuž se říká „Anděl z Budapešti“, svoje murály dostali ještě José Rojas v Bukurešti a Julio Palencia v Sofii. Posledně jmenovaný zachránil životy asi 600 bulharským Židům, José Rojas umožnil uprchnout do Španělska 65 lidem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat