Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na dluhopisovém trhu začíná být opět zle

  3:45

Horší výsledky ekonomických ukazatelů se promítly ve výprodeji středoevropských měn, korunu nevyjímaje.

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi v uplynulém týdnu prohlásil, že eurozóna je z nejhoršího venku. Do určité míry s ním lze souhlasit. ECB již několik týdnů nemusela kupovat vládní dluhopisy a celková situace na finančních trzích se stabilizovala. Hospodářsky se však eurozóně stále nedaří a například výnosy u desetiletých španělských dluhopisů začaly opět dramaticky narůstat.

Ačkoliv se v posledních měsících zdálo, že přichází ekonomické oživení, statistiky zveřejněné v tomto týdnu ukázaly, že se eurozóna z recese pravděpodobně ještě nedostala, a možná ani jen tak nedostane. Konkrétně to potvrdily takzvané předstihové indikátory jak ze dvou největších evropských ekonomik – Německa a Francie –, tak i za eurozónu jako celek.

Pozitivní zprávy nepřicházely ani z Číny. Vyhlídky tamní ekonomiky nejsou růžové a asijský obr se již nějakou dobu potýká s problémy slabší zahraniční poptávky. Průmyslu se příliš nedaří a většímu uvolnění měnové politiky ze strany čínské centrální banky brání hrozba růstu inflace.

Zemí, která je v současnosti alespoň trochu na vzestupu, jsou USA. I tam je však růst založen na nepříliš pevných základech, což v týdnu potvrdila data z trhu nemovitostí a připustil to i šéf americké centrální banky Ben Bernanke. Prohlásil, že Fed je připraven zasáhnout, pokud by se objevily známky potíží.

Vyhlídky čínské ekonomiky nejsou růžové a asijský obr se již nějakou dobu potýká s problémy slabší zahraniční poptávkyHorší statistiky se odrazily i na finančních trzích. Akciové indexy povětšinou ztrácely a to samé lze říci o komoditách. Společné evropské měně se podařilo vůči dolaru mírně posílit, a to navzdory špatným makroekonomickým číslům.

Středa přinesla obrat

Špatné výsledky ekonomických ukazatelů se promítly ve výprodeji středoevropských měn, korunu nevyjímaje. Ta sice v první polovině týdne dokázala zvyšovat zisky, ale ve středu se karta obrátila a koruna ztrácela. Vůči euru se jí podařilo nejprve posílit na šestimesíční maximum k hladině 24,40 Kč. Z úterních silných hodnot se však ve druhé půli týdne vrátila na slabší úrovně a v pátek odpoledne se euro prodávalo za 24,65 koruny. Vůči dolaru se obchodovalo bezpečně pod hladinou 19 Kč.

V domácí ekonomice nebyla v uplynulém týdnu zveřejněna žádná důležitá makroekonomická data. Událostem dominovali politici a centrální bankéři. Vláda schválila zmrazení části státních výdajů ve výši 23,6 miliardy korun, aby bylo pro letošní rok dosaženo plánovaného schodku rozpočtu ve výši 105 miliard. Ministerstvo financí totiž v aktuální prognóze dále zhoršilo výhled růstu ekonomiky, což by bez výdajových škrtů znamenalo prohloubení deficitu.

Pozornost poutaly i výroky členů bankovní rady České národní banky před měnově-politickým zasedáním v příštím týdnu. Viceguvernér Mojmír Hampl prohlásil, že by se úrokové sazby měly držet na nižších úrovních vzhledem k přetrvávající slabé domácí poptávce a křehkému vývoji v eurozóně.

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...