130 let

| foto: © montáž ČESKÁ POZICE, foto ReutersČeská pozice

Na kolik přijde USA angažmá v Afghánistánu? Obamovi poradci to nevědí.

Afghánistán
  •   12:43

Dotazy republikánského kongresmana Dany Rohrabachera během slyšení ve Sněmovně reprezentantů zaskočily experty na zemi pod Hindúkušem.

Republikánský kongresman Dana Rohrabacher se během slyšení zahraničního výboru americké Sněmovny reprezentantů zeptal trojice předvolaných vládních úředníků na bazální otázku: Kolik americké daňové poplatníky ročně stojí angažmá USA pod Hindúkušem?

Zvláštní zmocněnec amerického ministerstva zahraničí pro Afghánistán a Pákistán James F. Dobbins se bezradně ohlédl po vedle sedícím představiteli vládní rozvojové agentury U.S.A.I.D Donaldu Samplerovi  a po náměstkovi z Pentagonu zodpovědném za oblast Afghánistánu, Pákistánu a Střední Asie Michaelu Dumontovi. Finanční náklady ani jeden z nich vyčíslit nedokázal.

„Žádný z vás neví, kolik celkově utrácíme v Afghánistánu? Toto je slyšení o Afghánistánu. Můžete mi poskytnout alespoň nějaký odhad?“ zkoušel se kalifornský zákonodárce Rohrabacher dobrat alespoň přibližné částky. „Je nám líto, pane kongresmane,“ přerušil po chvilce trapné ticho v jednacím sále diplomat Dobbins.

Dana Rohrabacher se podílel na formulaci „Reaganovy doktríny“, v jejímž rámci USA popodporovaly protikomunistické guerilly od Nikaraguy až po Afghánistán

Tím však útrapy pro něho a jeho kolegy neskočily. Rohrabacher se totiž začal pídit i po tom, kolik amerických vojáků v Afghánistánu za uplynulých dvanáct měsíců padlo, respektive bylo raněno. Nikdo to opět nevěděl, představitel Pentagonu Dumont pouze slíbil číslo dohledat. „A to máme věřit, že máte plán, dle nějž to v Afghánistánu nějak dobře dopadne? Ježkovy oči!“ dobíral si zaskočené úředníky rozčarovaný Rohrabacher, který o afghánských poměrech leccos ví z osobní zkušenosti.

Jak je snadné nachytat experty   

Libertariánského surfaře (jeden z mála republikánů v Kongresu, který souhlasí s legalizací marihuany) si do Bílého domu přivedl zesnulý exprezident USA Ronald Reagan, aby bývalému kalifornskému guvernérovi psal prezidentské projevy. Rohrabacher se tak podílel na formulaci „Reaganovy doktríny“, v jejímž rámci USA podporovaly protikomunistické guerilly od Nikaraguy až po Afghánistán.

Na konci Reaganova druhého funkčního období – v roce 1988 – Dana Rohrabacher úspěšně kandidoval do Sněmovny reprezentantů, ještě než se však ujal mandátu, odjel pozdravit „své“ mudžahedíny na bojiště u Džalálábádu. Rohrabacherův zájem o Afghánistán však neopadl ani po sovětské porážce. Aktivně prosazoval návrat afghánského krále Záhira Šáha z exilu coby sjednotitele země a zprvu nelámal hůl ani nad Tálibánem, který zemi vrátil jakousi stabilitu.

Když se mu však v září 2001 donesla zpráva o atentátu na někdejšího vůdce protisovětského odporu Ahmada Šáha Masúda, dohodl si hned nazítří schůzku v Bílém domě, aby varoval, že jde o předzvěst něčeho většího. To už se ale psalo 11. září... V následujících týdnech vzal Pentagon zavděk alespoň jeho seznamem satelitních telefonních čísel na předáky protitálibánské Severní aliance.

Vládní úředníci předvolaní na kongresové slyšení o Afghánistánu od něho proto nyní mohli čekat záludnější dotazy. Nakonec je nachytal na těch snad nejzákladnějších otázkách, jaké by napadly i zcela nezasvěceného zvoleného zástupce amerických občanů a daňových poplatníků.

Autor: Dan Macek
  • Vybrali jsme pro Vás