Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na volby dohlížejí spíše starší ročníky. V době covidu je to riziko

Členové volební komise ve volební místnosti v obci Neprobylice na Kladensku, kde se 14. března 2020 konaly nové volby do obecního zastupitelstva. foto: ČTK

Volební komise většinou obsazují starší lidé, v menších obcích i pár desítek let ve stejném složení. Koronavirus ale přetočil řadu běžných činností naruby. I při obsazování volebních komisí tedy zůstává otázkou, zda je účast v nich bezpečná pro rizikové skupiny, jako jsou senioři a chronicky nemocní. Starostové proto dostanou manuál.
  10:33

Sedmašedesátiletá Eva ze středních Čech řekla: „Z radnice mi přišel dotazník, jestli se mnou mohou na podzim znovu počítat do volební komise.“ Coby nominantka ČSSD zasedla v okrskové volební komisi v uplynulých 25 letech prakticky pokaždé. „Já se ale rozhodla, že tentokrát nepůjdu. Bojím se, že i vzhledem k mému věku je riziko nákazy příliš velké – a to já už podstupovat nechci,“ míní seniorka.

Paní Eva je typický příklad člena okrskové volební komise. Zná to každý, kdo už k hlasovací urně párkrát dorazil – komise většinou obsazují starší lidé, v menších obcích už dokonce i pár desítek let ve stejném složení. Jenže koronavirus přetočil řadu běžných činností naruby. I při obsazování volebních komisí tak zůstává otázkou, zda je účast v nich bezpečná pro rizikové skupiny, jako jsou senioři a chronicky nemocní.

Apel na politické strany

V pondělí 10. srpna proto na ministerstvo vnitra, jež má organizaci voleb v gesci, zamířili zástupci Sdružení místních samospráv a Svazu měst a obcí (SMO ČR). Od ministerstva chtěli návod, jak komise zaplnit a zároveň neriskovat ničí zdraví. „Obsazování komisí je dlouhodobě problém, hlavně v malých obcích. Kolikrát jsou starostové rádi, že vůbec někoho seženou,“ řekla po jednání ředitelka SMO ČR Radka Vladyková, jejíž svaz spustí pro starosty kvůli volbám do senátu a krajských zastupitelstev informační web.

Obsazovat volební komise mají především strany kandidující ve volbách. Starosta dosazuje členy komisí až ve chvíli, kdy od stran návrhy nepřijdou. Prvotně jde proto o apel na politické strany, aby nominovaly lidi, kteří v těch rizikových skupinách nejsou.

Petr Mlsna, náměstek ministerstva vnitra zodpovědný za organizaci voleb, však poukázal na to, že obsazovat komise mají především strany kandidující ve volbách. Starosta dosazuje členy komisí až ve chvíli, kdy od stran návrhy nepřijdou. „Prvotně jde proto o apel na politické strany, aby nominovaly lidi, kteří v těch rizikových skupinách nejsou,“ řekl. Vladykovou zmíněné menší obce jsou však typické tím, že průběh sběru a sčítání hlasovacích lístků řídí zkušená skvadra „veteránů“.

„Je pravda, že většinou jsou ochotnější spíše senioři. Mladším se o víkendu nechce a důchodci si tím přivydělají,“ popsala starostka obce Žleby na Kutnohorsku Ludmila Záklasníková. Volební komisi ve zhruba 1200hlavé obci se jí podařilo obměnit už v loňských květnových volbách do Evropského parlamentu. „Na podzim chci cílit hlavně na mou věkovou skupinu, tedy okolo 40 let,“ vytyčila si starostka. Jako průřez obyvatelstvem vidí svou lokální okrskovou komisi také Pavel Frölich, starosta Nosislavi na jihu Moravy, věkové restrukturalizaci komisařů se zatím věnovat nehodlá.

„Řešit to budeme až ve chvíli, kdy by nebylo dost lidí,“ řekl. Naopak starostka Vlkova pod Oškobrhem, obce s jedním z nejvyšších věkových průměrů na Nymbursku, už má podzimní volby načrtnuté. „Pokud nepřijdou strany s nějakými dodatečnými delegáty, zasednou v komisi dvě důchodkyně, jedna padesátnice a dvě 19letá děvčata,“ plánuje starostka Vladimíra Bartůňková, která tak vedle dvou matadorek posadí tři volební nováčky. Slibuje si od toho například omlazení komise do budoucna.

Uvážení zájemců

Ministerstvo vnitra i SMO ČR už také chystají pro starosty manuál, jak se s volbami v době covidové vypořádat. Cíleně však podle věku či zdravotního stavu omezovat účast v komisích dle Mlsny nelze. „Těžko můžeme na někoho apelovat, aby nechodil do volební komise, to si musí každý rozhodnout sám. Nemůžeme říct lidem nad 60 let, ať do okrskových volebních komisí nechodí. Zavánělo by to protekcionismem a manipulací,“ řekl náměstek s tím, že opadnutí zájmu o přivýdělek v komisi jeho resort zatím neregistruje.

Je i na uvážení zájemců spadajících z hlediska covidu do rizikové skupiny, aby zvážili, zda pro ně účast v komisi již není až příliš velkým rizikem

Dodal také, že podílení se na volbách není příliš riziková činnost. „Podle mého je mnohem nebezpečnější jít si nakoupit. Ve volební místnosti větráte, máte oddělené stoly, můžete místnost opouštět, a navíc můžete regulovat počet voličů v místnosti,“ uvedl Mlsna. Předsedové politických stran se zatím nechystají své delegáty třídit podle věku ani zdravotního stavu.

Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše i místopředsedy ODS Martina Kupky spočívá ochrana voličů i volebních komisařů především na bedrech hygieniků. „Samozřejmě je i na uvážení zájemců spadajících z hlediska covidu do rizikové skupiny, aby zvážili, zda pro ně účast v komisi již není až příliš velkým rizikem,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Volební podzim

  • Druhého a třetího října se uskuteční volby do zastupitelstev 13 krajů a 27 senátních obvodů, druhé kolo volby do horní komory pak o týden později.
  • Pro občany s nařízenou karanténou kvůli onemocnění covidem bude k dispozici možnost volit z oken automobilu, v uzavřeném sociálním zařízení, v němž případně pobývají, či do zvláštní volební schránky pro občany v karanténě, kterou bude vozit speciální volební komise.
  • Nově dostanou komisaři přídavek na odměnách; dosud si odnášeli částku 1800 korun, ta teď vzroste o pět set na 2300 korun.
  • V závislosti na epidemické situaci v konkrétním okrese budou platit zvláštní hygienická opatření.

Mohlo by vás zajímat