Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na záhadné čtyři miliardy za tunel Blanka chybějí doklady

  7:12

Dle analýzy právní kanceláře White & Case účtuje správce stavby IDS magistrátu peníze, u nichž nemůže doložit, za co jsou.

Z analýzy právní kanceláře White & Case (W&C), kterou si nechal pražský primátor Bohuslav Svoboda vypracovat kvůli zvyšujícím se nákladům na stavbu tunelu Blanka, vyplývá, že společnost IDS si účtuje čtyři miliardy korun, u nichž není schopna doložit, za co konkrétně jsou. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny, podle nichž se město zdráhá peníze proplatit.

Svoboda zatím nechce konkrétní čísla komentovat. „Analýza (W&C – pozn. red.) konstatuje některá závažná zjištění, která potřebujeme s dodavateli projednat a vyřešit. A je pravda, že město nemá některá zjištění podložena dokumenty. Budeme je požadovat na jednání s dodavateli stavby,“ připustila primátorova mluvčí Tereza Krásenská.

Podle původních předpokladů měl tunel Blanka stát 27 miliard korun. Po loňských komunálních volbách město zjistilo, že se stavba o více než deset miliard korun prodraží. Primátor Svoboda se nyní snaží cenu srazit a pomoci mu v tom má i analýza W&C, kterou si zadal. „Intenzivně vyjednáváme s hlavním dodavatelem stavby, společností Metrostav, a začneme vyjednávat se správcem stavby společností IDS,“ doplnila Krásenská.

Podle HN se město pokusí změnit smlouvu, kterou s IDS před 14 lety uzavřelo. Právníci z W&C totiž upozornili na to, že její podmínky jsou výhodné jen pro firmu – čím dražší stavba bude, tím větší odměny přijdou na její účet. Vyjádření IDS se listu získat nepodařilo.

Čtyři miliady opravdu nejsou málo... ale nejde jen o desetiprocentní provizi, o nichž se u státních zakázek spekuluje?

Více o rostoucích nákladech na stavbu tunelu Blanka si přečtete v článku: