Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Náměstek Hruda jako „brněnská tlačenka“? Ale kdeže! Fialova dobrá volba.

  11:43

V kuloárech už zaznívají komentáře, že nový náměstek pro vysoké školy a výzkum je z brněnské kliky. Není to tak úplně pravda.

Ředitel Tomáš Hruda při představování výzkumného střediska CEITEC, které vzniká v Brně. foto: © archiv CEITEC, www.ceitec.czČeská pozice

Potvrzeno. Ministerstvo školství (MŠMT) v pondělí oficiálně stvrdilo rošádu náměstků, o níž už dříve informovala ČESKÁ POZICE. Regionálního školství se po Ladislavu Němcovi ujímá Jindřich Fryč, jenž svou profesní minulost spojil s MŠMT, kdežto Ivana Wilhelma v roli náměstka pro vysoké školství a výzkum vystřídá Tomáš Hruda. První „nováček“ není veřejnosti příliš známý, zato Hruda ano. A má za sebou prokazatelné úspěchy. A ministr Petr Fiala si může blahopřát, že se mu podařilo přivést do úřadu právě Hrudu.

Bude ale muset také víc veřejnosti vysvětlovat, že nejde o nějakou „brněnskou tlačenku“, neboť Hruda rozjížděl výzkumné středisko CEITEC, které přišlo na 5,3 miliardy korun a je – v Brně. Dlouholetým rektorem Masarykovy univerzity byl profesor Fiala, kancléřem téže brněnské univerzity jeho první náměstek Jiří Nantl a už v minulosti nastavoval na ministerstvu evropské fondy i bývalý vrchní ředitel Jan Vitula (TOP 09). Shodou okolností po vyhazovu od Josefa Dobeše (VV) zamířil na čas rovněž na Masaryčku – jako kvestor.

Ať se to bude panu ministrovi líbit, nebo nelíbit, prvoplánové hlasy na Hrudovo angažmá se ponesou v protibrněnském duchu...Pražské vysoké školy, jež nemohly získat miliardy z evropských fondů, jsou již na brněnskou vědecko-univerzitní „kliku“ alergické a často bagatelizují kvanta jedinečné práce, kterou jihomoravský region podpoře výzkumu a inovacím věnuje. Ať již se to bude panu ministrovi líbit, nebo nelíbit (bé je správně), prvoplánové hlasy na angažmá šikovného Hrudy se ponesou v protibrněnském duchu: „A zase Brno. Brněnská lobby. Brno sem, Brno tam...“

Když CzechInvest byl jiný CzechInvest...

A už také zaznívají, jak ČESKÁ POZICE zjišťovala první reakce na Hrudovo jmenování do funkce, jíž se ujme 1. září. Ale není to tak úplně pravda. Hruda studoval v Praze na Univerzitě Karlově a byl v letech 2005 až 2007 až do Římanova odvolání generálním ředitelem agentury CzechInvest. To byl ale úplně jiný CzechInvest, než známe dnes z panování novodobého plantážníka Miroslava Křížka (ODS). Řízení centra CEITEC vzal Hruda jako manažerský úkol, který podle mnohých ohlasů – nikoli úplně všech – dobře zvládl.

„Hruda je pracovitý, velmi chytrý kluk, hodně ambiciózní. Ale profesně myslím nejlepší Fialova volba. O třídu lepší než náměstci před ním,“ řekl ČESKÉ POZICI zdroj mimo jednotlivé vlivové skupiny vysokého školství. „Už jsem českému výzkumu blahopřál,“ říká v nadsázce další člověk, jemuž je jedno, bude-li mít víc citací a peněz Univerzita Karlova nebo Masarykova. Hlavně když budou mít dobré a férové podmínky ke zdravé soutěži.

Nový Fialův náměstek se organizací výzkumu a inovací zabývá, není z Akademie věd ČR ani z vysoké školy, ani z průmyslu. Je to zdatný manažer, který historicky ukázal, že se nenechá lehce úkolovat z nejsilnějších buněk ODS, umí vytvořit tým a navíc zná problematiku vzniku vědeckých center, která se bude hojně řešit. Náměstek Hruda je dobrou volbou ministra Petra Fialy.

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...