Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Náměstkem ministra financí bude zástupce dodavatele ministerských IT systémů

  13:35

Lubomír Toman přichází do Fischerova týmu z firmy Logica, která je jedním ze subdodavatelů společnosti IBM u projektu státní pokladny.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Na pozici náměstka ministra financí odpovědného za IT a hospodaření s majetkem státu nastupuje Lubomír Toman. V tiskové zprávě se ministerstvo financí pochlubilo jen tím, že dotyčný má za sebou působení v misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii (proč zrovna tato informace přišla ministerstvu relevantní, když tam Toman působil jeden rok ve svých 22 letech, tedy před více než dvaceti lety, je těžké pochopit). Jinak se v tiskové zprávě o Tomanových profesních zkušenostech lze dočíst jen tolik, že působil na různých manažerských postech.

To je nepochybně pravda. Poněkud však překvapí, ve kterých společnostech to bylo.

  • Posledním Tomanovým zaměstnavatelem před nástupem na ministerstvo totiž byla česká pobočka společnosti Logica (od roku 2009). A tato česká odnož mezinárodního IT gigantu je jedním ze subdodavatelů společnosti IBM u projektu státní pokladny, který spadá pod ministerstvo financí a jehož realizace si od roku 2008 již vyžádala několik miliard korun.
  • Aby toho nebylo málo, před Logikou Toman působil v samotné IBM (v letech 2007 až 2009), která je hlavním dodavatelem státní pokladny. Firma uspěla v roce 2008 v tendru, kde nakonec zůstala jediná. O zakázku se ucházela také společnost INDRA Czech Republic, z tendru však byla vyřazena pro nesplnění kvalifikačních požadavků. Ministerstvo nakonec vybralo IBM, protože nabídka údajně splnila veškeré požadavky. Toman v té době ve firmě působil na pozici výkonného ředitele.

„Mezi hlavními úkoly Lubomíra Tomana budou analýza stavu IT projektů v resortu, s důrazem na efektivitu výdajů uhrazených za IT projekty,“ komentoval Tomanovo jmenování ministr financí Jan Fischer. Jelikož je státní pokladna největším IT projektem ministerstva financí a její části dodávají firmy, ve kterých Toman dosud působil, je na místě otázka, nakolik nestranné jeho posuzování bude.

Toman ve funkci nahradil v pátek odvolaného Zdeňka Zajíčka. Ten měl kromě IT pod sebou i hospodaření s majetkem státu, což mimo jiné obnáší například obsazování dozorčích rad podniků jako ČEZ nebo Čepro.

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...