Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Náměstkem ministra financí bude zástupce dodavatele ministerských IT systémů

  13:35

Lubomír Toman přichází do Fischerova týmu z firmy Logica, která je jedním ze subdodavatelů společnosti IBM u projektu státní pokladny.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Na pozici náměstka ministra financí odpovědného za IT a hospodaření s majetkem státu nastupuje Lubomír Toman. V tiskové zprávě se ministerstvo financí pochlubilo jen tím, že dotyčný má za sebou působení v misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii (proč zrovna tato informace přišla ministerstvu relevantní, když tam Toman působil jeden rok ve svých 22 letech, tedy před více než dvaceti lety, je těžké pochopit). Jinak se v tiskové zprávě o Tomanových profesních zkušenostech lze dočíst jen tolik, že působil na různých manažerských postech.

To je nepochybně pravda. Poněkud však překvapí, ve kterých společnostech to bylo.

  • Posledním Tomanovým zaměstnavatelem před nástupem na ministerstvo totiž byla česká pobočka společnosti Logica (od roku 2009). A tato česká odnož mezinárodního IT gigantu je jedním ze subdodavatelů společnosti IBM u projektu státní pokladny, který spadá pod ministerstvo financí a jehož realizace si od roku 2008 již vyžádala několik miliard korun.
  • Aby toho nebylo málo, před Logikou Toman působil v samotné IBM (v letech 2007 až 2009), která je hlavním dodavatelem státní pokladny. Firma uspěla v roce 2008 v tendru, kde nakonec zůstala jediná. O zakázku se ucházela také společnost INDRA Czech Republic, z tendru však byla vyřazena pro nesplnění kvalifikačních požadavků. Ministerstvo nakonec vybralo IBM, protože nabídka údajně splnila veškeré požadavky. Toman v té době ve firmě působil na pozici výkonného ředitele.

„Mezi hlavními úkoly Lubomíra Tomana budou analýza stavu IT projektů v resortu, s důrazem na efektivitu výdajů uhrazených za IT projekty,“ komentoval Tomanovo jmenování ministr financí Jan Fischer. Jelikož je státní pokladna největším IT projektem ministerstva financí a její části dodávají firmy, ve kterých Toman dosud působil, je na místě otázka, nakolik nestranné jeho posuzování bude.

Toman ve funkci nahradil v pátek odvolaného Zdeňka Zajíčka. Ten měl kromě IT pod sebou i hospodaření s majetkem státu, což mimo jiné obnáší například obsazování dozorčích rad podniků jako ČEZ nebo Čepro.