130 let
Že by si vedení městské části v čele s Markem Ječménkem (ODS) připravovalo půdu, jak z nepodařeného výběrového řízení vybruslit?

Že by si vedení městské části v čele s Markem Ječménkem (ODS) připravovalo půdu, jak z nepodařeného výběrového řízení vybruslit? | foto: © montáž ČESKÁ POZICEČeská pozice

Napřed parodie na tendr, teď už čistá klauniáda. Nejnovější gag Prahy 7.

  •   13:19

Kritizovaná veřejná soutěž na nové prostory pro radnici Prahy 7 není dle vedení městské části klasickým tendrem, ale jen průzkumem trhu.

Aktualizováno. Po 16 měsících od doby, kdy Praha 7 zveřejnila výzvu k předložení nabídek na zajištění nového sídla své radnice, přichází v této kauze zajímavý veletoč. Co se dříve zdálo být klasickou veřejnou soutěží, dnes označuje městská část jako pouhý průzkum trhu.

Mělo přitom jít o největší realitní tendr, který v současné době v Praze probíhá. Náklady na pořízení nového objektu radnice se i s úroky z úvěru odhadovaly až na miliardu korun. ČESKÁ POZICE již dříve napsala, že zpackaný způsob, jakým městská část sídlo vybírá, přepisuje dějiny výběrových řízení. Nynější vývoj naznačuje, že tuto hranici lze ještě posunout.

O nové radnici jednalo zastupitelstvo Prahy 7 v pondělí odpoledne. Na programu schůze byl i návrh na vyhlášení referenda, nakonec však neprošel.

Zopakujme si základní fakta:

  • 22. prosince 2010 zveřejnila městská část výzvu k předložení nabídek. V inzerátu Praha 7 specifikuje svůj požadavek: zajímá se o koupi stavebního pozemku či dostavěného objektu zahrnujícího přibližně 10 tisíc metrů čtverečních čistých ploch, včetně prostor pro polikliniku a kulturní centrum se sálem pro 500 lidí. Ponechme stranou takové „maličkosti“, jako že v průběhu řízení se parametry hledané nemovitosti podstatně změnily a kritéria výběru, například dostupnost či cena, zůstaly soutěžícím utajeny.
  • Radnici došlo na její výzvu jedenáct nabídek, do užšího výběru jich bylo vybráno pět.
  • S výběrem nového sídla pomáhá radnici společnost Cautor Consulting, která se dle svých internetových stránek specializuje na dvě oblasti: finanční poradenství a na poradenské služby v oblasti dotačních titulů. Záhadou je, do které kategorie spadá výběr kancelářské budovy.
  • Začátkem září loňského roku schválili zastupitelé Prahy 7 dva objekty, které postoupily do finále, a to budovu B projektu Argentinská hvězda a Mercury Tower.
  • Na konci října 2011 uzavřela Praha 7 kontrakt se společností BDO Tax, která měla vypracovat model financování dvou projektů, jež v soutěži zbyly.

V tuto chvíli se již zdálo, že se tendr chýlí ke konci. Ale opak byl pravdou. Teprve na podzim loňského roku si nechala Praha 7 zpracovat právní stanovisko, zda samo zadání soutěže bylo v souladu se zákony! I když advokáti upozornili na několik rozporů, městská část neshledala „žádný důvod, proč by měla v rámci probíhajícího procesu výběru cokoli přehodnocovat či od něj dokonce zcela upustit“. Inu, na „sedmičce“ si stojí za svým.

V prosinci loňského roku podal zastupitelský klub TOP 09 podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby prošetřil, zda postup výběru nového sídla radnice není v rozporu se zákonem. Výsledek šetření ÚOHS poukazuje na to, že některé aktivity městské části související se soutěží skutečně mohou zákonu odporovat.

Prostě to nejde

Minulý týden zaslala ČESKÁ POZICE mluvčímu Prahy 7 Martinu Vokoušovi dotaz, zda městská část neuvažuje o zrušení soutěže, po níž delší dobu volá opozice složená z TOP 09 a Strany zelených. Odpověď byla skutečně nečekaná. „Městská část Praha 7 doposud žádnou soutěž nevyhlásila. Realizován byl průzkum trhu, jehož výstupy budou zohledněny při dalším rozhodování.“ A tedy logicky vyvozujeme, že nelze zrušit něco, co doposud nebylo vyhlášeno.

Hodlá vyhlásit městská část soutěž teprve poté, kdy ji po „důkladném“ průzkumu trhu zbude v hledáčku pouze jedna nabídka?Proč o tom, že Praha 7 provádí průzkum trhu, informuje mluvčí až po více než šestnácti měsících od jeho začátku? Hodlá vyhlásit městská část soutěž teprve poté, kdy ji po „důkladném“ průzkumu trhu zbude v hledáčku pouze jedna nabídka? Nebo je za překvapivým sdělením prostá skutečnost, že si vedení městské části v čele se starostou Markem Ječménkem (ODS) připravuje půdu, jak z celého výběrového řízení vybruslit, aniž by muselo přiznat, že se to prostě opět nepovedlo?

Praha 7 hledá prostory pro radnici více než sedmnáct let. Fiaskem skončila podobná soutěž již v roce 2010 a nynější pokus připomíná parodii. Vypsat tendr, který by byl v souladu se zákony, u nějž by bylo dopředu známo, kolik peněz si městská část může dovolit za objekt utratit a podle jakých kritérií se bude rozhodovat, se prostě Praze 7 nedaří. Z jakého důvodu, to je záhadou.

Autor: Kateřina Menzelová