Lidovky.cz

Našli jsme správné jméno: Tunýlek Eden

  22:16

I my navrhujeme nové jméno pro slávistický stadion. Hezky by to ladilo se sousedním Ďolíčkem, ale to není hlavní. 

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Majitelé společnosti E Side Property, které patří fotbalový stadion v Praze v Edenu, požádali veřejnost o pomoc. Finanční skupina Natland Group se obrátila na čtenáře deníku MF Dnes a portálu iDnes, aby vybrali nové jméno vršovickému stadionu namísto dosavadního názvu Synot Tip Aréna. Firma Synot Holding totiž k 30. červnu ukončila smlouvu s majitelem.

„Myslíme si, že výsledkem veřejné diskuse bude řada zajímavých návrhů, které bychom sami nevymysleli,“ prohlásil Milan Heidler, jenž má v Natlandu na starosti marketing. Nápad pak ještě vylepšili čtenáři zmíněných médií tím, že navrhli pojmenovat i jednotlivé tribuny.

Návrhy se hrnou a jsou věru fádní – vzhledem k událostem posledních let, které se kolem osudem bičovaného stadionu odehrály. Stadion Internacionálů, Aréna Pepiho Bicana, Rajská aréna, Na rybníčku, Nový Eden, Stadion Františka Pláničky, Stadion Františka Veselého… Nic originálního, přestože asi právě o něco takového majitelé stadionu stojí.

Aréna Pepiho Bicana, Rajská aréna, Stadion Františka Pláničky... Nic originálního

Jelikož ČESKÁ POZICE sleduje dění kolem firmy E Side Property, do jejichž nelikvidních dluhopisů utopily městské části Praha 6 a Praha 10 více než 150 milionů korun, již více než rok a půl, dovolíme si nárokovat právo také přijít s několika návrhy. Samozřejmě přitom budeme ctít podmínky zadavatele. Natland si přeje, aby nový název nebyl příliš dlouhý, ale hlavně se nesmí jednat o nic hanlivého, co by podle Heidlera narušovalo mravy.

Stadion by se měl jmenovat jednoduše: Tunýlek. Hezky by to ladilo se sousedním vršovickým Ďolíčkem. Tam starý stadion sice ještě stojí, ale nová aréna v Edenu se postavila právě proto, aby v budoucnu místo Ďolíčku vznikly byty a kanceláře.  Ale to je teď vedlejší. Hlavními argumenty pro navrhovaný název jsou:

  1. Současný stav firmy, která stadion vlastní (společnost je prakticky před bankrotem a spasit ji může jen nový majitel).
  2. Celý neuvěřitelný příběh, který již druhým rokem pozorně sledujeme.

Takový název multifunkční arény bude užitečný pro věřitele E Side Property (Česká spořitelna, Hochtief, městské části Praha 6 a Praha 10, ale i další česká města), aby se příště do podobných dobrodružství nepouštěli.

A pojďme na tribuny

Hlavní tribuna, kde sedí VIP hosté a politici, by se měla jmenovat Key Investments, podle firmy, která stála u kolébky většiny problémů. Název je to sice dlouhý, což odporuje podmínkám Natlandu, ale zase je v plném souladu s požadavkem, aby nové jméno bylo výstižné. Právě kvůli této firmě si teď politici z pražských městských částí koušou nehty, zda něco z peněz, které poslali na účet Key Investments, vůbec dostanou zpět. Jméno Key Investments by představovalo též vhodné memento pro občany Prahy 10, aby si dávali pozor na své politiky, kteří svěřili neprůhledné firmě 200 milionů korun.

A kdyby návrh Key Investments kvůli ochraně dobrých mravů neprošel, nechť tribuna nese jméno bývalého ředitele Key Investments, někdejšího většinového majitele firmy E Side Property a duchovního otce stadionu v Edenu Vladimíra Kroužeckého.

Další dvě tribuny by měly nést jména či přezdívky podnikatelů Petra Sisáka a Tomáše Hrdličky.

  • Sisákovo jméno se objevovalo nejen v pozadí kolem Key Investments a E Side Property, ale i též u všech firem, jejichž nelikvidní dluhopisy byly pražským městským částím naděleny.
  • Nu a lobbista Hrdlička, zvaný Hrdla, významný člen ODS, je nejmocnějším mužem v Praze 10, bez jehož vědomí se prý v této městské části žádná zajímavější investice neuskuteční. Bylo by tedy podezřelé, kdyby mu unikly tak významné projekty jako postavení stadionu v Edenu a investice prostřednictvím Key Investments.

Tribuny už došly, jména nikoliv. Proto ČESKÁ POZICE navrhuje, aby někteří padlí politici dostali alespoň čestnou lóži

Tribuny už došly, jména nikoliv. Proto ČESKÁ POZICE navrhuje, aby někteří padlí politici dostali alespoň čestnou lóži. Například exstarosta Prahy 10 Vladislav Lipovský z ODS a bývalý sociálnědemokratický místostarosta Antonín „Tony“ Weinert, bez jejichž přičinění by tato městská část zřejmě peníze Key Investments nikdy nesvěřila.

Zvlášť velkou lóži by jistě zasloužil též Otto Šmída. Neznáte ho? Přitom je to známý superguru všech českých soudních znalců. Tento inženýr je bytostně spojen s fotbalovým klubem Slavia, s firmou E Side Property a s Prahou 10. Hodnotu značek Eden a Multifunkční aréna Eden vyčíslil na zhruba 611 milionů korun. O hodnotu tohoto posudku bylo v roce 2011 zvýšeno základní jmění firmy E Side Property, což zavání podvodem, protože stadion už nesl název Synot Tip Aréna, nikoliv Eden.

Tentýž inženýr v lednu 2008 ocenil teoretickou sumu maximálního pojistného plnění z životních pojistek fotbalistů Slavie, tedy naprosto virtuální aktivum, na 618 milionů korun. Následně byla svolána valná hromada společnosti SK Slavia Praha – fotbal, a ta rozhodla o navýšení zapsaného kapitálu o 618 milionů korun na 1040 milionů. Navýšení provedla formou nepeněžitého vkladu společnost Key Investments. Znalce Šmídu posléze použila i městská část Praha 10, když chtěla v roce 2010 koupit podíl (34 procent) ve společnosti E Side Property. Na otázku, kdo tohoto všehoschopného znalce doporučil politikům Prahy 10, pro kterou firma Key Investments nakoupila dluhopisy E Side Property za 117 milionů korun, si inteligentní čtenář ČESKÉ POZICE odpoví sám…

A konečně prominentní „sky“ lóže. Ty nelze nepojmenovat po osobnostech působících v nejvyšších politických patrech. První po Tomáši Chalupovi, toho času ministru životního prostředí, druhdy však starostovi Prahy 6, který je politicky odpovědný za dobrodružství této městské části s Key Investments. A tu druhou po Jiřím Weiglovi, nyní kancléři na Pražském hradě, v letech 2002 - 2003 však řediteli londýnské firmy Efficient Investments Ltd., kastlíkové matky společnosti Key Investments. To by pak na křest do Edenu mohl zavítat i prezident Václav Klaus.   

Autor:
zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.