Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Natland: Koupili jsme 51 procent akcií Slavie. ENIC: Máme 99 procent klubu!

  13:26

Investiční skupina Natland Group věří, že stmelí akcionářskou strukturu Slavie. Rozhodne výsledek jednání s britskou společností ENIC.

Ředitel firmy ENIC Matthew Collecott při tiskové konferenci v Praze, jež se konala ještě před tím, než byl tento investor ze Slavie vymanévrován. Collecott říká, že je připraven zahájit proti českému státu mezinárodní arbitráž. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Natland Group dnes oficiálně oznámil, že 10. května koupil 51 procent akcií fotbalové Slavie. „Věřím, že narovnáme veškeré závazky vůči věřitelům a stmelíme akcionářskou strukturu,“ oznámil na tiskové konferenci v pražském Edenu výkonný ředitel Natlandu Lubor Svoboda. Prvním cílem firmy při jejím vstupu byla záchrana profesionální licence klubu pro příští ročník nejvyšší fotbalové soutěže. Tu Slavia v úterý dostala. „Akutní záchrana Slavie nás stála 25 milionů korun,“ uvedl investiční ředitel Natlandu Josef Vojta.

Firma dokončuje forenzní audit, dalším krokem bude příprava restrukturalizace, dotažení očištění klubu, svolání valné hromady a nastavení nového představenstva a dozorčí rady. Zároveň se již rozjíždějí jednání s partnery klubu o podpoře takzvané Nové Slavie.

Dle Vojty bude Slavia v příštím ligovém ročníku hospodařit s vyrovnaným rozpočtem ve výši 80 až 100 milionů korun. Svoboda také potvrdil, že dluh vůči údajně bývalému majiteli Slavie, společnosti ENIC, je řádně veden v účetních knihách, nicméně jeho splatnost dosud nenabyla právní moci v České republice. Až se to stane, začne Natland tento dluh řešit.

ENIC se diví

Jenže jednání obou skupin, jehož momentální průběh se jak Natland, tak právní zástupci ENICu v Česku dohodli až do jeho skončení nekomentovat, se zcela jistě nevedou jen na téma stomilionového dluhu. Ředitel společnosti ENIC Matthew Collecott dnes totiž pro ČESKOU POZICI zopakoval své dřívější stanovisko: „Máme 99 procent klubu. Pokud se chce kdokoli stát jeho novým majitelem, bude se s námi muset dohodnout.“

ENIC stále pracuje na tom, aby české soudy uznaly jeho vlastnictví Slavie potvrzené soudem ve Velké Británii

ENIC dle něho jedná s dalšími subjekty, s kým konkrétně však nespecifikoval. „Souhlasil jsem s tím, že ohledně náplně našich jednání nebudeme vydávat žádná veřejná prohlášení,“ dodal Colecott pro ČESKOU POZICI. Nadále trvá na tom, že ENIC v roce 2008 přišel o svou majoritu ve Slavii podvodným navýšením základního kapitálu klubu společností Key Investments o potenciální pojistné plnění hráčů. O podrobnostech ČESKÁ POZICE informovala již dříve.

Šéf ENICu se podivil nad úterním prohlášením předsedy Českomoravského fotbalového svazu Ivana Haška pro deník Právo. V něm na dotaz ohledně stomilionového dluhu reagoval tím, že jde pouze o spekulace. „Komentáři ČMFS, že od nás ohledně tohoto dluhu nedostal žádnou informaci, jsme byli překvapení. Jakmile jsme se to dozvěděli, požádali jsme své právníky, aby svazu poslali další dopis,“ řekl ČESKÉ POZICI Collecott. Má prý pocit, že čeští fotbaloví funkcionáři dávají přednost jednodušší variantě a přehlížejí problémy Slavie, aby mohla nastoupit do dalšího ročníku Gambrinus ligy. „Překvapuje vás to snad?“ vznesl Collecott řečnickou otázku. A dodal, že jeho společnost stále pracuje na tom, aby české soudy uznaly její vlastnictví Slavie potvrzené soudem ve Velké Británii.

„Nový majoritář“ trvá na svém

Natland nicméně dnes uvedl, že dle knihy akcionářů Slavie momentálně drží ENIC 16 procent akcií. Tedy podíl, jenž mu zbyl po zmíněném navýšení jmění v roce 2008. Zbylých 33 procent koupil exministr dopravy Aleš Řebíček, jak ČESKÁ POZICE informovala v úterý.

V cestě za stmelením akcionářské struktury evidentně stojí nutná dohoda s ENICem, kterou chce Natland dle Svobody řešit sám z pozice údajně majoritního vlastníka. „Pan Řebíček je minoritní akcionář, mluvíme spolu, obě strany mají k řešení budoucnosti Slavie obdobný postoj,“ řekl dnes Svoboda. Na dotaz, zda jsou plány Natlandu dlouhodobé, nebo počítá s tím, že ji někomu předá, poznamenal: „Náš vstup byl dlouhodobý. Na druhou stranu jsme investiční skupina, takže když nám někdo dá neuvěřitelnou nabídku, tak se samozřejmě bránit nebudeme.“

Na definitivní vyčištění majetkových poměrů u sešívaných si ještě počkáme.

Na článku spolupracoval Chris Johnstone.

Autor: