Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Natland ovládl londýnskou matku majitele slávistického stadionu

  15:50

Nová vlastnická struktura je výsledkem širšího vyrovnání Vladimíra Kroužeckého, bývalého ředitele Key Investments, s Natland Group.

Součástí multifunkčního komplexu v Edenu je nejmodernější fotbalový stadion v České republice pro 21 tisíc sedících diváků na krytých tribunách. foto: © ČESKÁ POZICE, ČTKČeská pozice

Investiční skupina Natland Group se stala majoritním vlastníkem společnosti Eden Sport Investments Limited, zastřešující skupinu firem kolem multifunkčního komplexu v Edenu, kde hrají své zápasy pražské fotbalové kluby Slavia a Bohemians 1905. Vladimír Kroužecký, dosavadní majoritní vlastník, bude ve společnosti držet dvacetiprocentní podíl. Oznámil to v úterý mluvčí Natlandu Rostilav Starý.

Tato informace v překladu ČESKÉ POZICE znamená, že Natland získal 80 procent akcií londýnské matky společnosti E Side Property, která stadion Slavie vlastní. Mateřská společnost Key Oak Limited se sídlem v Londýně byla letos v srpnu přejmenovaná na Eden Sport Investments Limited. Tato zpráva by měla zajímat nejen slávistické fanoušky, ale především politiky ODS a ČSSD z městských částí Praha 6 a 10, které prostřednictvím Key Investments investovaly veřejné peníze do dluhopisů E Side Property celkem ve výši zhruba 170 milionů korun.

Vše o kauze Key Investments si můžete přečíst v rubrice HOT TOP.

Ještě loni v květnu držela v E Side Property 70 procent akcií firma Key Oak Limited, po 15 procentech měli bývalý předseda představenstva Slavie Tomáš Rosen a podnikatel Antonín RovenskýNová vlastnická struktura společnosti je podle Starého výsledkem širšího vyrovnání Vladimíra Kroužeckého, bývalého ředitele Key Investments, s Natland Group. Synot Tip Aréna je multifunkční komplex s velkým potenciálem, ze kterého chceme vytvořit podnikatelský subjekt s jasnou strukturou a obchodní strategií,“ komentuje majoritní vstup do Eden Sport Investments Richard Kolárik, ředitel odboru private equity společnosti Natland. „Jsme připraveni plně respektovat závazky společnosti vůči všem věřitelům, v čele s financující bankou a městskými částmi,“ dodal Kolárik.

Ve skutečnosti se stalo to, co ČESKÁ POZICE dlouho předpovídala. K tomu, aby Natland získal kontrolu nad stadionem, musel ovládnout firmu, která ho vlastní, tedy E Side Property. Finančníci Natlandu ale postupovali tak, že získali majoritu v matce firmy E Side Property, ve společnosti Eden Sport Investments Limited, která se do poloviny srpna letošního roku jmenovala Key Oak Limited. Ještě vloni v květnu držela v E Side Property 70 procent akcií firma Key Oak Limited, po patnácti procentech měli bývalý předseda představenstva Slavie Tomáš Rosen (rezignoval koncem února 2011) a podnikatel Antonín Rovenský.

Důvodem, proč se transakce neuskutečnila s firmou, která stadion vlastní, tedy E Side Property, ale s její matkou, tedy Eden Sport Investments Limited, může být to, že změna vlastnické struktury společnosti, jež je příjemcem úvěru, podléhá souhlasu banky (v případě stadionu Slavie jde o Českou spořitelnu). O stupeň vlastnictví výše takový souhlas už obvykle zapotřebí není.

Tajemné navýšení kapitálu

Počátkem letošního roku se ale v Londýně uskutečnila zajímavá majetková transakce. Dle výpisu z britského obchodního rejstříku bylo 14. ledna navýšeno základní jmění E Side Property o 21,1 milionu liber, zhruba 611 milionů korun. Předtím činil základní kapitál pouhých 100 liber. Základní jmění E Side Property bylo dle informací ČESKÉ POZICE navýšeno o pohledávku. Na otázku, kdo navýšil jmění v E Side Property a jaká je aktuální výše jeho podílu ve firmě, Antonín Rovenský odpověděl, že o tom nic neví: „Zeptejte se kolegy Rosena, ten to měl na starost, ale on vám k tomu asi nic neřekne.“ Ani Rosen, ani Kroužecký na podobné dotazy prostřednictvím SMS nereagovali.

Kdo základní kapitál navyšoval a o jakou pohledávku mělo jít, nechtěl komentovat ani nový ředitel (od letošního března) E Side Property Pavel Kuka. „V době transakce jsem ještě nebyl ve firmě. Navýšení základního kapitálu není v žádné firmě nic neobvyklého,“ uvedl pro ČESKOU POZICI před několika měsíci. Až dnes, po oznámení Natlandu, vyšlo najevo, že firmu Key Oak Limited, dnes už Eden Sport Investments Limited, ovládal kontroverzní podnikatel Vladimír Kroužecký. Zřejmě on stál i za zmíněným navýšením kapitálu společnosti E Side Property.

Dlouhodobá investice

Součástí multifunkčního komplexu v Edenu je nejmodernější fotbalový stadion v České republice, který pojme 21 tisíc sedících diváků na krytých tribunách, a nabízí také speciální prostory pro VIP, klubové patro nebo boardroom. Komplex dále zahrnuje více než 3 500 metrů čtverečních nebytových a bytových prostor, obchodní plochy a restaurace. Společnost zároveň provozuje služby podporující provoz komplexu, jako jsou catering, marketingová servisní společnost E Side Advertising a firma zabezpečující prodej vstupenek na akce pořádané v komplexu.

„Věříme, že se nám podaří celý areál obchodně a marketingově stabilizovat a vytvořit sportovně kulturní centrum dostupné pro širokou veřejnost,“ uvádí Richard Kolárik z Natlandu. Proto se v následujících týdnech bude skupina Natland soustředit na analýzu současného stavu a přípravu obchodní strategie s důrazem na finanční stabilizaci a restrukturalizaci. Jejím cílem je držet celý multifunkční komplex ve svém portfoliu dlouhodobě.

Záměrem nového vlastníka je prý standardní rozvoj podnikatelské činnosti v rámci celého multifunkčního objektu. „Chceme prohlubovat korektní obchodní vztahy se stávajícími nájemci a nadále rozvíjet spolupráci s fotbalovými kluby a ostatními nájemníky, kteří v Edenu působí. Rádi v prostorách Synot Tip Arény uvítáme nejen českou fotbalovou reprezentaci, ale i kulturně společenské akce různého charakteru,“ říká Kolárik.

Na transakci skupina Natland Group spolupracovala s právní kanceláří Smolíková Mikuláš Heinrich Advokáti a s britskou advokátní kanceláří Salans LPP. Na straně ekonomických poradců působila firma Apogeo Group a poradenská společnost Ernst & Young.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!