Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Natland prodal podíl v Pražských službách, hlavní město ostrouhalo

  12:01

Novým spoluvlastníkem významného pražského podniku se stala firma Northward Holdings Limited, za níž údajně stojí podnikatel Jaroslav Otenšlégr.

Praha letos v červnu deklarovala jednoznačný zájem o koupi minoritního podílu, i když ne za každou cenu. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, R.CortésČeská pozice

Od jara letošního roku usilovala Praha o odkup téměř pětinového podílu v podniku Pražské služby, který držela firma Natland. Investiční společnost sídlem na Kypru se však rozhodla jinak.

Skupina Natland podle prohlášení mluvčího Rostislava Starého prodala celý podíl ve výši 17,3 procenta. Kupujícím je společnost Northward Holdings Limited, firma, která nefiguruje v českém obchodním rejstříku. Z údajů dostupných na webu vyplývá, že vznikla před šesti lety na Novém Zélandu, kde dosud sídlí. Podle Natlandu za firmou stojí podnikatel Jaroslav Otenšlégr, jenž dle českého obchodního rejstříku figuruje ve více než desítce společností.

Praha prováhala šanci zvýšit na téměř 100 procent svůj podíl ve společnosti, která nakládá s městským odpadem a vlastní spalovnu v Malešicích. Rada hlavního města schválila usnesení o záměru koupit podíl Natlandu už letos v červnu. Město drží v Pražských službách zhruba tříčtvrtinový podíl, od té doby se však nedokázalo s investiční společností Natland dohodnout. „Neprováhali jsme nic,“ řekl ČESKÉ POZICI náměstek primátor Pavel Richter (TOP 09), „dali jsme nabídku, snažili jsme se jednat, ale prodávající se rozhodl, jak se rozhodl.“ Naznačil, že město se může pokusit jednat s novým držitelem minoritního podílu.

Cenu transakce nechtěla ani jedna ze stran zveřejnit. Podle posudku, který letos pro Prahu zpracovávala společnost Patria, měla být hodnota podílu vyšší než půl miliardy korun.

„Praha má jednoznačný zájem o získání co největšího podílu v Pražských službách, avšak ne za každou cenu,“ řekl v červnu ČESKÉ POZICI náměstek primátora Pavel Richter. Mluvčí Natlandu dnes okomentoval rozhodnutí společnosti lakonicky: „Nový kupec předložil zajímavější nabídku a jednání s ním byla rychlejší,“ řekl Starý. V čem konkrétně byla nabídka společnosti Northward Holdings Limited výhodnější, komentovat odmítl.

Minoritní podíl v Pražských službách tedy už poněkolikáté v relativně krátké době změnil majitele. Před dvěma lety prodala své akcie skupina PPF kyperské firmě Soranus Limited. ČESKÁ POZICE loni v létě jako první začala pátrat po tom, kdo je jejím skutečným vlastníkem, respektive komu patří britská „kastlíková“ firma Nettrubino Limited, jež je majitelem Soranus limited.  V pražských finančních kruzích se spekulovalo o tom, že tato firma náležela lobbistům Romanu Janouškovi a Tomáši Hrdličkovi. V červnu 2011 však vydala Natland Group tiskovou zprávu, v níž oznámila, že koupila Soranus Limited, čímž získala i podíl v Pražských službách.