Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návrat k normálnímu životu: Spíše hledání bezpečné cesty vpřed

Takto nyní funguje Café Letka na Letné. foto:  Dan Materna, MAFRA

Premiér Andrej Babiš (ANO) odhaduje, že by se život v Česká republice zasažené pandemií koronaviru mohl vrátit do normálu na konci května či na začátku června. Přílišné jásání není namístě. Vše se do časů „před virem“ ze dne na den nevrátí. Dle premiéra Babiše se nejdřív otevřou malé obchody, do škol půjdou děti od těch nejmladších.
  12:07

Stále je to jiskra ve tmě, pro mnohé ale představuje vytoužený záblesk naděje. Premiér Andrej Babiš (ANO) odhaduje, že by se život v Česku zasaženém pandemií koronaviru mohl vrátit do normálu na konci května či na začátku června. Přílišné jásání ale není namístě. Nebude to tak, že se ze dne na den vše vrátí do časů „před virem“. Půjde spíše o opatrné kroky a hledání bezpečné cesty vpřed.

„Návrat do normálu bude muset být postupný a řízený a je otázka, jestli se ve všech oblastech bude možné vrátit na původní normál. Asi spíš vznikne ,nový‘ normál. Takže nelze čekat prudký jednorázový skok, který by odstranil všechna opatření. Bude to proces, který musíme velmi dobře odřídit,“ řekl LN Babiš.

Zlom na konci dubna

O kaskádovitém uvolňování „virových“ pravidel života hovořil také se serverem Blesk.cz. První by se mohly otevřít menší obchody. Podmínkou bude dodržování bezpečné vzdálenosti mezi zákazníky i přísných hygienických zásad, řekl webu. „S každým krokem uvolnění musejí být i jasná pravidla provozu v daných provozovnách,“ dodal premiér pro LN. Zlom v šíření nákazy očekává Babiš na konci dubna. Tou dobou by měl počet nově infikovaných klesat.

Zlom v šíření nákazy očekává premiér Andrej Babiš na konci dubna. Tou dobou by měl počet nově infikovaných klesat. Pro červnový návrat k životu co nejvíce podobnému tomu před rozšířením nemoci podle něho vláda dělá vše. Jedním z dalších kroků bude návrat dětí do škol a školek.

Pro červnový návrat k životu co nejvíce podobnému tomu před rozšířením nemoci podle něho vláda dělá vše. Jedním z dalších kroků bude návrat dětí do škol a školek. Mezi prvními otevřenými školami mají být ty pro úplně nejmenší děti. Mateřinky by stejně jako nižší stupně základek, měly rozdělit děti do menších skupin. Tím by se mohlo zabránit případnému šíření nákazy mezi školáky a předškoláky.

V této souvislosti premiér Babiš zmínil, že by školy měly zajistit dodržování alespoň metrových rozestupů mezi žáky. Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý však tento požadavek označil za neuskutečnitelný. „Nevím, zda pan premiér byl někdy ve škole v posledních letech. Já si to vůbec neumím představit. Jestli mají děti ve škole sedět v metrových rozestupech a de facto si nehrát, nehýbat se a tak dále, ať se teda radši učí doma online, jak se to teď školy postupně učí,“ citovala Černého agentura ČTK.

Žáci a studenti jsou zatím jsou kvůli pandemii od 11. března doma, často s oběma rodiči, kteří v době celostátní karantény pracují metodou home office. Babiš se zatím odmítá vyjadřovat k otázce, jestli budou děti moci během prázdnin odjet na tradiční tábory a sportovní soustředění, podle něho to nyní nelze předjímat.

Paradoxní pomoc

V souvislosti s plánovanými letními dovolenými premiér řekl, že aktuální uzavření hranic kvůli epidemii může být i příležitostí pro podporu domácího cestovního ruchu. O tom, kdy by se mohly hranice otevřít, nechtěl spekulovat. Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) by se první mohl uvolnit zákaz Čechů pro lety do zahraničí. „Po návratu by ovšem museli jít na dva týdny do karantény,“ řekl Hamáček v rozhovoru pro server iDNES.cz s tím, že roušky budou moci čeští občané odložit do začátku podzimu.

„Lidem chci poděkovat, že dodržují nařízení. A vzkázat jim: ještě chvíli to vydržte. Vím, že je to nepříjemné, ale funguje to, tak si to teď nenechme zkazit.“ Ministr vnitra odmítl i spekulace, že by se v případě otevření restaurací zakázal prodej alkoholu. „Národ je tak dost zkoušený. A ještě abychom mu k tomu zakázali alkohol? To ne,“ řekl. Až se znovu otevřou školy, k návratu za prodejní pulty a mezi regály by se měli chystat zaměstnanci dosud uzavřených obchodů či kantýn. Ještě o poznání později má být resuscitováno pro Čechy takřka posvátné vysedávání v hospodách a barech.

Krize, jež po vypuknutí epidemie nastala, by mohla v některých oblastech paradoxně pomoci, například urychlit digitalizaci státní správy. Silným impulzem je šetření tam, kde to jde, v době, kdy vláda bude muset napumpovat ohromné množství peněz do ekonomiky. Ta je nyní skoro zastavena, po opadnutí pandemie bude muset zapnout „forsáž“, aby nabrala ztracené obrátky.

„Doufejme, že se podaří zploštit křivku počtu infikovaných,“ řekl pro Blesk.cz premiér. Podle něho jako poslední budou znovu povoleny hromadné akce. Zároveň zdůraznil, že jeho vláda už nehodlá zavádět další „antivirová“ omezení. Stopku vystavila třeba podnětu, aby obchody s potravinami neprodávaly své zboží o nedělích. Signály z maloobchodu totiž hlásily, že o služby v den pracovního klidu je mezi zaměstnanci zájem, neboť si díky příplatkům přijdou na více peněz.

Zaměstnavatelé navíc dokázali nabrat posily a vyzbrojit je ochrannými pomůckami. Krize, jež po vypuknutí epidemie nastala, by mohla v některých oblastech paradoxně pomoci, například urychlit digitalizaci státní správy. Silným impulzem je šetření tam, kde to jde, v době, kdy vláda bude muset napumpovat ohromné množství peněz do ekonomiky. Ta je nyní skoro zastavena, po opadnutí pandemie bude muset zapnout „forsáž“, aby nabrala ztracené obrátky.

Členem kabinetu je i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Na šéfa resortu bílých plášťů se snáší kritika kvůli nedostatku roušek a další ochrany proti nákaze. Ve sporu s nemocnicemi je i v souvislosti s distribucí respirátorů. Šéf vlády nicméně uvedl, že změny ministrů neplánuje. Kritiku za nedostatek roušek odmítl: „Žádný stát nedal lidem roušky. Žádná vláda to nemohla zvládnout. Na světě je více než šest miliard lidí, a když všichni najednou chtějí roušky, tak to nejde.“ Vláda odhaduje, že koncem dubna bude v zemi mezi deseti až patnácti tisíci nakaženými.

Mohlo by vás zajímat